Že se vaše ideální dovolená pozná podle splněných kroužků na hodinkách? Sbalte pohorky, trekové hole a batůžky se svačinou a vydejte se na túru kouzelnou přírodou. Na seznamu nejkrásnějších míst Slovinska najdete jeskyně, jezera, soutěsky i nekonečně zelené horské planiny. Mrkněte na poznávací zájezdy a ubytování pro aktivní dovolenou na Slovinsku – tyhle hotely leží v blízkosti top výletových míst.

Poznejte krásy Slovinska
Čekají vás hory, jezera, památky i moře
Milujete zimu i léto, hory i moře? Pak je vaší snovou destinací právě Slovinsko. S překročením slovinských hranic vás totiž čekají fascinující Julské Alpy, Triglavský národní park a v něm ležící Bohinjské jezero, největší přírodní jezero Slovinska, nebo ikonické jezero Bled s „ještě ikoničtějším“ hradem. Milovníci měst ocení návštěvu Lublaně, hlavního města s bohatou historií. A v létě? To se dočkáte i vytouženého koupání v Jaderském moři!
Milujete zimu i léto, hory i moře? Pak je vaší snovou destinací právě Slovinsko. S překročením slovinských hranic vás totiž čekají fascinující Julské Alpy, Triglavský národní park a v něm ležící Bohinjské jezero, největší přírodní jezero Slovinska, nebo ikonické jezero Bled s „ještě ikoničtějším“ hradem. Milovníci měst ocení návštěvu Lublaně, hlavního města s bohatou historií. A v létě? To se dočkáte i vytouženého koupání v Jaderském moři!
Top 5 zajímavostí Slovinska
Najděte ty nejlepší pobyty ve Slovinsku
Co vidět ve Slovinsku
Kdo by neznal ikonické panorama jezera Bled a ostrůvku s malebným kostelíčkem Nanebevzetí Panny Marie. Jezero Bled se jednoznačně řadí na přední příčky seznamu toho, co vidět ve Slovinsku a co najdete hned na prvních stránkách každého tištěného průvodce Slovinskem. Co vás tu čeká?
Procházka kolem překrásného jezera, které můžete obejít po 6km promenádě, návštěva Bledského hradu, na jehož nádvoří najdete kavárnu nabízející tradiční vrstvený dezert – kremšnitu –, nebo plavba po jezeře. Zaplatit si tu totiž můžete plavbu veslicí nebo ikonickou pletnou (dřevěný člun s barevnou markýzou, poháněný je mužskou silou), jejíž pletař vás doveze až na ostrov uprostřed jezera. Na ostrově pak navštívíte kostel se zvonem přání, vyhlídku nebo kavárnu, kde si můžete zakoupit vyhlášenou čokoládu s piranskou solí.
Tip: Zajímá vás, co může Slovinsko nabídnout za jediný den? Spojte výlet k Bledu s návštěvou soutěsky Vintgar. Tu najdete jen pár minut autem od Bledu (soutěsku Vintgar a Bled dělí cca 5 km), oba výlety lze zvládnout „na otočku“.
Zájezdy a ubytování v okolí jezera Bled
Už jste se někdy svezli jeskynním vláčkem? Viděli jste na vlastní oči malé dráčky? Ne? Pak zavítejte do jeskyně Postojna, jeskyně objevené před 200 lety, která se může pyšnit titulem největší jeskynní dómové síně v Evropě. Nachází se poblíž stejnojmenné obce.
Jeskynní komplex zahrnuje 24 km podzemních chodeb, galerií a dómů. Spatříte tu zářivě bílý 5metrový stalagmit nazývaný Briliant a projedete se po jediné dvoukolejné jeskynní železnici, jejíž trasa měří 3,7 km. A pokud budete opravdu bedliví, seznámíte se i s místními malými dráčky, jak se úchvatným macarátům jeskynním s téměř průsvitnou kůží přezdívá. Věděli jste, že tito tvorečkové vydrží bez potravy až deset let?
Návštěvu jeskyní pak spojte s prohlídkou Predjamského hradu, největšího jeskynního hradu na světě, který se tyčí na 123 m vysokém skalním útesu. Uvidíte tu několik dobových místností, kapli či zbrojnici, ale dostanete se i k chodbám vytesaným přímo do skály.
Praktické info: Jeskyně je svým návštěvníkům otevřená každý den – včetně státních svátků. S sebou přibalte teplejší oblečení (v jeskyni je stálá teplota cca 10 °C). Prohlídky jsou vedené průvodcem a trvají hodinu a půl.
Téměř nadpozemský ráj, který svými salašemi, volně pobíhajícími kravami a zelenými pláněmi připomíná scénu z Tolkienových příběhů, najdete v Kamnických Alpách. Láká-li vás na Slovinsku turistika, Veliku Planinu rozhodně přidejte na svůj itinerář.
Tato malebná náhorní plošina ležící v nadmořské výšce 1666 metrů je dnes ukázkou tradičního pasteveckého života, jehož začátky sahají až do 15. století. Dnes tu stojí 202 salaší, z nichž některé fungují jako ubytování pro turisty. V jiných si můžete zakoupit místní produkty, jako jsou čerstvé sýry a mléko. Pokud tedy zvažujete, kam ve Slovinsku, Velika Planina stopro stojí za navštívení. A za vaše bolavá lýtka.
Jak nahoru na horu? Vydáte-li se po svých, čekejte náročnější výšlap. Vyrazit můžete z údolí Kamniške Bistrice, odkud půjdete cca 3,5 hodiny. Přiblížit se můžete na parkoviště jižním úpatím hor a vydat se na trasu přes Malou Planinu. Pokud chcete šetřit síly na kochání malebnou scenérií, zvolte jízdu dvěma na sebe navazujícími lanovkami, jež vás dovezou až nahoru.
Zvažujete, co navštívit ve Slovinsku? Poznejte hlavní a zároveň největší město Slovinska. Nečekejte hlučnou metropoli, jejíž uličky neznají konců. Lublaň si vás naopak získá svou „akorátní“ velikostí (odpovídá cca našemu Brnu), bohatou zelení a faktem, že město je do velké míry uzavřené autům. Všude tak můžete dojít pěšky, půjčit si kolo nebo se svézt busem.
A co vás v Lublani čeká? Historie, kultura i dobré jídlo.
- Lublaňský hrad: Milovníci památek a krásných panoramat si jistě zamilují návštěvu této ikonické stavby. Historie Lublaňského hradu sahá až do 12. století, dnes funguje kromě perfektního vyhlídkového místa s panoramatem celého města i jako kulturní centrum – při dobré viditelnosti dohlédnete až na Alpy. Pořádají se tu koncerty a divadelní představení. Navštívíte tu rovněž muzeum, které vám povypráví o historii hradu a Lublaně, cukrárnu i vinárnu. K hradu se můžete dostat náročnějším výšlapem po svých či lanovkou.
- Prešerenovo náměstí: Co je považováno za centrum lublaňského kulturního dění? Malebný Prešernov trg, který se může pyšnit krásnými secesními stavbami. Jednoznačnou dominantou náměstí je františkánský kostel Zvěstování Panny Marie.
- Plečnikovo Trojmostí: Z Prešeronova náměstí pak plynně přejdete k „nejfotogeničtějšímu“ místu Lublaně, Plečnikovu Trojmostí. Jedná se o systém tří mostů přes řeku Ljublanici, kdy se k původnímu mostu z roku 1932 přistavily v roce 1942 další dva mosty, aby ulevily rušné pěší zóně. Ikonické trojmostí se tak právem řadí na seznam zajímavých míst Slovinska.
- Plavba po řece Ljublanici: Prohlédněte si město z trochu odlišné perspektivy a vydejte se na hodinovou plavbu po řece Ljublanici. Nalodit se můžete v přístavu Breg a přístavu Ribji trg.
Zajímají vás další krásy Slovinska? Pak čtěte pozorně – zatímco Lublaň je ve Slovinsku městem největším, Piran je označované za město nejkrásnější. Tomuhle malebnému přímořskému městečku s atmosférou italských uliček propadnete po několika prvních minutách.
Zavítejte na Tartiniho náměstí, hlavní náměstí města, kde najdete novorenesanční radnici, sochu slavného houslisty Guiseppa Tartiniho i jeho rodný dům. Neopomeňte ani zastávku u nejslavnějšího piranského domu, kterým je honosná Benečanka. Benátský kupec jej údajně nechal postavit pro svou lásku z Piranu, což místní nepřijali příliš pozitivně. Pár tak ozdobil dům vzkazem „Jen ať si mluví“.
Nejmajestátnější památkou města Piran jsou pak zbytky masivního městského opevnění z přelomu 15. a 16. století (nejstarší opevnění pochází až ze 7. století), na které můžete i vylézt a užít si tak krásný výhled na město. Opevnění měřilo původně cca 2 km, do dneška se dochovaly cca 200m zbytky.
Pobyty ve Slovinsku pro aktivní dovolenou
Jediný slovinský národní park: Triglav
Opustit Slovinsko bez návštěvy Triglavského národního parku je podobný prohřešek jako nepodpírat Šikmou věž v Pise, nedat si bombardino na italské sjezdovce a neochutnat v Tatrách halušky s bryndzou. Ty největší krásy Slovinska totiž objevíte právě tady. Treky v jediném národním parku Slovinska, který se rozprostírá po téměř celém území slovinské části Julských Alp, si jednoduše zamilují milovníci horské turistiky, zelenkavě modrých jezer i tajemných soutěsek.
Co vidět v Triglavském národním parku?
Jedno z nejznámějších míst, které slovinský národní park (a patrně i Slovinsko obecně) nabízí, najdete jen 5 km od Bledu. Objevte překrásnou soutěsku Vintgar, následujte trasu dřevěných chodníčků a kochejte se neuvěřitelným množstvím odstínů modré a tyrkysové. Soutěska je 1600 m dlouhá a 250 m hluboká, procházku jejími útrobami kolem řeky Radovny hravě zvládnou i rodinky s dětmi.
Pokud vás lákají na Slovinsku vodopády, pak jste na správné adrese. Na trase soutěsky potkáte 15m vodopád Šum, k němuž stačí sejít pár schodů. Cestou narazíte i na dřevěný srub, kde vás pohostí horkou čokoládou a lahodnou kremšnitou, tradičním slovinským pudinkovým zákuskem.
Tip: Věděli jste, že soutěsku Vintgar a Bled můžete stihnout i za jediný den? Mrkněte na náš článek o „Slovinsku na otočku“.
Při svých toulkách Triglavským národním parkem zavítejte také k jezeru Bohinj, největšímu jezeru na Slovinsku, které si vás získá svou překrásnou scenérií. Samotné jezero lemují majestátní vrcholy Julských Alp, v jeho okolí můžete vyrazit na poklidné túry údolím nebo vysokohorské treky. Věděli jste, že si ho můžete prohlédnout i pohodlně seshora díky místní lanovce? V létě tu navíc vyzkoušíte různé vodní sporty, jako je paddleboard nebo kajak. Můžete se tu i vykoupat, teplota vody v létě dosahuje 22 °C.
V souvislosti se zmíněnými vodopády Slovinska nelze opomenout ty, které jsou patrně nejznámější. Od Bohinjského jezera k nim dojdete po cca 4kilometrové a dobře značené trase. Voda se tu valí z výšky 78 metrů a v poslední části se ještě před vpádem do tyrkysově modrého jezírka dělí na dva toky.
Dobré vědět: Příroda je v Triglavském národním parku přísně chráněná, proto je vstup k vodopádům Savica i do soutěsky Vintgar zpoplatněný.
Pobyty u Jaderského moře
Slovinsko v létě? To je dokonalá kombinace hor a menšího pobřeží Jaderského moře v oblasti mezi Itálií a Chorvatskem. Pobřeží měří pouhých 43 km, zato nabízí řadu lákadel. Zmíněné městečko Piran, snad nejkrásnější město Slovinska, nejluxusnější přímořské letovisko Portorož, jež si vás získá svými písečnými plážemi, bary, restauracemi i pulzující promenádou, nebo oblast Strunjan, která je na rozdíl od Portorože klidnější, plná útesů, olivovníků a krásných zahrad.
A jaké je slovinské moře? Čisté, průzračné a příjemné. V létě se teplota vody pohybuje kolem 20 °C, teplota vzduchu bývá v letních měsících kolem 25 až 30 °C.
Nejkrásnější slovinské výlety
Co dalšího zažít ve Slovinsku?
Typický tištěný průvodce Slovinskem nabídne především výše zmíněné tipy, co navštívit ve Slovinsku. Tahle malá, nenápadná a hornatá země se spoustou jezer, jeskyní a soutěsek však nabízí daleko víc než Triglavský národní park a Lublaň.
Za adrenalinem se vydejte k řece Soči nebo Savinje, které jsou oblíbeným místem raftařů. Právě rafting se řadí mezi nejpopulárnější adrenalinové sporty ve Slovinsku. Vyzkoušet si můžete také canyoning (oblast Bovec, kaňon Grmecica a kaňon Jerecica), zábavné zdolávání kaňonu se slaňováním nebo skákáním z vodopádů v oblasti.
A pokud volíte před vysokou hladinou adrenalinu spíše hladinku červeného vína ve sklenici, navštivte slovinské vinařské oblasti a zajděte na degustaci místních vín. Mezi nejznámější vinařské oblasti patří Přímoří, Posáví a Podráví.
Do Slovinska za relaxem v termálech
Míříte na dovolenou za odpočinkem? Slovinsko je rájem milovníků turistiky i dokonalé relaxace. Objevte ty nejlepší wellness pobyty ve Slovinsku a naložte se do horké sauny i bublinek ve vířivce. A pokud zatoužíte po odpočinku přímo lázeňském, ubytujte se v hotelu s termálním bazénem. Věděli jste, že termální voda má řadu benefitů na pohybový aparát, nervový systém i podrážděnou pokožku?
Tip: Romantiku můžete ještě povýšit pobytem v adult only hotelu.
Praktické informace
Měna ve Slovinsku
Jaká se používá ve Slovinsku měna? Slovinsko je od roku 2007 členem eurozóny, s sebou si tak přibalte eura (€). Ve Slovinsku zaplatíte převážně kartou, pro jistotu si však vyberte i hotovost, bude se hodit zejména do horských oblastí nebo na MHD.
Jak se ve Slovinsku domluvíte?
Nemějte obavy, překladač se slovinštinou patrně vůbec potřebovat nebudete – s angličtinou si ve Slovinsku hravě vystačíte. Domluvit byste se tu měli i se staršími ročníky. A pokud se budete pohybovat v pohraničních oblastech, můžete oprášit také němčinu nebo italštinu.
Cesta do Slovinska
Jaká je cesta do Slovinska? Pohodlná, nepříliš dlouhá a zpoplatněná (budete potřebovat vinjetu, elektronickou slovinskou dálniční známku). Autem do Slovinska pojedete přes Rakousko, z Prahy je to do Lublaně lehce přes 7 hodin, z Brna cca 5 hodin 30 minut.
Využít můžete také autobusovou dopravu, FlixBusem se dopravíte do Lublaně nebo Mariboru – z Prahy můžete využít jak noční, tak denní spoj, z Brna pouze noční. Preferujete-li vlak před busem, mějte na paměti, že přímým spojem se do Slovinska nedostanete, spoje mají zpravidla dva přestupy (např. Praha–Vídeň–Villach–Lublaň). V úvahu připadá i doprava letecká, nicméně spojů je málo a letenky drahé.
Slovinská dálniční známka
Potřebujete ve Slovinsku dálniční známku a jak ji zakoupit? Zaprvé – ano, potřebujete. Veškeré slovinské dálnice jsou za poplatek (kromě úseku mezi Koperem a Izolou). Slovinské dálniční známky jsou od roku 2022 pouze v elektronické podobě, zvolit můžete známku na 1 týden, 1 měsíc nebo 1 rok. Zakoupíte ji online i na některých čerpacích stanicích či poště.
Dobré vědět: Běžné osobní auto a karavan spadá do kategorie 2A, auto vyšší než 1,3 m už spadá do dražší kategorie 2B.
Pobyty ve Slovinsku pro rodiny s dětmi
Kam na dovolenou s dětmi? Možná že Slovinsko nebývá typickou odpovědí na tuhle častou otázku. A přitom toho má tolik co nabídnout! Mrkněte na hotely, které jsou pro pobyty ve Slovinsku s dětmi jako dělané. Zahrnují třeba animační programy, bazén, nebo rovnou celý aquapark. Vyrazit můžete také k Jadranu, stačí se inspirovat pobyty ve Slovinsku u moře.

Slovinská kuchyně
Jedna země a nekonečno chutí. Díky své poloze najdete ve slovinských pokrmech prvky kuchyně rakouské, maďarské, italské a balkánské. Pokud tedy při svých cestách rádi objevujete nové kulinářské zážitky, tady budete v sedmém nebi. A zažijete ho i v ústech. Jaké slovinské pochoutky rozhodně nesmíte vynechat, ať už se vydáte do Slovinska k moři, k Bledu, nebo do Lublaně?
- Kremšnita: nadýchaný dezert s listovým těstem a vanilkovým krémem, který se hrozně blbě jí (strašně se rozpadá), ale děsně dobře chutná
- Kranjska klobasa: tradiční uzená klobása z vepřového masa, podává se s chlebem a hořčicí
- Prekmurska gibanica: vrstvený koláč z listového těsta, jednotlivé vrstvy tvoří mák, jablka, vlašské ořechy, rozinky a tvaroh
- Jota: přímořská hustá polévka s fazolemi, kysaným zelím a bramborami, připravuje se v bezmasé variantě i se sušeným hovězím