Stezky korunami stromů: 7 tipů, kde se projdete v korunách

Stezky korunami stromů: 7 tipů, kde se projdete v korunách

Tipy rodičů Sdílet

Stezky korunami stromů jsou jedním z nejoblíbenějších cílů výletů s dětmi a my tu pro vás máme tipy na ty největší české, na bludiště v korunách a na dvě stezky za hranicemi u sousedů. Kromě krásné procházky přírodou se vždy něco dozvíte, užijete legraci na adrenalinových překážkách a vychutnáte si výhled do krajiny.

Tak kam se vydáte nejdřív?

Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Tahle 55 m vysoká vyhlídková konstrukce ze dřeva a oceli se nachází v nadmořské výšce 1116 m se na Dolní Moravě.

„Je to velký zážitek! Jak pro dospělé, tak pro děti! O tom asi svědčí i fakt, že pokaždé, když se na dolní Moravu vrátíme, tak se na Stezku v oblacích znovu vydáme. Protože se to prostě neomrzí!“

Po cestě je 12 informačních tabulí, kde se dozvíte zajímavosti o stezce, okolí a pohoří Kralického Sněžníku. Za sebe ale musím říct, že to jsou informace spíš pro rodiče nebo větší děti, menší děti na tom nic zajímavého neshledávají. Stejně tak tu chybí, na rozdíl třeba od Lipna, interaktivní prvky a je tu i méně adrenalinových zážitků (žádné chodníčky apod.). Najdete tu zmiňovaný 100 metrů dlouhý tobogán (pro naše malé děti nebyl přístupný), síťovaný rukáv a kapku. Rukáv je atrakce tvořená hustou sítí určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého. Kapka se oproti tomu nachází na samém vrcholu stezky. Je to vlastně velká síť ve výšce 50 metrů, skrze níž vidíte dolů.

Mama ambasadorka Katka Lucčina slova potvrzuje:

„Stezku v oblacích beru jako samozřejmost , kterou stojí za to aspoň jednou navštívit .Než pojedete nahoru lanovkou, nebo si to vyšlápnete po svých určitě si kupte vstupenku. Nahoře je totiž na ně někdy taková fronta, že by vás to nadšení mohlo přejít. Jestli patříte mezi Ty, kteří raději vrcholy zdolávají a to i s kočárkem, nemáte se čeho bát.“ 

Důležité informace

  • Vstupenky na stezku v oblacích je možné zakoupit buď dole u lanovky (chata Marcelka) nebo nahoře přímo u vstupu na stezku.
  • Stezka je bezbariérová, dobře přístupná pro kočárek i vozík, jen pejsci na ní nesmí
  • Dostat se tam dá lanovkou (doporučujeme s dětmi) nebo po vyznačených turistických trasách
  • Na stezce obecně dost fouká, proto si sebou vezměte něco teplejšího na oblečení (zvlášť pro děti)
  • Na stezce není možné zakoupit žádné občerstvení, každopádně dole pod stezkou je pár stánků s občerstvením a posezení na dřevěných lavicích

Najděte si přes Slevomat ubytování v Jeseníkách

Stezka korunami stromů na Lipně

Rozhledna postavená v roce 2012, ležící na kopci Kramolín ve výšce 901 metrů nad mořem a je vysoká 40 metrů. Na stezku jezdí pravidelně z Lipna nad Vltavou Stezkabus nebo lanovka. Stezka je otevřena celoročně. Je bezbariérová, lze ji bez potíží vyjít i s kočárkem, protože má mírné stoupání.

Součástí cesty na vrchol rozhledny jsou didaktické prvky, které návštěvníkům pomáhají prohloubit znalosti o přírodě, jsou také zaměřené na ochranu přírody.

„Pro ty nejodvážnější jsou ve výšce 24 metrů umístěné tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Trvalo mi několik návštěv, než jsem na ně vstoupila, ale když mě předešly mé dcerky, tehdy ve věku 5 a 2 roky, sebrala jsem všechnu odvahu a vydala se je „zachraňovat“.“ 

Mama ambasadorka Libuška si užila nádherný výhled do krajiny ze Stezky: Na vrcholu vyhlídkové věže můžete spatřit Lipenské jezero, šumavskou přírodu, Novohradské hory a vrcholky rakouských Alp.

Dobré vědět: 

  • Vstupné pro rodinu 2 + 2 je 550 Kč, s Lipnocard, kterou poskytují ubytovatelé a Infocentrum v oblasti je  sleva 15%. Děti do 3 let mají vstup zdarma.
  • Celá cesta na vrchol stezky má 675 metrů, to už je do mírného kopce pěkná procházka. Cestu dolů si za odměnu můžete sjet na tobogánu, který měří 52 metrů. Ale ne s kočárkem 🙂
  • Z rozhledny je krásný výhled na lipenskou krajinu. Za slunečného počasí je vidět hodně daleko. Přímo pod rozhlednou je krásné lezecké centrum pro děti, které je neplacené.
  • Jsou zde také lavičky k posezení, několik stánků s občerstvením a hotelová restaurace Kramolín. Cena za kávu 50 Kč, polévka 50 Kč, hranolky s kečupem 55 Kč, pivo 50 Kč, limonáda 40 Kč, zmrzlina 40 Kč.
  • K cestě na „Stezku korunami stromů“ můžete použít Stezkabus, lanovku, turistické trasy a nebo na cestu dolů  k parkovišti i koloběžku. Je zde bezbariérový přístup.

Ubytujte se na Lipně s voucherem ze Slevomatu

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Na krkonošskou stezku se vydala mama ambasadorka Alena: „Zaparkovali jsme přímo u vstupu, a i když jsme dorazili ještě před otevřením, u pokladen už byla fronta. Naštěstí se lidé po stezce celkem rozptýlili a procházka byla příjemná, jen u některých adrenalinových prvků bylo trochu těsněji. Stezka je přibližně 1500 metrů dlouhá a bezbariérová, takže ji bez problému projedete i s kočárkem. Ale věřím, že jakmile vaše dítko již chodí, tak kočárek nebudete skoro potřebovat, tak jako my.“

„Naše dcerka miluje dřevěné lávky a většinu stezky utíkala 🙂 a zvláště ji zaujala adrenalinová zákoutí, která jsme většinou procházeli dvakrát! Potkáte je na stezce třikrát a vždy máte možnost procvičit svoji rovnováhu a obratnost např. tím, že přecházíte po laně nebo po houpajících se prkýnkách.“ 

„Dále vás tu také čeká několik poutavě zpracovaných naučných zastávek, díky nimž poznáte horský les od kořenů až po koruny. Zajímavým prvkem jsou kukátka nasměrovaná vždy na strom, o kterém se píše. V závěru jsme vystoupali na věž vysokou 45 metrů s výhledem na Janské Lázně a jejich okolí. Zajímavou alternativou zpáteční cesty je jízda tobogánem (pro starší 6 let). Na konci stezky je obchod se suvenýry, restaurace nabízející regionální speciality, toalety včetně přebalovacího pultu a dětské hřiště.“

Stezka Valaška — Pustevny

Užijte si nádherný výhled na hřebeny Beskyd ze stezky mezi korunami stromů. Valašku najdete u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a pokud budete mít štěstí na jasné počasí, můžete dohlédnout až na Jeseníky či Velkou Fatru.

„Nově otevřená Stezka Valaška mě opravdu nadchla, byli jsme tu v pondělí, takže žádné davy, stezku jsme měli prakticky sami pro sebe. Navíc Pustevny se dají zvládnou i s kočárkem.“

Stezka se může pochlubit i unikátní skleněnou vyhlídkou. Budete se na ní cítit jako ptáci v letu. Užít si na stezce můžete také 150 metrů dlouhý lanový chodník.

3D bludiště (lanový park) Osek

Pokud chcete zažít krásný rodinný výlet, zajeďte se podívat do Oseka na Teplicku. Mama ambasadorka Klára navštívila tamní bludiště s manželem a dcerkami (2,5 a 5let).

„Měla jsem trochu obavy, zda bludiště menší dcerka zvládne, ale nakonec jsem měla více problémů já, než ona 🙂 Děti překážky v korunách stromů zvládají bez problémů, jen při přechodu mezi patry je třeba menším podat pomocnou ruku. Dospěláci naopak musejí lépe pracovat se svojí výškou.“ 

Tato atrakce není jediná, kterou zde můžete navštívit. V budce u lanového parku si můžete rovněž zapůjčit golfové hole a zahrát si speciální minigolf. Obě tyto atrakce jsou zasazeny do přírody, hned vedle krásného rybníku a dětského hřiště. Parkování vzdálené cca 50 m je zdarma. Vstup do bludiště je 50 Kč/osoba a minigolf si zahrajete za 90 Kč/dospělí a 60 Kč/dítě.

Bachledova dolina na Slovensku

V září 2017 se ve známém lyžařském středisku Bachledova dolina ve Spišské Maguře otevřela první stezka korunami stromů na Slovensku, po slovensky „chodník korunami stromov“. Konstrukce je dřevěná a v celé délce bezbariérová. Návštěvníci se pohodlně dostanou až do výšky 24 metrů a na věži dokonce 32 metrů nad zemí.

Procházku si mohou lidé zpestřit na třech zábavných adrenalinových stanovištích. A pokud dáváte přednost samostudiu, můžete si v klidu prostudovat informační tabule, kde se dozvíte zajímavé informace o fauně, flóře a životě místních lesů, jejich ochraně i ničivé síle počasí. Stezka po dřevěném mostě v korunách a nad korunami stromů dlouhá 600 metrů je zakončena vyhlídkovou 32metrovou věží. Je za příznivého počasí otevřená i v zimě, stala se velkou atrakcí.

Nádherný výhled je nejen z věže, ale z celé trasy. Jako na dlani před sebou máte Belianske Tatry, Pieniny i malebné Zamaguří.

Vyrazit se Slevomatem do Tater

Stezka korunami stromů Baumwipfelpfad v Bavorsku

Pokud se nacházíte na Šumavě, velmi doporučujeme zajet kousek za hranice do Německa a navštívit stezku korunami stromů Baumwipfelpfad v Neuschönau v národním parku Bavorský les (přibližně 25 km od hraničního přechodu Strážný). Tato stezka je dlouhá 1320 m a zavede vás až do korun stromů ve výšce 44 m.

Během cesty po dřevěných chodníčcích vás čekají krásné výhledy i množství interaktivních zastavení v podobě různých pohyblivých lávek, lan či sítí. Tyto zastávky si užívali všechny děti, včetně naší skoro dvouleté dcerky.

„Při návštěvě stezky  jsme poznali les z jiné perspektivy a prohlédli si zblízka i koruny stromů. Celá stezka je samozřejmě bezbariérová, dobře přístupná pro kočárky, ale chodící děti po ní většinou nadšeně pobíhají a hledají zajímavé atrakce. Velice se nám líbilo stoupání na vyhlídkovou věž, při kterém jsme pozorovali stromy rostoucí uvnitř věže. „

Dále se rozhodně zastavte v návštěvnickém centru NP Bavorský les, kde si můžete spoustu věcí osahat či pustit různé vizualizace na obrazovkách. Široké okolí pak nabízí mnoho dalších možností jako jsou dětská hřiště, cukrárna a zvířecí výběhy.

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.