Bojíte se zubaře? Vyrazte na dentální hygienu

Bojíte se zubaře? Vyrazte na dentální hygienu

Zuzana Lišková 10. 7. 2019 Sdílet

Každý z nás od raného věku ví, že by si měl zuby čistit ideálně po každém jídle, nejméně však dvakrát denně. Málokdo už ale ví, jak takové správné čištění zubů vypadá, a tak se stává, že se u zubaře nemálo z nás zastydí, když mu dentista oznámí, že zuby nejsou vyčištěny správně.

Přitom správným čištěním zubů můžete předcházet nejen kazům, ale i dalším onemocněním ústní dutiny. A kdo vás naučí si zuby čistit lépe, než odborník na slovo vzatý – dentální hygienista. Pokud jste u dentálního hygienisty nikdy nebyli, měli byste to napravit. Vyzpovídala jsem pro vás dentální hygienistku Michaelu Žďárskou, abyste věděli, proč je dentální hygiena pro zdraví úst nezbytná a co vás při ošetření čeká.

Chci na dentální hygienu

Míša vystudovala Soukromou vyšší odbornou školu zdravotnickou pro dentální hygienistky, s.r.o. Studia dokončila v roce 2017, ale už od druhého ročníku pracovala v oboru v rámci praxí a stáží. Nyní pracuje ve firmě Stomat, spol. s.r.o. v pražských Vysočanech. Sama říká, že práce dentální hygienistky ji baví zejména proto, že její náplní práce není jen řešení problémů, ale zejména prevence. Několikrát jsem si na vlastní kůži  ověřila, že se správnou hygienou se dá většině problémů se zuby a dásněmi úplně vyhnout a jejím cílem je právě toto předat jejím pacientům.

Míšo, proč bychom měli chodit na dentální hygienu?

Protože dentální hygiena není jen o vzhledu našich zubů, ale zejména o zdraví dutiny ústní, které má dopad i na celkové zdraví našeho organizmu.

Zhruba 95 % lidí opravdu neví, jak si správně vyčistit zuby, i když si to většina z nich myslí…

Pravidelné čištění dvakrát denně nestačí?

V podstatě stačí, pokud je ale prováděno správně. Ze své zkušenosti ale vím, že zhruba 95% lidí opravdu neví, jak si správně vyčistit zuby, i když si to většina z nich myslí. Zároveň se ale domnívám, že i když už pacient dentální hygienou prošel a techniku má zvládnutou, je dobré alespoň 1× do roka na dentální hygienu přijít i z preventivních důvodů.
Já sama na dentální hygienu ke své kolegyni také pravidelně docházím a troufnu si říct, že si zuby čistit umím.

Kolikrát do roka bychom tedy měli dentální hygienistku navštívit?

Četnost návštěv je velmi individuální a vždy se odvíjí od aktuálního stavu zubů a dásní. To, jak často máme na dentální hygienu docházet, by vždy měla určit dentální hygienistka.

Pokud jde o zesvětlení našeho přirozeného odstínu skloviny, je již nutné bělení zubů.

Budeme mít po dentální hygieně bělejší zuby?

V případě, že jsou zuby zapigmentované (zabarvené) například od kouření, pití kávy, čaje nebo červeného vína.. budou po ošetření určitě světlejší. Respektive odstranění pigmentací jim vrátí původní odstín skloviny. Pokud nám ale jde o zesvětlení našeho přirozeného odstínu skloviny (který má každý jiný), je již nutné bělení zubů.

Jak ošetření probíhá? Je bolestivé?

Vždy se snažíme, aby ošetření bolestivé nebylo. Záleží vždy na mnoha faktorech jako je například práh bolesti pacienta a stav parodontu. Svým pacientům říkám, že ošetření může být nepříjemné, ale nemělo by bolet. V případě, že i přes veškerou naši snahu ošetření pacienta stále bolí, máme několik účinných metod, jak bolest tišit.

Dentální hygiena je pro děti velmi vhodná, ale probíhá trochu jinak, než u dospělých. Věková hranice, kdy s ní začít, se těžko určuje. Obecně doporučuji od 4–5 let věku dítěte.

Je dentální hygiena vhodná i pro děti?

Samozřejmě. Je dokonce velmi vhodná! Samozřejmě probíhá trochu jinak než u dospělých a odvíjí se podle věku malého pacienta. Ale v zásadě je u dětské dentální hygieny nejdůležitější prevence – tedy nácvik správné techniky čištění zubů. Věková hranice se těžko určuje, jelikož je každé dítě jiné. Ale obecně doporučuji cca od 4–5 let věku dítěte. Záleží, jak je schopné spolupracovat. Samozřejmostí by měl být vždy doprovod alespoň jednoho rodiče, který by až do cca 12 let měl dítěti zuby dočišťovat.

Je pro někoho dentální hygiena nevhodná?

Vyloženě nevhodná není pro nikoho, nicméně pacienti po kardiologických operacích, pacienti kteří berou léky na ředění krve, pacienti s infekčním onemocněním jako je žloutenka, HIV, nebo i s obyčejným oparem, nebo nachlazením by měli vždy svůj zdravotní stav dopředu hlásit, aby bylo možné zajistit co nejoptimálnější podmínky pro ošetření. Samozřejmě veškeré dlouhodobě užívané léky a alergie je nutné také před ošetřením dentální hygienistce nahlásit!

Dentální hygiena rozhodně nenahrazuje preventivní prohlídky u stomatologa!

Jak probíhá první ošetření?

Návštěva dentální hygienistky se na různých pracovištích může trochu lišit, ale v zásadě by měla obsahovat většinou toto: Zdravotní anamnéza, vyšetření stavu parodontu (zuby + dásně), upozornění na problematická místa a vysvětlení příčiny, nácvik správné metody čištění, odstranění zubního kamene a plaku, depurace (zaleštění povrchu zubu), kalibrace mezizubních pomůcek a nácvik jejich použití, fluoridace, rekapitulace doporučení a dohodnutí dalšího termínu návštěvy.

Jak dlouho ošetření trvá?

Čas ošetření se opět může různě lišit, ale první návštěva na většině pracovišť trvá 60–90 minut.

Odhalí dentální hygiena kaz?

Když si dentální hygienistka zubního kazu, nebo jiného problému, všimne, vždy na něj pacienta upozorní. Dentální hygiena ale není primárně zaměřena na odhalení zubního kazu a rozhodně nenahrazuje preventivní prohlídky u stomatologa.

Pomůže dentální hygiena od krvácení zubů?

Zuby většinou nekrvácejí. Pokud při čištění zubů, nebo během jídla máme v ústech krev, ve většině případů jde o krvácení z dásní. Toto krvácení je cca z 98 % způsobeno zánětem dásní, který dentální hygiena pomáhá léčit. V léčbě je ale nedílnou součástí hlavně domácí dentální hygiena pacienta, s jejímž nácvikem dentální hygienistka právě poradí a pomůže.

Kdy mám zvolit dentální hygienu s air flow?

Air Flow, neboli pískování, je metoda odstranění pigmentací z povrchu zubu pomocí proudu vody, vzduchu a jemného prášku. Tato metoda je pro většinu pigmentací velmi účinná, i když ani ona si neporadí úplně se vším.
Většina dentálních hygienistek tento přístroj v ordinaci má a ví, kdy má smysl ho při ošetření použít, ale je možné si o ošetření s ním i požádat. V ceníku pak bývá někdy za příplatek. Ne vždy je ale možné přístroj použít. Například při krvácení z dásní je Air Flow kontraindikováno.

Co říct na závěr? Dentální hygienu by každý člověk, kterému záleží na zdraví jeho zubů, měl do své rutiny zařadit. Na Slevomatu najdete celou řadu nabídek, které vám hledání dentálního hygienisty usnadní. Tak vzhůru k zářivému úsměvu! 

Ukažte mi ty nejlepší nabídky dentální hygieny

Zuzana Lišková

Zuzana Lišková

Zuzku potkáte nejčastěji s taškou do fitka - miluje totiž sport každého druhu. Z lásky k pohybu pramení i láska k jídlu. Pod heslem "cvičím, takže můžu" se s chutí zakousne do zdravého i nezdravého. Dalšími jejím koníčky jsou cizí jazyky a literatura, zejména žánr sci-fi a fantasy. Dodnes nepřenesla přes srdce, že nedostala pozvánku do Bradavic a musí prožít život jako mudla...