Bali, indonéský ostrov plný skvělého jídla a nádherných chrámů

Bali, indonéský ostrov plný skvělého jídla a nádherných chrámů

CK Zanzo 15. 1. 2019 Sdílet

Chystáte se na dovolenou na Bali? Prozradíme vám, kde si zaplavete s mantami, kde uvidíte skotačící delfíny i dechberoucí vodopády a na jakých balijských specialitách si nejvíce pochutnáte. Přečtěte si, která místa se považují za ráj pro potápěče a v kterém chrámu se zbavíte karmické zátěže.

1. Praktické informace

Kde leží Bali

Bali leží v jihovýchodní Asii a je nejnavštěvovanějším ostrovem Indonésie. Hlavním a zároveň největším městem je Denpasar s půl milionem obyvatel.

Zpáteční letenka a transfer z/na letiště v ceně

Na Bali se dostanete letecky. S letenkami si nedělejte hlavu, CK Zanzo vyřeší vše za vás. V letadle strávíte v průměru 18 hodin, přestupovat budete minimálně 1×.

Z letiště do hotelu vás odveze privátní transfer. Velikost transferu se vždy přizpůsobí množství osob, které přiletí spolu. Tuto přepravu mají zákazníci Slevomatu a CK Zanzo v ceně.

Cestovní pojištění od Uniqa pojišťovny je pro zákazníky zdarma.

Dobré vědět: Na vyžádání je možné zařídit odlet z jiného města (např. Vídeň, Mnichov, Berlín, Budapešť a další).

Vízum nepotřebujete

Pokud se na ostrově nezdržíte déle než 30 dní, vízum nebudete potřebovat. Pas si ale přibalte a ujistěte se, že jeho platnost končí nejdříve za 6 měsíců od vstupu do země.

Počasí na Bali

Průměrná teplota na Bali se ve vyšších polohách pohybuje kolem 23 °C, na pobřeží bývá kolem 30 °C. Na dovolenou sem vyrazte kdykoliv během celého roku. Nejvhodnější doba je od března do června a od září do prosince, kdy je na ostrově slunečno, teplo a téměř neprší.

Pozor, sluneční záření je na Bali velmi silné, proto pravidelně používejte voděodolné krémy s vysokým ochranným faktorem a během poledne se schovávejte ve stínu. Hodně pijte a pamatujte i na vhodnou pokrývku hlavy.

Očkování není povinné

Kvůli dovolené na Bali se nemusíte povinně očkovat, ale pokud nemáte v plánu zdržovat se jen v okolí hotelu a toužíte prozkoumávat krásy ostrova, ujistěte se, že máte platné očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Jestli se chystáte do přírody, zvažte i očkování proti vzteklině.

Časový posun na Bali

Na Bali je v době zimního času o 7 hodin více, v letním čase jen o 6 hodin.

Měna a bankomaty

Oficiální měnou je indonéská rupie (IDR, Rp), kterou směníte za eura i dolary.

Už jste někdy nosili miliony po kapsách? Na Bali možná budete, 1 000 000 Rp je totiž zhruba 1 700 Kč.

Kolik co stojí:

  • bageta – 3 000 Rp
  • džus – 10 000 Rp
  • polévka – 15 000 Rp
  • Nasi Goreng – 25 000 Rp
  • 1 kg ovoce – 10 000 Rp
  • pizza – 60 000 Rp
  • pivo – 20 000 Rp
  • láhev místního vína – 160 000 Rp

Adaptér nepotřebujete

Zásuvky jsou stejné jako v České republice, adaptér tedy nechte klidně doma. Napětí je 240 V.

Do you speak English? Perfect!

Úředním jazykem je indonéština, ale mluví se především balijsky. Přesto nemějte obavy, angličtinu ovládá většina lidí.

Pitná voda

Na Bali pijte pouze vodu balenou, vodu z vodovodu používejte jen na hygienu.

Balijská kuchyně

Na balijských jídlech si rozhodně pochutnáte. Základem jsou vařené nebo smažené nudle, rýže a zelenina. Maso je kuřecí nebo hovězí. Tyto suroviny kuchaři různě kombinují a tvoří tak velmi chutná a různorodá jídla, která koupíte nejen v restauracích, ale i u pouličních stánků. Některé pokrmy bývají hodně pálivé, proto pokud nepatříte mezi milovníky chilli, požádejte o nepálivou variantu.

Pozor na tvrdý alkohol: Pokud se nejedná o známou zahraniční značku, neriskujte. V Asii se každý rok objeví velké množství turistů, kteří po konzumaci nekvalitního destilátu skončí s vážnými a často doživotními zdravotními komplikacemi.

Bezpečnost

Bali je jeden z nejbezpečnějších ostrovů v Indonésii. Pozor si dejte na kapesní krádeže a nenoste u sebe velké obnosy peněz. Vyhýbejte se také pouličním bankomatům a peníze vybírejte pouze v bankách s ostrahou.

2. Tipy na výlety

Jelení ostrov

Jelení ostrov patří mezi nejoblíbenější místa potápěčů a milovníků šnorchlování. Ostrov se nachází na severozápadním pobřeží a je chráněnou přírodní rezervací. Dostanete se sem pouze lodí ze dvou možných přístavů. Z lodě můžete spatřit jeleny, jak se prochází nebo lenoší na pláži.

Ostrov Nusa Lembongan

Užijte si božský klid, zvuky tropické přírody a tyrkysové vody omývající liduprázdné pláže. Moře je tu průzračné a patří, co se viditelnosti týče, mezi top místa na Bali. Oblíbené jsou také výlety spojené s pozorováním mant obrovských. V některých případech je možné si s mantami i zaplavat.

Centrum ostrova Ubud

Městečko Ubud, které se nachází přímo pod sopkou Agung, rozhodně musíte vidět. Nakoupíte tu spoustu řezbářských výrobků, uvidíte malebnou krajinu s rýžovými poli i tzv. Monkey Forest neboli Opičí prales.

Pozor na zlodějíčky: V opičím lese jsou, jak název napovídá, makakové a další zvědavé opice, které milují turisty a jejich věci obzvlášť. Takže ačkoliv se to může zprvu zdát jako legrace, nenechte je po sobě skákat. V lepším případě byste mohli přijít o brýle, v horším o fotoaparát.

Ostrovy Gili

Nejnavštěvovanějším z ostrovů je Gili Trawangan, zlatou střední cestu ztvárňuje Gili Air a nejmenší z ostrůvků, Gili Meno, je zase jako stvořený pro zamilované páry. Oblékněte plavky, sbalte šnorchl i potápěčské brýle a vyrazte na celodenní výlet spojený s koupáním a obdivováním překrásných korálových útesů.

Vrak lodi v Tulambenu

Na východním pobřeží Bali se nachází rybářská vesnice Tulamben, kterou celoročně navštěvují turisté a potápěči z celého světa. Důvodem je vrak lodi Liberty, kterou v roce 1942 potopila japonská ponorka.

Tip potápěčů: Vyrazte se potápět hned zrána. Uvidíte hopsající delfíny i rybáře, kteří se budou vracet z nočního rybolovu.

Chrám Tirta Empul Temple

Navštivte jeden z nejznámějších chrámů na Bali, Tirta Empul Temple, kde si můžete dopřát karmickou očistu. Ceremonie probíhá v chrámovém bazénu s tryskami, ze kterých na vás bude proudit svěcená voda. Pokud věříte v božské síly, pocítíte během obřadu vděčnost, pokoru a klid.

Dobré vědět: Vezměte si s sebou plavky a sarong, tradiční indonéský hábit. Poté se odevzdejte do rukou místního průvodce, který vás provede celou ceremonií a poradí s čímkoliv bude potřeba.

Vodopád Gitgit

40metrový vodopád s malým jezírkem stojí za vaši návštěvu. Pověst praví, že koupání ve valící se vodě zbavuje tělo všech neduhů, ať už fyzických, psychických či duševních. Ponořte se do jezírka ukrytého v tropické přírodě a oddejte se této přírodní očistě. 

CK Zanzo

CK Zanzo

Osobně pro vás vybíráme špičkové resorty, poletíte s renomovanými dopravci a do hotelu vás odveze soukromý transfer. Spolupracujeme s německými cestovkami, které mají ve světě skvělé jméno a jejich hosté řadu výhod. Dopřejte si víc a nechte se rozmazlovat. Počítat můžete i s veškerými garancemi, které znáte ze Slevomatu.