Jak posílit imunitu a ušetřit? Hodina v solné jeskyni vydá za 2-3 dny u moře

Jak posílit imunitu a ušetřit? Hodina v solné jeskyni vydá za 2-3 dny u moře

SUPERMATKA 26. 10. 2018 Sdílet

Přišel podzim, začala školka a škola a děti mají čím dál častěji nudli u nosu? To nikdo nechce a my pro vás máme příjemný tip, jak (nejen) s dětskými nemocemi bojovat. Mama blogerka Supermatka vyrazila s celou rodinou do hostivařských solných lázní, do jediné solné jeskyně v Praze s halogeneratorem. Ve své recenzi shrnula nejen dojmy z hodinové návštěvy, ale i všechna pozitiva, které se se solnou jeskyní pojí.

Podívejte se na nabídku solné jeskyně s haloterapií na Slevomatu.

Loni jsme se naplno ponořili do různých viróz, rýmiček a nachlazení. Mě a děti poslal manžel o prázdninách (nejen proto) preventivně k moři. A že mu opravdu záleží na našem zdraví,  prokázal i teď, když pro rodinu zajistil pobyt v solné jeskyni s haloterapií v Hostivaři. A tak jsme sebrali odvahu, svačinu a děti, a vyrazili jsme mezi lidi.

Solnou jeskyni najdete snadno v budově, kde sídlí mimo jiné městská knihovna. Zaparkujete pohodlně v blízkosti.

A co je to ta haloterapie? Výborný léčebný prostředek nejenom proti dýchacím nemocím, ale také vůči alergiím, ekzémům, psoriáze, systemickým poruchám a ochořením, poruchám nervového systému, jako i prostředek preventivní léčby zdravých lidí.

Jezdit k moři? Přežitek! Stačí hodina v solné jeskyni

Každý rodič asi zná mořskou vodu ve formě nosního spreje. Sůl přirozeně dezinfikuje a čistí (nejen) dutiny. Jako prevence před rýmou, kašlem, laryngitidou a dalšími „super“ věcmi značka ideál. Proto se už tradičně pořádají výlety k moři pro malé astmatiky, na které často přispívají i pojišťovny. Pomáhá navíc i zmírňovat příznaky alergií, protože působí proti otoku sliznic.

Při pobytu v solné jeskyni sice nenasbíráte mušle, ale zase budete zdravotně mnohem efektivnější – 50 minut vydá za 2 – 3 dny u moře! Kromě blahodárné soli se na efektu podílí také jód a stopové prvky. Jestli vás napadlo, že by stačilo otevřít doma slánku a strčit do ní nos, tak gratuluji k tvořivosti, ale rovnou říkám: Nestačilo. Leda že byste měli slánku o objemu několika metrů krychlových.

Zdraví dětí působí blahodárně na psychiku rodičů

Solná jeskyně má pozitivní vliv i na psychiku. A já potvrzuji! Nevím, jak přesně to funguje fyzikálně, ale vidím docela velkou souvislost mezi zdravím dětí a pohodou rodičů. Neznám totiž moc chvil, kdy jsem spokojenější, než když vím, že ta moje zlobidla jsou zdravá jako rybičky. Jasně, dělám si z nich srandu dnes a denně a rodičovská dovolená je pro mě místy očistec, ale nikdy jsem nikoho nemilovala víc. Však to znáte.

Jak to probíhá s dětmi?

Skvěle, když tam mají dětský koutek s mnoha hračkami. A to v Hostivaři mají. My jsme měli jeskyni celou pro sebe, takže  jsme ani příliš přepjatě neusilovali o snížení hlukové hladiny, které naše děti běžně dosahují. Bylo to jako pískoviště, jen slané. Stačilo nám zajistit, aby potomci:

 1. Nejedli sůl
 2. Neházeli sůl
 3. Nedloubali sůl
 4. Nešňupali sůl
 5. Nestrkali si sůl do očí
 6. Neolizovali sůl
 7. Nesnažili se odnést celý obsah solné jeskyně v kapsách (poníženě přiznávám, že tento bod jsme splnili s jistými rezervami, ale solné zrno při nejbližší příležitosti vrátím. Ať už do Hostivaře, nebo do oceánu.)

Co je třeba vědět před návštěvou?

 1. Do jeskyně choďte zdraví. Je to fér vůči ostatním návštěvníkům.
 2. Sůl je slaná. Když je všude okolo vás, chodíte po ní, opíráte se o ní a její mikročástice poletují vzduchem, je dobré mít věci na převlečení. Na nohy pro děti ideálně bílé ponožky nebo starší bačkůrky (dospělí dostanou návleky).
 3. Před vstupem do jeskyně si odložíte cennosti do uzamykatelných skříněk. Děti do nich odložit nelze.
 4. Obsluha vám nabídne nápoj. Čaj, káva, voda – výběr je na vás. Dětské lahvičky a nápoje můžete mít samozřejmě vlastní. Přímo v jeskyni bohužel není žádné vyvýšené místo, na které by člověk o velikosti 80 cm nedosáhl. Pokud tedy máte malé nenechavce a nechcete hrnek s horkým čajem držet celou dobu nad hlavou, napijte se až venku.
 5. Osvětlení je příjemně tlumené. Kdybyste tam nebyli s dětmi, dalo by se u toho krásně relaxovat.
 6. Teplota v jeskyni se pohybuje okolo 22 °C. Pokud by vám byla zima, můžete se přikrýt připravenou dekou. Jelikož ale budete honit mladší dítě a přesypávat se starším dítětem sůl do traktůrku, zima vám nebude.
 7. V jeskyni najdete několik velmi pohodlných lehátek. Díky dětskému koutku se nám s manželem podařilo se na ně na osm sekund položit a odpočívat.
 8. Připravte si nějaké peníze bokem – k zakoupení tu je spousta solných lamp rozličných tvarů. Nejsou drahé, vypadají zajímavě a pročistí vám vzduch v domácnosti.
 9. Pro miminka vezměte přebalovací podložku.

Kdy vyrazit?

Klidně hned! Když to zvládneme my, zvládnete to taky. Mláďata se zabaví, budou mnohem odolnější a rozhodně je levnější zajít jednou týdně do solné jeskyně, než celou zimu kupovat sirupy a kapky.

Pro čas strávený s rodinou je to také ideální. Děti si hrají, nemají kam utéct a vy s partnerem nebo partnerkou můžete prohodit pár vět. Je to takové skoro rande. Člověka to občerství, vztahu to prospěje. Jen případná pusa bude asi trochu slaná 😀

A kde jsme tu ozdravnou hodinku strávili? V Solné jeskyni s haloterapií v pražské Hostivaři.

SUPERMATKA

SUPERMATKA

Mám v životě všechno důležité. Dvě krásné, zdravé děti, milujícího manžela a dar vidět věci s humorem. Jenže mateřství není vždycky snadné! A tak se snažím ukazovat věci s legrací, opravdicky. S láskou. Jo a zapomněla jsem na psa! Jako vždycky... :-D