7 jednoduchých foto tipů pro začátečníky

7 jednoduchých foto tipů pro začátečníky

Slevomat 28. 1. 2016 Sdílet

Hned po přirozeně štíhlé postavě, diamantových špercích a síti hotelů jsou nejlepším dědictvím po předcích fotografie, které zachycují ducha minulosti. Aby vaši potomci měli co obdivovat, zvládněte pár základních triků, díky kterým budou vaše fotky vypadat o dost lépe.

1. Fotka jako břitva

Rozmazané fotky moc parády nenadělají. Nejčastější příčinou je, že pohnete při stisku spouště rukou, že se pohne fotografovaný objekt, nebo že máte na svém fotoaparátu špatně nastavené ostření. Naštěstí jsou dnešní foťáky i mobily chytré a většinou zvládnou ostření samy. Stačí si vybrat, co ze snímku chcete mít ostré, klepnout na displej nebo namáčknout spoušť a technika se o zbytek postará sama.

2. Vyletí ptáček

Většina začátečníků má pocit, že když se trochu zešeří, je blesk jejich nejlepší kamarád. Jenže je to právě naopak. Blesk vám fotku zkazí, focený bude přesvícený a jeho okolí příliš tmavé. Naopak se vám překvapivě blesk může hodit při focení za jasného dne na přímém slunci, kdy s ním portrét bude vypadat lépe.

3. Zlatý řez nad zlato

Rozmyslete se, co chcete na fotce zachytit, a které objekty na snímku být mají a které ne. Ty důležité neumisťujte doprostřed. Víc jim to bude slušet přibližně ve třetině snímku. Najděte si na internetu něco o zlatém řezu a zkoušejte jeden snímek vyfotit víckrát a kompozici pohybem foťáku vždy trochu měnit. Využít můžete i automatickou mřížku, kterou některé foťáky mají. Správná kompozice chce především trochu citu a hodně cviku.

4. I mistr fotograf se utne

Nezapomeňte na zdánlivě jasné věci: sundejte si krytku z objektivu, připravte si dost místa na paměťové kartě a nezapomeňte ji doma, stejně jako náhradní baterky.

5. Zoom – co je větší, nemusí být lepší

I když se někteří výrobci přehánějí v tom, aby vám nabídli co největší digitální zoom, pamatujte na to, že digitální zoomování ubírá výsledné fotce na kvalitě a ostrosti. Pokud můžete, zazoomujte raději vlastníma nohama a přijďte zkrátka k fotografovanému objektu blíž.

6. Nefoťte proti světlu

Protisvětlo není nepřítel a zkušený fotograf s ním dokáže vykouzlit krásné snímky. Ale připravte se na to, že když budete fotit své dítě, kterému svítí letní slunko do zad, na fotce najdete jen jeho tmavý obrys. Proto si příště stoupněte tak, aby slunce svítilo do zad vám jako fotografovi. Pokud to nejde, zkuste se aspoň natočit tak, ať protisvětlo nemíří přímo do objektivu, ale aspoň mírně ze strany.

7. Selfie jako z titulky časopisu

Telefony s předním fotoaparátem a doba sociálních sítí přinesly masovou popularitu fotografickým autoportrétům – tzv. selfies. Jak na to, aby vám to na selfie slušelo? Nefoťte z podhledu, ať se vyhnete dvojité bradě. Pozor na světlo přímo nad hlavou, které vám zas vyčaruje kruhy pod očima. Najděte úhel, ze kterého vám to sluší, zapomeňte na našpulené rty a zkontrolujte si, co máte v pozadí, ať se nemusíte stydět za rozházené prádlo nebo neumyté nádobí.

Fotografování vypadá jednoduše, ale skvělým fotografem se nikdo nenarodí. Základy je třeba se naučit, a to nejlíp od profesionála, a pak už jen trénovat a trénovat. Pokud nemáte ve svém okolí ochotného a zkušeného fotografa, který by vás do taje tohoto umění zasvětil, můžete si vybrat i ze široké nabídky fotokurzů, které profíci pořádají pro veřejnost.

Kurzy najdete třeba na Slevomatu v sekci Focení.

Až budete se svými snímky spokojení, nechte je zazářit na velkém formátu, na plátně nebo ve fotoknize. Nabídku prozkoumejte v sekci Fotoprodukty

Slevomat

Slevomat

Tipy na výlety, pravidla k soutěžím a všechno, co by vás o Slevomatu mohlo zajímat.