V Zoo Tábor uvidíte bílé klokany i nakrmíte velbloudici Frídu

V Zoo Tábor uvidíte bílé klokany i nakrmíte velbloudici Frídu

BEBIRDIE 7. 8. 2018

Zoo Tábor není tak úplně typická zoologická zahrada, nenajdete tu kotce plné tísnících se zvířat, naopak hned při vstupu na vás dýchne příjemná atmosféra spíše takového zooparku. S dětmi tu strávila příjemný čas blogerka Vendula a podělila se o zážitky. Pojďte se projít zoo, kde zvířátka mají jména!

Jak si Vendy s rodinou užila návštěvu táborské zoo?

Návštěvy zoo a poznávání nových zvířátek už tak nějak patří k našim výletům. Měli jsme možnost navštívit zoologické zahrady v Dánsku, Německu a nespočet u nás v Česku. Zoo v Táboře jsme si nechali na závěr naší dovolené na jihu Čech.

Zoo v Táboře ale nemusela vůbec existovat, nebýt nového majitele, pana Evžena Korce, který ji odkoupil od předešlého majitele, a většině zvířat tím doslova zachránil život. Je to již tři roky a od té doby zoo jen vzkvétá, většina zvířátek tu má jméno a jde znát, jak krásný a úzký vztah se svými ošetřovateli mají.

Dostali jsme příležitost nakrmit v ohradě lamu Navaru a velbloudici Frídu. Dokud nedošla mrkev, byly s námi velké kámošky a tulily se o sto šest. Pro naše děti další úžasný zážitek, který prostě jen tak nezažijeme.

Soused Navary je 16letý velbloud, který za svůj život stihl zplodit 15 mláďat.

Po krmení lamy a velblouda jsme se vydali omrknout pštrosa emu a taky klokany. Táborská zoo chová klokany albíny, Myšku a Skipiho, kteří spolu mají rodinku.

U výběhu klokanů pak naleznete první toaletu v zoo a velké indiánské teepee s ohništěm, za kterým už začíná obří výběh pro divoká prasata, která se tu mají doslova jak prasata v žitě. Na fotce je tak desetina osazenstva a všichni měli evidentně odpolední siestu, protože ani nemrkli a jen odfukovali.

V sousedství prasat bydlí rys, který má tak domácí prostředí plné vzrostlých stromů, že se na jeden vyšplhal a byl dobrých 30 metrů vysoko.

Pokračovali jsme stezkou kolem hnědých medvědů. Johnny, evidentně medvědí kápo, seděl opřený o strom a jen sledoval pořádek ve svém revíru. Napočítali jsme celkem 4 medvědy hnědé a ten jejich výběh jim závidí určitě i soused rys. Takové rokliny, strže, nory… páni, ti se mají!

Procházíme pak kolem tygrů, kteří ve vedru tvrdě spí, až dojdeme k sovám a krkavcům. Hedvika a Nicolas, sovice sněžné, měli právě malé vylíhlé sovičky a proto byl jejich výběh dočasně zakryt bambusovým plotem. Ale i tak šlo krásně vidět, jak Nicolas vždy odcupital pro myš a hrdě ji donesl Hedvice až pod nos. Prostě soví láska.

Hned vedle nás zaujali puštíci bradatí, Ajša a Žižka. Ta jména! Ajša/Žižka vypadal jak ředitel celé zoo, jak se důležitě natřásal na bidélku.

A to už naše děti zahlédly hřiště s občerstvením, takže jsme měli na dalších 30 minut o zábavu postaráno. Ve stánku najdete klasické občerstvení jako džusy, nanuky, sladkosti, pro táty pivo a k jídlu pouze párek v rohlíku. Milá je pak možnost zapůjčení dek pro odpočinek v trávě. Krom klasických prolézaček je tu dřevěný vláček a taky domeček pro morčátka.

Zoo je kompletně bezbariérová, na cestách je štěrk a s trochou snahy je projedete se všemi typy kočárků. Pouze část kolem medvědů hnědých a tygrů je do kopce, což v kombinaci štěrk, kopec, prachová cesta dá dost zabrat.

Po zmrzlinovém občerstvení jsme vyrazili dál, čekala nás totiž ještě minimálně půlka zoo! Na řadě byly surikaty.

Procházkou projdeme kolem lva a pumy až do části zvané farma.

Na farmě pak chovají prasata, krávy, ovce, slepice a morčata a hlavně kozy! Do výběhu se dostanete raz dva, dveře jsou stále otevřené tak napůl, až se trochu divím, že kozy neběhají po celé zoo. Všechny byly milé a kontaktní, výjimečně nás žádná nepotrkala.

Za zmínku určitě stojí i spousta papoušků ara, kakadu, dále pak malpy, nosálové, mary a mývalové, obří výběh včetně soukromého jezírka pro jeleny a daňky.

My jsme ještě s radostí běželi na komentované krmení medvědů baribalů Giňi a Gilyho, kde jsme se dozvěděli takových zajímavostí, že jsem nestačila koukat. Medvěd baribal miluje především zeleninu a ovoce! Do ohrady jim lítalo asi 10 kg ovoce a zeleniny – jablka, mrkve, meruňky, hrozny a žlutý meloun, který zblajzli rychlostí blesku. Maso dostávají jen dvakrát týdně a kdyby si měli vybrat mezi masem a chlebem, vždy si vyberou chléb.

Medvědi opravdu milují med lesních včel, kořínky, oříšky a semínka. V přírodě pak živočišnou složku získávají hlavně z brouků a larev hmyzu. Jsou to takoví čističi lesa, kdy rádi požírají mršiny a uhynulá zvířata. Mě zaujala informace, že si zoo odebírá neprodané ovoce a zeleninu z Tesca a po důsledném přebrání pak mají pro medvědy i laskominy jako borůvky, maliny a jiné ovoce.

Jak hodnotím Zoo Tábor? Nečekali jsme nic zvláštního a odjížděli jsme po 5 hodinách nadšení a moc spokojení. Shodli jsme se, že nám tento typ zoo vyhovuje mnohem víc. Raději menší a komornější než obří komplexy, které člověk nestihne projít ani za víkend. Zoo Tábor fandíme a určitě se zase zastavíme.

Chci koupit vouchery do Zoo Tábor

Poslední zastávku jsme si udělali v restauraci, která je v samém srdci zoo. Má krásný dřevěný interiér a dvě terasy, z jedné čučíte na opice malpy a z druhé se naskýtá krásný výhled na celou zoo.

Uvnitř restaurace je celkem slušný koutek, nechybí přebalovací kout na toaletě, včetně nočníku a dětského prkýnka. V nabídce byly klasické české hotovky typu smažený řízek a guláš, pro děti špagety, rajská a kuličky masa a smažení dinosauři. Ty bych dětem usmažila pro zábavu, ne k jídlu… Osobně tedy doporučuji vzít do zoo vlastní svačinku.

Malé upozornění na závěr – ač někdy zoo působí, že jste u zvířátek doma na návštěvě v obýváku, stále jste v zoo. Jste tedy sice blízko zvířatům, ale proto jsou blízko i elektrické ohradníky, takže dávejte pozor na děti.

Vyrazte s dětmi na prodloužený víkend do Tábora a navštivte nejen zoo, ale prozkoumejte i další atrakce, které město nabízí. Třeba Muzeum Lega, Strašidelné podzemí nebo Jump Arénu.

A nebo si naplánujte delší pobyt na jihu Čech a inspirujte se nabídkou na ubytování pro rodiny s dětmi.

Ukažte mi další možnosti ubytování v jižních Čechách

Jak se vám článek líbil?

BEBIRDIE

Jmenuji se Vendula, jsem máma dvou draků, Emily a Bena. Rádi jako rodina cestujeme a taky jíme  a při té příležitosti pak poznáváme nová, nejen kids friendly, místa. Volný čas ráda trávím s rodinou a přáteli u sklenky dobrého vína. Má práce a radost – vlastní značka oblečení pro miminka a děti BeBirdie.