Sjíždění řeky s dětmi? Proč ne! Berounku na kanoi doporučuje mama blogerka roku

Sjíždění řeky s dětmi? Proč ne! Berounku na kanoi doporučuje mama blogerka roku

MK Life 3. 7. 2018 Sdílet

Někdy není třeba vymýšlet krkolomné programy, aby se děti bavily a rodiče také. Stačí zavzpomínat na naše mladá léta. Kde nám bylo dobře? Třeba s partou na vodě? Možná to s dětmi nebude úplně stejné, ale určitě to bude nezapomenutelné. Mama blogerka roku Míša z blogu MK life má vodáckých zkušeností mnoho a rozhodla se dětem krásu vodáctví představit a nečekat, „až budou větší“, není to třeba. Nejde o nic složitého. Sbalila se s celou rodinou na tři dny, nalodili se na Berounce do kánoe a užili si krásný víkend plný vody.

Chceme si sjet s dětmi Berounku na kánoi

Letos jsme dětem připravili vrchol letních zážitků už na jaře a vyrazili vůbec poprvé na vodu! Vodáckých zkušeností už máme s tátou dost a řek splutých několik, i přesto jsme jako první řeku pro naše dva neplavce (5 a 3 roky) vybrali tu úplně nejlehčí – Berounku.

Berounka je voda klidná, teče krásnou přírodou a je na ní i dostatek jezů, takže si každý přijde na své. Co byl jediný háček, neměli jsme doma krom vest žádné vybavení. A protože jsem si už minulý rok všimla, že jde vše elegantně vypůjčit, rozhodli jsme se tuhle možnost letos využít.

Zapůjčení veškerého vybavení je strašně velké ulehčení celého vodáckého putování🙂 . Naše plutí mělo celkem tři dny a právě tomu je přizpůsobené vypůjčování lodí a příslušenství z půjčovny VOD – DOG. Jako rodina se 2 dětmi jsme zapůjčili větší kanoi Sambu, kam se nám obě holky pohodlně vejdou.  K tomu jsme přidali dvě dospělácké vesty, 2 barely na věci a 3 pádla, z toho jedno kratší – dětské 🙂 .

Start a předání veškerého potřebného proběhlo na nástupním mostě u Dolanského Mostu poblíž Plzně. Odtud nás čekalo celkem 35 km a v neděli vrácení loďky v kempu U Mloka. Není třeba se bát, že tuhle trasu nezvládnou začátečníci. My vyjížděli v pátek až po 16. hodině, takže jsme trasu jeli jen dva dny a kousek 🙂 .

Abychom se do lodi vešli my i naše bagáž, bylo třeba se materiálně velice uskromnit 😀 Do lodi se vejdou dva barely a už jen stan a 4 spacáky zaberou dosti místa. Většinu věcí jsme tak vezli pro děti a my s tátou měli na tři dny jen triko na spaní, plavky, boty do vody, mikinu a spodní prádlo 😀 . Musím ale říct, že nám vážně tři dny nechybělo vůbec nic.

Být spolu pár dní na vodě, ujet 20 km za den a nechat na sebe občas padat kroupy, koupat se za deště… to byly zážitky, na které děti ještě teď vzpomínají 🙂 Opustit svoji komfortní zónu, poznat i jinou formu prázdnin a taky konečně i řeku, která nemá krásné hladké dno a čistou „modrou“ vodu. Zkuste to,  užijete si to určitě všichni 🙂

Berounka je pro vodáky začátečnickou klasikou,  na kterou rozhodně zapomeňte ve spojení s raftem. Takovou dřinu si nezaslouží nikdo 😀 Kanoe jsou naprosto ideální. Vše si vezete s sebou, voda není žádná divočina a ještě si můžete lézt na břeh a jako my si prohlédnout třeba Naučnou stezku Kaňonem Horní Berounky. Dovíte se s dětmi o vodě zase víc.

Na trase Dolanský most – Kemp U Mloka, je cca 9 jezů. Ne všechny jsou sjízdné, ale ty, které jsou, se vám budou líbit. Holky se nás neustále ptaly „kdy bude zase nějaká klouzačka“ 🙂 a mířily tím právě na jezy. Na všech jezech navíc v pohodě stačíte, takže i kdyby se stalo, že se loď převrátí, nebude to žádné drama ani s neplavcem na palubě 🙂

Pokud byste si na ně netroufli,  všechny jezy mají i prostor, kudy loďku přenést. Není těžká, utáhne ji muž i sám a vy se můžete pod jezem zatím třeba vykoupat 🙂 Jestli si mohu dovolit praktickou radu, zapomeňte na Crocsy jako boty do vody. Při prvním došlapu zůstanou v bahně na dně řeky a ven půjde jen holá noha. Holky měly sandály, které chrání špičku a jdou pevně stáhnout. Vzala bych je znovu.

V neděli kolem poledne jsme dopluli do Kempu U Mloka. Čas je ale v pohodě až do 14.30, kdy odsud odjíždí svozový autobus VOD – DOG a po odevzdání lodě vás za poplatek zaveze zpět na váš start. Pozor, tento bus je třeba si domluvit na neděli hned při vypůjčení lodi. Od Mloka se totiž žádnou dobrou dopravou nedá dostat.

Za 45 minut jsme byli zpět u Dolanského mostu. Probudit děti byl heroický výkon, protože vytuhly v autobuse hned za druhou zatáčkou, ale i to k tomu prostě patří. Hezká tečka za výletem je znavené dítě, které usíná v sedm hodin, a když neodpadnete vy, čeká vás krásný volný večer 😀

Přejeme vám všem nádherné léto, spoustu nových zážitků a doufám, že i vodu bude čím dál víc rodin řadit mezi prázdninové výlety. Půjčovna VOD – DOG nám tenhle víkend moc usnadnila. Děkujeme za báječnou domluvu a budeme se těšit na další čas na hladině Berounky.

Kde koupím voucher na sjíždění Berounky

MK Life

MK Life

Znáte blog MK life? Píše ho mladá lékařka a hlavně máma dvou dětí. Čtenáře inspiruje tak moc, že získala 1. místo v soutěži MAMAblog 2017.