Veterinář radí: V létě dávejte pozor na přehřátí psa, osiny v tlapkách i tzv. hot spot

Veterinář radí: V létě dávejte pozor na přehřátí psa, osiny v tlapkách i tzv. hot spot

Mirka Jaroševská 21. 6. 2020 Sdílet

Chcete psa v horkých letních dnech zchladit? Tak pozor, aby nezkolaboval. Jak správně pečovat o psa, když udeří vedra, jaká je vhodná první pomoc a jak nebezpečný pro něj může být úžeh vám prozradí MVDr. Ivan Malota.

Jak poznáte přehřátého psa

Ze začátku se přehřátí projevuje zrychleným dýcháním. Pokud se přehřátí stupňuje, může se pes motat, brachycefalická plemena (např. mops či boxer) můžou kvůli přetížení kardiovaskulárního aparátu i zmodrat, a ve finále může dojít až ke kolapsu jako u lidí. Ten už se projevuje různě: pes upadne, motá se, má křeče, apod.

Ochlazování musí být pozvolné a rozumné

První pomoc je ochlazování, ale musí být rozumné. „Člověk nesmí v dobré víře hodit přehřátého psa do sudu s ledovou vodou nebo do jezírka,“ varuje MVDr. Ivan Malota. Ochlazujte postupně: nejdřív tlapky, pak zátylek a další části těla. Důležité je také nenechat psa na přímém slunci, vzít ho do stínu a pokud je zvíře schopné přijímat tekutiny, tak mu dát napít odstáté vody.

Důležité: rozlište úžeh a úpal

K přehřátí (úpalu) může dojít v případě, že necháte pejska zavřeného v autě. V takovém případě může dojít k úhynu během několika minut. Úžeh (poškození slunečním zářením) může psa postihnout, pokud jej přivážete venku a necháte na slunci. Navíc přichází rychleji než úpal. Obzvlášť ohrožení jsou naháči a plemena se snížením pokryvem srsti. V takovém případě může dojít nejen k popálení, ale také k otoku mozku, který už nezbytně vyžaduje zásah veterináře. 

Pamatujte si: Psovi stačí i 15 minut v rozpáleném autě a pohroma je na střeše! Nesázejte na to, že jen skočíte do obchodu pro rohlíky a za minutu jste zpátky. Psa buď vezměte s sebou nebo na nákup vyrazte v době, kdy už na vás bude váš čtyřnohý kamarád čekat v chládku domova.

Prochladnutí přichází i v létě

Klimatizace může být pro pejska zrádná a vyvolat laryngitidu, stejně jako u člověka. Proto se doporučuje, že když v autě vezete psa, teplota vůči venkovnímu prostředí by neměla přesahovat rozdíl 7 °C. Rozpálený pes může snadno prochladnout i v případě, že si lehne na studenou zem. Pak stačí málo a zánět močového měchýře je na světě. 

Pozor dejte také na zmrzlinu či jiné ledové dobroty. Obojí může způsobit výše zmíněné problémy.

Stříhat, či nestříhat?

Chlupy a osrstění pomáhají udržovat termoregulaci, pes se tedy tak snadno nepřehřeje a v zimě naopak tak rychle neprochladne. Ostříháním můžete psovi pomoci, ale musíte pak o něj patřičně pečovat, např. ho nenechávat na přímém slunci. Pokud pejska ostříháte až na kůži, může dojít ke stejným příznakům, jako když se spálí člověk. Psa je pak také třeba ošetřit balzámy a krémy.

V létě nejvíc trpí tlapky

Jedním z velkých problémů bývají pro pejsky rozpálené chodníky. Na těch byste si mohli v pravé poledne usmažit vajíčka a oni jsou po nich nucení chodit, pokud žijí ve městě. Tento problém se dá vyřešit snadno: venčit brzy ráno a večer, kdy už teploty nedosahují takových hodnot. Pokud má pejsek tlapky přece jen trochu popálené, je třeba ošetřit je vhodným balzámem.

Dejte pozor na pichlavé osiny

V létě vypukne sezona, kdy mají psi velké problémy s osinami neboli šipkami z posekané trávy, které se do tlapiček rády zabodávají. „Na ty je třeba dávat pozor a po návratu z procházky zkontrolovat tlapky i meziprstí,“ radí veterinář. „Osiny totiž mají ohromnou schopnost se do těchto míst zabodávat a způsobovat opravdu velké zdravotní problémy.“

Jakmile se osina dostane do měkkých tkání, čehož si majitel prve nemusí vůbec všimnout, dojde ke zhnisání píštěle, na což se už musí podívat veterinář. Pokud vidíte, že si pejsek tlapku vykusuje, zkontrolujte ji. Ve spoustě případů lze zapíchnutá osina snadno vyndat. 

Zrádný hot spot – typické letní onemocnění

Pejsek se píchne nebo škrábne, rána se zapaří, zanítí, váš čtyřnohý chlupáč si ji olizuje, zvyšuje se pocit svědění, vzniká nekonečný kolotoč a letní vyrážka neboli hot spot je na světě. Často vzniká i po koupání osrstěných psů, jelikož se kůže začne pod chlupy rychle pařit. Psi si navíc ránu slepí slinami a lízáním ji ještě více poškozují. „Srst na daném místě vypadá jako slepená zapáchajícím medem a rána pod srstí je zarudlá, často poškozená až do krve. Tuto vyrážku je důležité podchytit co nejdříve.“

Jak bojovat s hot spotem?

  1. Pusťte k ráně vzduch, tzn. oholte nebo ostříhejte chlupy kolem, aby se přestala pařit.
  2. Ránu vydezinfikujte.
  3. Pokud je vyrážka hodně rozjetá, vezměte psa k veterináři, který dá na ránu zklidňující prostředky nebo ATB.

Ideální aktivita je odpočinek a koupání

Ať už máte doma tzv. „gaučáka“, nebo naopak aktivního psa, v horkých dnech nemá sílu řádit ani jeden z nich. V létě psi vyhledávají prostory ve stínu, na zahradě vyhrabávají jámy, do kterých si lehají, a snaží se tak zespodu chladit. Optimální je odpočívat někde ve stínu a aktivity přesouvat právě na ranní a večerní venčení. Ale pokud se pes rád koupe, tak je koupání skvělou aktivitou. A když mu do vody budete házet míček, máte oba o zábavu postaráno.

Slané moře ani chlorovaný bazén nevadí

Slané moře psovi určitě neuškodí, jen ho po koupání opláchněte sladkou vodou, aby nedošlo k vysušování a svědění. Voda v bazénu je také v pořádku, jelikož procento chlorizace tu není tak vysoké, aby uškodilo člověku, proto si i váš pejsek takové osvěžení určitě užije.

Voda z kaluží by měla být tabu

I co se pejsků týče, je v létě třeba dbát na správný pitný režim. Voda by se pejskům měla nabízet odstátá, aby teplotní skok nebyl tak velký. „Důležité je nenechávat pejsky pít z louží a nosit jim na procházku čistou vodu, protože voda v loužích může obsahovat parazity a choroboplodné zárodky,“ varuje MVDr. Ivan Malota. Stejně zrádné mohou být sinice ve stojatých vodách.

Tip veterináře: Minimální množství tekutin, které by měl pes během dne přijmout, je 90–100 ml/kg za 24 hodin. Počítá se veškerá voda, i např. v uvařené rýži.

Dbejte také o to, aby měl pes k dispozici jen čerstvé potraviny. Jídlo má v létě tendenci kvasit a kazit se, navíc na něj sedají mouchy a kladou na něj vajíčka. Toho se vyvarujte, ať pejskovi nezaděláte na zažívací problémy. 

Mirka Jaroševská

Mirka Jaroševská

Jsem holka z Moravy, která miluje svoji rodinu, zvířata (obzvlášť ta svoje) a knížky. Mám ráda zasněžené Vánoce s horkým kakaem v ruce a bouřky za teplého letního dne. Zbožňuju tanec a zpěv a kreslení i jiné tvůrčí práce a ve volných chvílích fakt moc ráda peču. (Ale musí to pak někdo fakt moc rád jíst.) A když nejsem líná psát a fotit, ráda bavím lidi na Instagramu právě jako Holka z Moravy.