Máte doma malého pilota? Tak ať se proletí! V leteckém muzeu je to hračka

Máte doma malého pilota? Tak ať se proletí! V leteckém muzeu je to hračka

Kamila - I love cake 14. 8. 2019 Sdílet

Kde najdete repliky letounů, dozvíte se o historii aviatiky a třeba si i létání zkusíte sami na simulátoru? V Pardubicích, kde mají Letecké muzeum Jana Kašpara. Do muzea vyrazila i mama blogerka Kamila z blogu I love cake se svými syny a o zážitky a dojmy se s námi podělila.

Blogerka I love cake testuje Letecké muzeum

Přímo v areálu letiště Pardubice se nachází nenápadný hangár, kde je vytvořená expozice historických letadel jako pocta jednomu z nejznámějších českých pilotů a konstruktérů, Ing. Janu Kašparovi. A přesně tam jsem se vypravila na výlet s oběma syny. S tím mladším, kterému jsou čerstvé dva roky a je jako neřízená střela, jsou návštěvy muzeí docela komplikovanou záležitostí. Ale tady se ukázalo, že se není čeho bát.

Když jsme k muzeu přijeli, starší Mojmík začal brblat, že je to nějaké malé a že tam nic nebude. Nenechte se v tomhle směru mýlit, v muzeu jsme nakonec strávili opravdu zajímavý čas, který byl akční, nabitý informacemi a právě starší syn si celou návštěvu nejvíce užil.

Hned na začátku se nás ujmul mladý průvodce, u kterého je vidět, že svou práci miluje a o historii létání ví úplně vše. Mluvil se zápalem, hbitě odpovídal na všetečné dotazy ostatních návštěvníků a nebylo nic, co by nevěděl. Přesně z tohoto důvodu funguje muzeum na základě předchozí rezervace, abyste nepřišli do již probíhající prohlídky a měli jistotu, že uvidíte a dozvíte se maximum. Rezervaci si můžete udělat snadno buď telefonicky, nebo přímo na stránkách muzea.

Jak se dá předpokládat z názvu muzea, vše se hodně točí kolem pardubického rodáka a průkopníka české aviatiky, Jana Kašpara. K vidění je například replika letounu, se kterou Jan Kašpar provedl slavný přelet z Pardubic do Prahy. Konkrétně o tomto přeletu jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí. Ale i u každého dalšího exponátu jsme se zastavili, dozvěděli jsme se o něm detailní informace, a pokud to bylo dovolené a možné, hlavně děti si mohly do letadel fyzicky vlézt a pořádně si vše osahat.

Moji kluci si spolu vlezli do repliky německého pozorovacího a bombardovacího letounu z 1. světové války, kde je i pistol, a už to jelo. A přesně tohle je pro mě jako rodiče největší plus celého muzea. V jednu chvíli jsme si celá skupina vlezla do starého vojenského letadla a vevnitř jsme sledovali dokument, opět s bohatým vyprávěním a komentováním průvodce.

Co si oba synové užili, to bylo zkoušení historického leteckého a vojenského oblečení, pro oba to byl zážitek. Pak už následoval přesun na simulátor létání, který si vyzkoušel starší Mojmík. Dostal brýle, sednul si do speciálního křesla, která byla svého času například v letounech MIG – 15. 

Na simulátoru si vyberete, jaký typ letadla chcete pilotovat, a virtuální dobrodružství může začít. Můj syn si užil let nad Amerikou. To ho bavilo opravdu hodně. Na letecký simulátor se dá objednat zvlášť, bez prohlídky muzea a pozor, mají na něj pořadník.

Návštěvu muzea mohu jenom doporučit, i s menšími neposedy se není čeho bát. Pokud nejste přímo pardubičtí, doporučuji spojit ještě s jiným výletem v regionu, celá návštěva nám trvala jednu hodinu

Kamila - I love cake

Kamila - I love cake

Jsem máma dvou turbo kluků, díky kterým jsem pořád v pohybu. Vymýšlím program tak, aby uspokojil batole i skoro školáka milujícího veškerý pohyb a adrenalin. Vedou u nás výlety do hor, kola, zábavní parky a díky nedávno pořízenému obytnému autu se z nás stávají pomalu a jistě dobrodruzi užívající si svobodu přejezdů a přespávání v přírodě. Rozhodně ale nepohrdnu ani životem ve městě, kde vyhledávám hlavně dobré kavárny a restaurace, a v létě miluji pikniky v parcích s kamarádkami a dětmi batolícími se okolo nás a demolujícími naše pečlivě připravené svačiny.