15 osvědčených tipů, jak přežít dovolenou s dětmi

15 osvědčených tipů, jak přežít dovolenou s dětmi

Irena Vondrlíková 30. 5. 2019 Sdílet

Dovolená…. Zavřete oči a zasněte se. Co vidíte? Nerušený relax na pláži, večery s drinky ve stylovém baru, romantické procházky po nábřeží, focení historických památek ze všech úhlů nebo dlouhé turistické výšlapy?

Konec snění, takhle dovolená s dětmi nevypadá. To jste určitě zjistili hned po jejich narození. Ale nebojte, i dovolenou s dětmi jde naplánovat tak, aby byla celá rodina spokojená. Podívejte se na našich 15 osvědčených tipů.

Tipy pro dovolenou s malými dětmi

1) Vyberte hotel, kde mají děti rádi

Wellness hotel s drahým vybavením a luxusní restaurací je pro mnohé sen o krásné dovolené, ale pro rodiče malých zvídavých dětí představuje spíše horor. Vyberte si hotel, kde jsou na děti připravení a zvyklí. Při vyhledávání pobytu na Slevomatu si můžete nastavit v požadavcích dětské hřiště i dětský koutek. Řadu hotelů pro nás testují mama blogerky, jejich recenze vám pomohou při rozhodování.

Bonusový tip: Mnoho hotelů nabízí pobyt pro děti zdarma, i tento filtr najdete ve vyhledávání.

2) Nepodceňte zdravotní rizika cestování

Prevence je základ, proto si před cestou vždy zjistěte zdravotní rizika destinace, poraďte se v očkovacím centru nebo centru cestovní medicíny a doplňte svou cestovní lékárničku. O cestování a zdraví dětí jsme si povídali s dětskou lékařkou Terezou Koutnou. Podívejte se na její rady a tipy.

3) Nemusíte stěhovat půlku domácnosti

Kočárek, cestovní postýlka, ohřívač lahví, nočník, kufr plný oblečení a plno dalších nezbytností. Malé dítě bezkonkurenčně vítězí v množství zabalených věcí nad všemi ostatními členy rodiny. Zvolte baby friendly hotel s dětským vybavením a vašemu zavazadlovému prostoru se uleví.

4) Připravte zábavu pro chvíle nudy

Pro dlouhou jízdu autem nebo dokonce let letadlem je vhodné mít připravenou zábavu. Doporučujeme nevytahovat všechny trumfy najednou, ale hračky z tašky vyndavejte postupně. Osvědčeným tipem je pro cestu koupit jednu novou neokoukanou hračku nebo knížku. U větších dětí spolehlivě zabere tablet s pohádkami a jednoduchými hrami.

5) Zabalte spoustu svačinek

Jídlo je zábava a pro malé děti to platí dvojnásob. Nakrájené kousky ovoce a zeleniny, dětské sušenky, cornflakes nebo třeba rozinky dokáží batole zabavit na docela dlouhou dobu. Mrkněte se do naší nabídky, jestli najdete něco vhodného pro vaše dítě.

Tipy pro dovolenou s většími dětmi

6) Plánujte společně

Chcete u dětí vidět nadšení místo otrávených obličejů? Pak plánujte společně. Zapojte je do výběru lokality, ubytování i výletů. Dokáže už vaše dítě pracovat s mapou? Udělejte z něj vedoucího výletu, který hlídá správnou trasu.

7) Vezměte kamarády

Pokud se vám podaří vytvořit dětskou partu kamarádů, možná o dětech nebude vědět třeba celé odpoledne. Můžete se domluvit s jinou rodinou a vyrazit společně, případně vezměte děti svých kamarádů nebo příbuzných i bez rodičů. Určitě vám to někdy oplatí podobným způsobem a vy můžete bez dětí vyrazit třeba na romantický wellness víkend.

8) Překonejte strach

Většina starších dětí miluje adrenalin. Překonejte strach a užijte si spolu lanové centrum, horské koloběžky, bobovku nebo paintball. Bude to zábava.

9) Rozdělte se podle zájmů

Nenuťte rodinu dělat během dovolené pořád vše společně. Pokud máte různě staré děti nebo odlišné zájmy, způsobilo by to zbytečné konflikty. Tatínkové si rádi užijí se syny klučičí aktivity, které maminky moc nelákají. A dospívajícího syna těžko přesvědčíte k radosti z výletu na zámek s výstavou princeznovských šatů.

10) Oddělené ložnice

Rodinné apartmány s více pokoji nabízí dětem i rodičům potřebný prostor a soukromí. Když děti usnou, můžete si s partnerem povídat i bez šeptání a u dětí v pubertě je vlastní pokoj někdy přímo podmínkou jejich účasti na rodinné dovolené.

5 tipů na aktivity, aneb hitparáda podle dětí

11) Zvířátka jasně vítězí

Zařaďte do výletu zvířátka a neuděláte chybu. Nemusí jít jen o zoo, podívejte se po oborách s vyhlídkovými plošinami, farmách, chovatelských stanicích nebo mořských akváriích.

12) Zážitkové areály

Velké rodinné areály se vám postarají o zábavu na celý den. Milují vaše děti dinosaury? Vezměte je do Dinoparku. Farmapark Soběhrdy je plný živých zvířat a dětských atrakcí. V parku Zeměráj se děti zábavnou formou naučí mnoho o historii a potrénují nožky na kilometrové bosostezce. Skvěle vybavené parky najdete i u našich polských sousedů.

13) Jen ho nechte, ať se bojí

Ukažte dětem peklo s čerty a uvidíte, jak budou najednou vzorné. Děti jsou obvykle z podobné návštěvy nadšené, určitě ne vyděšené. Záleží samozřejmě na povaze vašeho dítěte, více o průběhu prohlídky vám prozradí recenze mama blogerky MK life. Hravé a lehce strašidelné prohlídky vás také čekají na zámku Staré Hrady.

14) Výlety s nápadem

Obyčejná turistika děti moc nebaví. K motivaci pomůžou různé úkoly, hádanky či hledání pokladu. Vyzkoušejte třeba geocaching nebo zvolte naučnou stezku pro děti, kde vás čeká plno úkolů a aktivit. Z každého výletu se dá udělat velké dobrodružství. Přesvědčí vás o tom Lucie z Deníku fejsbukové matky, která vymýšlí pro děti zábavné trasy s úkoly a tajenkou. Vyzkoušejte je také.

15) Sladká odměna v cíli

Každé dítě dokáže ujít mnohem delší trasu, když má před sebou motivaci. Co takhle zakončit výlet návštěvou cukrárny nebo ve stánku s nejlepší zmrzlinou ve městě?

Máte také nějaké tipy na pohodovou rodinnou dovolenou? Sem s nimi a poraďte ostatním rodičům v komentářích.

Irena Vondrlíková

Irena Vondrlíková

Od dětství miluji knížky a během rodičovské dovolené jsem se z role čtenářky posunula i do aktivnější role a začala se živit jako copywriterka. Kromě čtení, psaní a mého čtyřletého syna mě baví hlavně tvořit krásu kolem sebe – založit nový květinový záhon, ušít polštáře na gauč nebo třeba udělat skvělou fotku.