Zábava do auta pro děti: nejlepší slovní a kreativní hry a další tipy na cesty

Zábava do auta pro děti: nejlepší slovní a kreativní hry a další tipy na cesty

Tipy rodičů 29. 6. 2018 Sdílet

Máte vymyšlený skvělý program na víkend, plány na týdenní dovolenou, dva dny předem zabalíte celou rodinu včetně psa a fíkusu a… Uff, jste v autě, ve vlaku, v letadle. Ale pozor! Teď nastává kritický okamžik. Dokážete předejít první znuděné dětské otázce „Kdy už tam budeme?!“

Máte nachystanou zábavu i na cestu za zážitkem? My pro vás jednu prima zábavu máme jako dárek – stáhněte si náš Letní deník a s dětmi máte během léta o zábavu postaráno!

Chci Letní deník pro děti na cesty

A na další tipy jak zabavit děti na cestách jsme se zeptali předních mama blogerek a maminek ambasadorek. Co jim spolehlivě funguje, aby i cesta byla cíl a děti si to užily?

Mama blogerka Gábi: „Zpívá celá rodina!“

Foodblogerka a máma dvou dětí (5 a 7 let) Gábi cestuje s dětmi ráda.

Tak nám se na cesty osvědčily jednoznačně písničky. Nejčastěji si pouštíme koncert, kde jsou šlágry jako Kozel, Tři čuníci, Lachtani a podobně 🙂 Plus pak komplet Tři bratři a další dětské písničky.

— blogerka Gábi

A velká zábava je u slovních her typu Přijela babička z Číny, dovezla kopeček hlíny a na něm bylo písmenko K… a ostatní říkají slova na K. 

Zábavná je i hra na paměť: Šla babička do městečka a koupila tam… a každý přidá postupně jednu věc a ten další musí vždy zopakovat vše, co zaznělo, takže je z toho pak dlouhý seznam a končí se, když už někdo není schopný vše zopakovat.

No a na zpáteční cestě většinou děti vždy spí, takže hlavní rada zní – utahat je pořádnou aktivitou a máte v autě klid 😀

Mama blogerka Andrea Tengler: „Skládáme a na nudu nemáme čas.“

„Většinu prázdnin tráví Richard na cestách. Ať už jsme ve vlaku nebo v autě, není lehké ho na těch pár hodin zabavit.“ Mama blogerka Andrea prozradila, co pětiletému Rikimu vždy na cestu zabalí s sebou. 

Čím ho zaručeně vždycky zabavím, jsou magnety v kufříku. V kufříku najdete 30 magnetů, ze kterých můžete dle přiložených předloh poskládat 20 obrázků. Pro kluky si můžete vybrat dopravní prostředky, pro holčičky pak tajnou zahradu. Magnety jsou krásně barevné, měkké a perfektně drží. Velký plus mají za mě i přiložené šablony, které jsou spojené kroužkem.

— mama blogerka Andrea

A druhý Andrein osvědčený tip je Albi tužka Kouzelné čtení. „Na cesty ji využíváme hojně. Richard ji dostal na Vánoce a byl to opravdu jeden z nejlepších dárků, který jsme mohli vybrat. Základem je koupit si tužku, kterou pak doplňujete o knížky. Tužka je v praktickém kufříku, ve kterém je i nabíječka a stojánek. Knížka má několik možných variant používání. Jako příklad uvedu zvířata: děti můžou poslouchat jaké zvuky zvířata vydávají nebo si zahrát několik variant kvízů (od nejlehčího až po těžší). A pokud jsou děti menší, můžete jim pouštět naučné texty o všech zvířatech, stromech a rostlinách.“

Chci slevu 25 % do Knihy Dobrovský třeba na Kouzelné čtení

Mama ambasadorka Katka: „Kouzelné čtení je do auta ideální.“

Tip na Kouzelné čtení potvrzuje ze zkušenosti i maminka Katka, která hodně cestuje s pětiletým Vojtou.

A když není chuť na tužku, hrají hru na barvy, kterou už povýšili na vyšší level – zkuste najít z okna auta v okolí něco modročerveného s proužky 😀

Mama ambasadorka Klára: „U nás fungují slovní hry.“

Maminka Klára cestuje s holčičkami (5 let a 1 rok) často a ráda a protože jsou obecně velmi hravá rodina, tak v autě jen vymění deskové hry za hry slovní.

Máme několik oblíbených slovních her. Nesmyslné pohádky – někdo řekne větu a další ji dokončí, takže z toho vznikají velmi zábavné příběhy – jako Karkulka, která řídí auto a jede nakupovat do Kauflandu. Kdo uvidí něco… – barvy, tvary – kdo uvidí něco červeného, kdo uvidí něco jako čtverec. Kolik lidí,  věcí… vidím kolem sebe – třeba na lidi – já mám na své straně tři lidi, já pět… a nebo taky hra Hádej, kdo jsem – jsem zvíře a odpovídat můžu jen ano/ne.

— mama ambasadorka Klára

A aby roční holčička nepřišla zkrátka, hraje si hru s křupkami – má kouzelný hrnek od Munchkinu a trvá jí delší dobu než je všechny vytáhne a sní 😀

Mama blogerka Mama live: „Povídat, zpívat nebo jíst.“

Mama blogerka Katy z blogu Mama live: „Cestujeme s dětmi často a rádi, jak za prarodiči, tak na výlety a dovolené. Když byly děti opravdu malinké, plánovali jsme cestu vždy tak, aby co největší její část prospaly.“

Barunka (skoro 6 let) dříve ráda sledovala pohádky na tabletu, ale jak roste a má vzadu už nespícího parťáka v podobě brášky (3 roky), tak si mnohem radši povídá, hrají si vzadu s Honzíkem (na rodinu :-D)  a nebo všichni posloucháme písničky. Snad pět let točíme v autě dvě CD Svěráka a Uhlíře, jednoho Ivana Mládka a Vodňanského se Skoumalem 😀

Základ je mít sebou vždy dost jídla (jablíčka, okurky, rohlíky se šunkou nebo ovocné kapsičky a tyčinky) a pití. Někdy sbalíme na cestu i dětské časopisy, pár knížek nebo chytré vějíře od Albi.

— mama blogerka Mama live 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.