5 tipů na parádní den v Drážďanech a tři další o kousek dál

5 tipů na parádní den v Drážďanech a tři další o kousek dál

Zuzana Lišková 17. 6. 2019 Sdílet

Drážďany, hlavní město spolkové republiky Sasko ležící nedaleko našich hranic asi nemusím dlouze představovat. Našinci ho hojně navštěvují zejména v době předvánoční, kdy jejich kroky směřují na vyhlášené drážďanské vánoční trhy, kde plnými doušky nasávají sváteční atmosféru a glühwein. 

Tohle starobylé město na řece Labi, které prakticky vstalo z popela po ničivých událostech druhé světové války toho ale nabízí mnohem víc, než jen Christkindlmarkt, jak jsem sama musela uznat poté, co se můj přítel rozhodl pro práci právě zde. Drážďany se tak pro mě staly druhým domovem, místem, kde trávím většinu víkendů a bylo pro mě překvapující postupně zjišťovat, že nabízí daleko víc, než nákupy v Primarku,  budovy Zwingeru, Semperovy opery nebo třeba barokní kostel Frauenkirche.  V tomto článku bych se ráda zaměřila na kulturní atrakce, které město nabízí. Restaurace, kavárny a biergartens budiž pro tentokrát opominuty, ty si totiž zaslouží samostatný článek! Pokud se tedy do Drážďan chystáte, čtěte dál. Dala jsem pro vás dohromady 5 tipů, kterými si můžete okořenit tradiční drážďanský výlet a tři další kousek za městem. 

#1 Drážďanský Panometr

 • Adresa: Gasanstaltstraße 8b, 01237 Dresden
 • Vstupné: dospělí – 11,50 EUR, děti 6,00 EUR, děti do 6 let zdarma
 • Otevírací doba: pondělí – pátek:10 – 17 hod.,  sobota, neděle, svátky: 10 – 18 hod

Panometr, dílo rakouského umělce Yadegara Asisiho, je unikátní galerií umístěnou na stěnách kruhové stavby bývalého plynojemu, který je pro expozici svým půdorysem naprosto ideální. Panometr, jak už název napovídá, totiž nabízí panoramatické obrazy Drážďan v proměnách času. Z 15 metrů vysoké terasy se vám naskytne výhled na monumentální neustále se měnící 27 metrů vysoké 360° panorama města. Vydáte-li se do Panometru v nejbližší době, budete svědky zkázy saské metropole v roce 1945 prostřednictvím instalace nazvané Drážďany 1945 – Tragický osud a naděje jednoho evropského města. Panometr je naprosto fascinujícím vhledem do historie. Na jeho návštěvu si vyhraďte dostatek času a nenechte se odradit případnými frontami. Je těžké si představit Drážďany v době jejich největšího zmaru a musím říct, že Panometr mě po shlédnutí nechal v němém rozjímání a při pozdější procházce v úžasu nad tím, že saský lid dokázal svou metropoli znovu pozvednout a udělat z ní místo pulzující životem. 

#2 Zelená klenba

 • Adresa: Residenzschloss Dresden, Taschenberg 2, 01067 Dresden,
 • Vstupné: dospělí 12,00 EUR, děti do 17 let zdarma
 • Otevírací doba: každý den (mimo úterý): 10 – 18 hod.

Zelená klenba se nachází v prostorách drážďanského Rezidenčního zámečku. Proslula jako jedna z nejbohatších evropských pokladnic, ve které jsou k vidění umělecké předměty, kuriozity, barokní vynálezy a obecně předměty, kterými králové dávali na odiv svou výstřednost a (ne)vkus. Najdete v ní vše od zdobných příborů, mikroskopických portrétů vyřezaných do třešňového dřeva, na které budete potřebovat lupu, až po benátské “automaty” na víno. Třešinkou na pomyslném dortu je pak Drážďanský zelený diamant, který je srovnatelný s diamantem Koh-i-noor. Za svůj název ale Zelená klenba nevděčí diamantu, ale původním malachitovým sloupům, které ji zdobily. Ty ale padly za oběť kobercovým náletům druhé světové války. Sbírky naštěstí zkáze unikly, protože byly převezeny do nedaleké pevnosti Königstein. Rekonstrukce celého Residenčního zámečku byla započata v 60. letech a pro veřejnost byl znovuotevřen v roce 2013. Pokud se do Zelené klenby vydáte, doporučujeme rezervaci předem. My jsme to tak udělali a s vítězoslavným úsměvem jsme se tak vyhnuli zhruba hodinové frontě a měli dostatek času na prohlídku jednoho z ukrytých pokladů střední Evropy.

#3 Jatka č. 5

 • Adresa: 6 Messering, 01067, Dresden
 • Vstupné: 13,50 EUR
 • Otevírací doba:  na dotaz

Pokud jste milovníci literatury jako já, neměli byste na svých toulkách Drážďanami vynechat Jatka č. 5. Budova jatek. číslo 5 a události, kterých byl během 2. světové války svědkem, posloužily spisovateli Kurtu Vonnegutovi jako předloha pro jeho nejslavnější román. Americký spisovatel byl během svého postupu Evropou zajat vojáky wehrmachtu a uvězněn právě v budově jatek, kde přežil díky podzemním krytům bombardování Drážďan. Budova jatek byla sice přeměněna v kulturní centrum, ale původní architektura zůstala zachována. Ve sklepě navíc najdete pamětní zeď věnovanou Kurtu Vonnegutovi a jeho románu. Pokud se odhodláte místo s temnou minulostí navštívit, měli byste si dvouhodinovou prohlídku rezervovat online.

#4 Pfundova mlékárna

 • Adresa: Bautzner Str. 79, 01099 Dresden
 • Vstupné:  volné
 • Otevírací doba: po–so 10–18 h, ne/svátky 10–15 h

Mlékárna, která je v Guinessově knize rekordů zapsána jako nejkrásnější mlékárna na světě, byla otevřena už v roce 1880 Paulem Gustavem Leanderem Pfundem. Jako zázrakem unikla zkáze náletů, a tak ji dodnes můžeme obdivovat v její původní kráse. Celý interiér mlékárny je pokryt ručně malovanými keramickými dlaždicemi firmy Villeroy & Boch. Kromě toho je vyzdoben barokními andělíčky, krávami a pohádkovými postavami. Jak už název napovídá, sortiment mlékárny se skládá převážně z mléčných výrobků. Doporučuji spojit návštěvu mlékárny s návštěvou kavárny nacházející se nad ní. Určitě vyzkoušejte jejich zmrzlinu a tvarohový dort (käsekuchen). Na sladké mě sice moc neužije, ale tohle byla jednoduše symfonie chutí! Mlékárna je bohužel hodně turistické místo, takže nabízí kromě mléčných produktů i předražené magnety, pohlednice a přívěsky na klíče. Pokud si tedy chcete mlékárnu opravdu užít, měli byste do ní vyrazit brzy ráno, protože v odpoledních hodinách bývá nabitá k prasknutí. Instagramem posedlé lovce liků musím ale zklamat – v mlékárně je zakázáno fotografovat. 

#5 Vojenské historické muzeum

 • Adresa: Olbrichtplatz 2, 01099 Dresden
 • Vstupné:  dospělý 5 EUR, děti 3 EUR
 • Otevírací doba: čt-út 10–18 h, po 10–21 h, st zavřeno

Pokud zatoužíte po poznání, můžu vřele doporučit návštěvu Vojenského muzea. Já jsem do něj vyrazila během jednoho deštivého dne a strávila v něm celé odpoledne. Drážďanské vojenské muzeum je jedním z největších vojensko-historických muzeí v Evropě, ve kterém si přijdou na své nejen obdivovatelé zbraní a vojenské techniky, ale také milovníci moderního umění. Muzeum je totiž umístěné v neoklasicistní budově, z jejíhož průčelí vystupuje dominantní betonovo ocelový lodní kýl od architekta Daniela Libeskinda, která byla pro veřejnost po rekonstrukci otevřena v roce 2011. Kromě obřích exponátů, jako je originální nacistická raketa V2, v něm místo našly expozice, které ukazují, jak se válka a vojenství promítaly do mluvy, hudby, dětských her nebo oblékání. K vidění jsou tak třeba klasické uniformy příslušníků SS v provedení návrháře Huga Bosse, ale také výstřední kreace dalších významných návrhářů, jakými je třeba Vivienne Westwoodová. Muzeum navíc nabízí interaktivní exponáty. Na vlastní nos si tak můžete očuchat, jaké pachy museli vojáci snášet v zákopech první světové války. Popisky exponátů jsou v němčině a angličtině, českého průvodce jsem bohužel nenašla. Muzeum bych nicméně doporučila i rodinám s dětmi. Během mé návštěvy jsem potkala řadu malých dětí, které obdivně vzhlížely za komentáře rodičů k vystavovaným předmětům. 

Vyrazíte-li do Drážďan autem a nejste odkázáni jen na veřejnou dopravu, určitě navštivte i další perly Saska, jakými jsou zámek Moritzburg, pevnost Königstein nebo město Míšeň.

Moritzburg

 • Adresa: Barockschloss Moritzburg, 01468 Moritzburg
 • Vstupné: 8 EUR, zlevněné 4 EUR
 • Otevírací doba: únor, březen: sobota a neděle: od 10:00 do 16:30 hodin,  duben – říjen: denně od 10:00 až do 17:30 hodin

Zámek Moritzburg, ležící pouhých 14 km od Drážďan, je Čechům důvěrně známý. Přesně tam totiž filmová Popelka ztratila svůj střevíček. Ten si koneckonců můžete na zámeckých schodech vyzkoušet. Barokní zámeček nechal vystavět August Silný ve zdech původní renesanční stavby jako letohrádek. V jeho zdech naleznete expozici loveckých trofejí, porcelánu a unikát – péřovou místnost, ve které se nachází postel zdobená dvěma miliony ptačích per. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani zámecký park s několika rybníky – právě tady se totiž na Juráškovi proháněla Libuška Šafránková. Pohádce je navíc každý rok v období Vánoc věnovaná výstava Tři oříšky pro popelku, která odhaluje zákulisí vzniku oblíbeného vánočního filmu. Češi navíc ocení, že vedle němčiny je k dispozici i český průvodce. Já jsem Moritzburg navštívila jak v zimě, tak v létě. Během zimní Popelčiny výstavy bylo skvělé vidět místa a předměty z natáčení pohádky, která mi každý rok dotvářela u stromečku vánoční atmosféru, v létě mi zase učarovaly krásy zámeckého parku. Doporučuji všemi deseti.

Königstein 

 • Adresa: Festung 1, 01824 Königstein/Sächsische Schweiz
 • Vstupné: léto 10 EUR, zima 8 EUR, zlevněné vstupné –  léto 7 EUR, zima 6 EUR
 • Otevírací doba: duben – říjen: od 9 do 18 hod, listopad – březen: od 9 do 17 hod., 24.12. a 31.12. je odpoledne zavřeno

Nedobytná pevnost z přelomu 12. a 13. století Königstein se nachází přibližně 15 km od českých hranic v přírodní oblasti Saského Švýcarska. Majestátní komplex hradu, jehož součástí je na padesát různých staveb se rozprostírá na vrcholu pískovcové stolové hory a z jeho hradeb ve výšce 247 m se vám naskytne úchvatný pohled do údolí řeky Labe, na krásy Saského Švýcarska a Krušných hor. Vzhledem k velikosti hradu doporučuji na prohlídku hradu dostatek času – nabízí totiž celou řadu dílčích expozic, které stojí za vidění. Mně v paměti utkvěla například druhá nejhlubší studna Evropy. My jsme na hrad bohužel vyrazili bez znalosti předpovědi počasí v zimě. Bylo nevlídno, nebylo vidět do kraje, i tak byl ale hrad zážitkem, už jen dostat se nahoru jedním z výtahů stojí za to. V létě se na hrad určitě vypravím zase, už jen kvůli slibovaným výhledům.  Všechny informační materiály jsou navíc k dispozici v češtině. Hrad si vychutnají milovníci historie, přírody, horolezci, pro které se pořádají během roku na hradě různé akce, ale také rodiny s dětmi.

Meißen (Míšeň) 

Nakonec místo, které mě svou krásou doslova ohromilo. Můj zážitek byl možná umocněn vánoční výzdobou a sváteční náladou. Míšeň v létě a na podzim, kdy se sklízí víno (mimochodem, věděli jste, že v okolí Míšně se rozkládají nejsevernější evropské vinice?) mám letos v plánu zažít. Tohle malé městečko asi 25 km od centra Drážďan okouzlí svým středověkým duchem. Míšeň za druhé světové války neutrpěla téměř žádné škody, takže atmosféra, kterou můžete nasávat při procházkách v úzkých uličkách s původním dlážďením, je opravdu autentická. Na kopci na levém břehu Labe se nachází dominanty města – novogotický zámek Albrechtsburg a míšenský Dóm, jedna z nejkrásnějších sakrálních památek Saska. Vydáte-li se kompex obdivovat, nezapomeňte ani na „míšenský balkon“, ze kterého se vám otevře pohled na staré centrum Míšně připomínající pražskou Malou Stranu. Míšeň ale proslavil zejména míšenský porcelán. Ve Státní manufaktuře na porcelán se na vlastní oči seznámíte s procesem výroby míšenského porcelánu, v její expozici můžete obdivovat díla, jež vzešla z rukou mistrů porcelánu a ve vzorkové prodejně si zakoupit třeba hrneček s typickým míšenským cibulovým vzorem, budu ale upřímná, nevyjde vás zrovna levně. Ceny za obyčejný bílý hrneček z míšenského porcelánu totiž začínají na 20 eurech.  Pokud vás lákají vánoční trhy, ale obáváte se přeplněných Drážďan jako já, je předvánoční Míšeň tím pravým místem pro vás. Vánoční trhy zde sice nejsou tak rozsáhlé, i tak vám ale zpříjemní čekání na Ježíška a příjemně naladí do sváteční nálady.

Pokud vás článek nalákal a chcete krásy saské metropole navštívit, podívejte se na naše nabídky zájezdů do Německa. Drážďany mezi nimi stoprocentně najdete! 

Zuzana Lišková

Zuzana Lišková

Zuzku potkáte nejčastěji s taškou do fitka - miluje totiž sport každého druhu. Z lásky k pohybu pramení i láska k jídlu. Pod heslem "cvičím, takže můžu" se s chutí zakousne do zdravého i nezdravého. Dalšími jejím koníčky jsou cizí jazyky a literatura, zejména žánr sci-fi a fantasy. Dodnes nepřenesla přes srdce, že nedostala pozvánku do Bradavic a musí prožít život jako mudla...