Do Brna na výstavu: KMENY 90 – subkultury devadesátých let podle Vladimira 518

Varianta: Podívejte se na další variantu
Základní vstupné
98 zákazníků
do konce

V ceně varianty:

Vstup na výstavu KMENY 90 a do celé budovy Uměleckoprůmyslového muzea

  • platí pro 1 dospělou osobu
  • výstava probíhá v přízemí i v prvním patře 

Platí do:

31. 8. 2017

Podmínky uplatnění:

Rezervace: Není třeba. Kód voucheru vyměníte na pokladně za vstupenku.

Více informací jak uplatnit voucher

Kde uplatnit:

Moravská galerie – Uměleckoprůmyslové muzeum

Husova 14, Brno - Střed

Dnes otevřeno 10:00–18:00
Bezbariérový přístup
Internet zdarma
Bereme karty
U nás se nekouří

Byla tak trochu šílená a divoká, plná energie, novátorství a velkého nádechu svobody. Ptáte se, o čem je řeč? O 90. letech v České republice!

90. léta znamenala po převratu v roce 1989 nejen překotné politické a ekonomické změny. Patřila především nebývale se rozvíjejícím alternativním společenstvím. Technu, punku, rapu, anarchistům, squatterům, skejťákům, skinheadům, bruslařům, metalistům a dalším.

Rapper a umělec Vladimir 518, který fenomén alternativních kultur této doby zmapoval v úspěšné knize KMENY 90, přistoupil k roli kurátora a připravil stejnojmenný výstavní projekt, který je možné od května vidět v Uměleckoprů­myslovém muzeu Moravské galerie v Brně.

Vladimir 518 vypráví nejen svůj příběh 90. let, ale také příběhy všech, kteří hledali jinou, originální, alternativní cestu tímto desetiletím. Právě o nich je výstava KMENY 90. K vidění jsou předměty zástupců jednotlivých subkultur jako raritní black booky, podomácku vyrobené brusle Davida Černého, kostýmy kapely Oceán, Cirkus Alien sound system, sampler Tata Bojs, sbírky vinylů, plakátů, funzinů a výtvarná díla: fotografie Ivana Pinkavy, objekty Krištofa Kintery, portréty Václava Klause a Václava Havla od Jiřího Davida.

Vladimir 518 o projektu:

„Myslím si, že by každý z nás mohl vyprávět svou vlastní verzi vzpomínek na devadesátá léta. A jiní lidé než já by snad taktéž dovedli po svém poskládat střípky příběhů jednotlivých názorových rodin, které více či méně svobodně operovaly v prostoru tohoto desetiletí. Věřím, že by v blízkém detailu linie vyprávění pokaždé zněla trochu jinak, ale v souhrnném celku by se snad příliš nelišila. Výstava, která obsadila na pár měsíců budovu brněnského Uměleckoprůmys­lového muzea, je samozřejmě primárně definovaná optikou mého vidění. Je logicky vedená rámcem zmíněných osobních setkání, která na mě dnes čím dál tím víc působí jako nevyhnutelné a osudové. A ano, bohužel vypíchnutím jednoho momentu, jedné události či objektu, zahazujeme vše ostatní, které by mohlo tuto jednotlivost kontextualizovat, či dokonce nahradit. Doufám ovšem, že toto naše omezení návštěvník pochopí a přijme ho jako součást hry. Vybrali jsme pro expozici zástupné symboly, které nemohou logicky obsáhnout a převyprávět vše, ale mezi řádky snad vystihnou to, co pro nás pro všechny 90. léta znamenají.“

Součástí výstavy je také Růžový tank,  dílo Davida Černého, jednoho z nejvýraznějších současných umělců. Tank a umělecké gesto jeho přetření na růžovo, které i po desetiletích budí vášnivé emoce, zaparkoval na Komenského náměstí před Červeným kostelem.

Prožijte během jedné návštěvy Moravské galerie 90. léta tak, jak si je pamatujete i jak je neznáte. A vsaďte se, že zvolání „Jé, to si pamatuju!“ zazní z vašich úst hned několikrát. Se vstupenkou na KMENY 90 si můžete projít celou budovu muzea. Vezměte také děti, které výstava dokáže zaujmout i přesto, že si devadesátky nepamatují – třeba díky funkčním automatům, které tu mohou otestovat.

Kalkulace ceny

Další informace

Rezervace: Není třeba. Kód voucheru vyměníte na pokladně za vstupenku. 

Děti
  • Děti do 6 let mají vstup zdarma.
  • Na výstavě jsou i funkční automaty z 90. let, které si děti mohou vyzkoušet.
Příplatky

Snížené vstupné (50 Kč) platí pro pro seniory, studenty a děti do 15 let.

Hodnocení podniku

Všechna hodnocení