10 věcí, které s dětmi musíte stihnout, než skončí prázdniny

10 věcí, které s dětmi musíte stihnout, než skončí prázdniny

Tipy rodičů 13. 8. 2018 Sdílet

Na začátku července se zdají ty dva prázdninové měsíce dlouhé a rodiče nevěří, že je dokáží dětem zaplnit fajn programem. A najednou zbývají do konce prázdnin necelé dva týdny. A vy jste ani nestihli všechno, co bylo v plánu.

Co určitě ještě musíte s dětmi zažít, než začnou školní a školkové povinnosti? Máme pro vás ty nejlepší tipy po celé republice, kterými prázdniny zakončíte naprosto dokonale. Nechte se inspirovat a pak nám třeba napište, co jste vyzkoušeli 😀

1. S vědou a technikou se seznamte v Brně

VIDA! Science Centrum navštívila mama blogerka MK life: „Celý areál je rozdělený do několika zón, takže se nám líbilo, že procházení má svůj řád a smysl. Nejoblíbenějšími se staly hry vodní a pak taky celá sekce o lidském těle :-). Na ploše téměř 5000 m² je přes 170 interaktivních exponátů, díky kterým můžeme objevovat, jak funguje svět kolem nás. Unikátní stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum pro děti od 2 do 6 let.“

VIDA! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Holky pojaly centrum jako jednu velikou hernu a Nelinka (5 let) už si odnášela domů i nějaké ty vědomosti.

— mama blogerka MK life

Dobré vědět:

 • Otevřeno ve všední dny 9–18 h, o víkendu 10–18 h.
 • Centrum najdete v  bývalém pavilonu D brněnského výstaviště, vchod je z ulice Křížkovského (naproti hotelu Voroněž) a je nepřehlédnutelný (je to velký plechový chobot). 
 • Cena vstupného pro dospělé je 190 Kč, děti 3–15 let platí 110 Kč.
 • Na galerii najdete stánek s menším občerstvením, v suterénu pak restauraci s pizzou a obědovým menu.

Co nejvíc ve VIDA! bavilo mama blogerku MK life a její děti? Přečtěte si v našem magazínu.

Technické muzeum v Brně: Podle mama ambasadorky Mili si v Technickém muzeu v Brně každý najde něco, od úplně malých dětí po dospělé :-).

Mě a manžela jako správné ajťáky samozřejmě nejvíce upoutala expozice výpočetní techniky. Velice zajímavá byla i optika. Nejmladšího Filípka zaujala stará auta, motorky a, což je od muzea moc pěkné, v expozici s motorkami také odrážedla pro nejmenší. Takže se opravdu nemusíte bát, že by se tu vaši prckové nudili. Starší Elišce se moc líbilo v uličce řemesel. V té mi docela zatrnulo při pohledu na starodávnou zubní ordinaci. Nejvíce času jsme strávili v technické herně. Ti nejmenší si tu vyhrají s mašinkami nebo třeba v „pískovišti“ plném dřevěných kostiček. Starší děti si zábavnou formou vyzkouší různé fyzikální zákonitosti. A to není vše, expozic a dočasných výstav je tu nespočet, takže návštěvu určitě doporučuji ;-).

— mama ambasadorka Mili

Dobré vědět:

 • Občerstvení zakoupíte jedině v jídelním a nápojovém automatu ve vstupní hale. Takže raději vlastní svačinu s sebou.
 • Návštěva s kočárkem je možná, budova je bezbariérová.
 • Toalety jsou v každém patře, ve druhém najdete i přebalovací koutek.
 • Otevřeno je celoročně každý den kromě pondělí. Vstupné do všech expozic je pro dospělé 130 Kč, pro děti 70 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma. Případně je možné využít rodinné vstupné za 320 Kč pro 2 dospělé a až 3 děti. Na pokladně zakoupíte i různé upomínkové předměty.
 • Automobil zaparkujete zdarma přímo v areálu muzea.

2. Permonium® a Duhový svět kousek od Brna

Permoníci jsou sice malí, ale obrovsky zábavní! Pojďte se bavit s celou rodinou! Vezměte děti do zábavního parku Permonium®, kde zjistíte úplně všechno o permonících a těžbě v rosicko-oslavanském uhelném revíru, nebo do zbrusu nového Duhového světa s prolézačkami i vodními atrakcemi, který okouzlí hlavně menší návštěvníky.

A kam že za touhle zábavou a poznáváním vyrazit? No přece do oslavanského dolu Kukla. Najdete ho 30 km od Brna. Oba zábavní světy jsou hned vedle sebe, mají společnou pokladnu i parkoviště. 

V Permoniu se pobavíte, obohatíte se o nové vědomosti a pěkně si zvýšíte hladinku adrenalinu v krvi. Vymotávat se budete z největšího nadzemního bludiště v Česku, které imituje systém důlních chodeb. V důlním jezeře se osvěžíte, projdete se pralesem a nakouknete do opravárenské dílny.

Pro nejmenší permoníčky je od května 2018 otevřený Duhový svět – relaxační část se zábavními vodními prvky a duhovou vílou Permínou, která vám předvede svá kouzla. Bavit se tu budou děti ve věku přibližně 2–6 let, ale třeba tanec víly Permíny při hře Duhová kapka se bude líbit i starším dětem. A co vše tu čeká? Prolézačky, skluzavka, mlhovníček z rostlin i hudební hračky a jezírka na koupání. 

Chceme vouchery do parku Permonium® a Duhového světa

3. Navštívit výstavu „ČT dětem“ na Kavčích horách

Ambasadorka Jana doporučuje výstavu, která trvá do konce srpna a umožní návštěvníkům připomenout si pořady, které ČT vytvořila pro děti za posledních 65 let své existence.

Co takhle zajet si na Kavčí Hory do České televize na interaktivní výstavu ČT dětem? Čekají tu na vás JůHeláci, Duháček, Kluk z plakátu, vkládanky, Zpívánky, holčičky se mohou převléct za Makovou panenku, kvíz na obří dotykové obrazovce bude bavit každého včetně rodičů. V zadní místnosti se podívejte na jeden nebo nekonečně mnoho večerníčků. Naše děti nejvíc bavil kvíz na dotykové obrazovce a vkládanky, ale celá rodina jsme si užili i focení se Studiem Kamarád. To jistě nevynechejte, můžete si vybrat ze 6 pozadí a obratem si poslat fotku na svůj e‑mail, bude zářit v rodinném albu!

— mama ambasadorka Jana

Dobré vědět:

 • Toalety jsou zcela nové, prostorné, s přebalovacím pultem.
 • Mají otevřeno denně 10–18 h a nezaplatíte ani korunu, ale pospěšte si, výstava končí už  v srpnu.
 • Najdete ji v Galerii ČT v přízemí „rohlíku“ a v přilehlé prodejně dětem můžete na závěr koupit jeden z mnoha lákavých suvenýrů.
 • Navíc, pokud se chcete zapojit do letní soutěže dětské televize Déčko Sežeňte ovečky, můžete si při vstupu vyžádat letáček s heslem pro záchranu houfu oveček!
 • Vhodné pro děti od 0 do10 let, bezbariérové.
 • Občerstvit se můžete od pondělí do pátku v restauraci v 1.patře budovy (víkendy zavřeno).
 • Na Kavčí Hory se dostanete autem nebo autobusem z Pankráce (metro C).

4. Naučit se pizzu v pražské Pizza Scuola

Kurz přípravy pizzy? Zážitek, z kterého se vaše dítě pizzne radostí 😀 Potěšte své dítě parádním zážitkem a vyrazte spolu do Pizza Scuola. Během dvou hodin se přímo v kuchyni seznámí se vším, co je k přípravě takového kulatého štěstí potřeba. Naučí se uválet těsto, nazdobit pizzu italskými surovinami a upéct ji v pravé peci. A hlavně si pak společně na vlastnoručně vyrobené pizze pochutnáte, ať už přímo na místě, nebo si ji necháte zabalit s sebou a pustíte se do ní až doma.

Dobré vědět:

 • Pizzerii najdete kousek od stanice metra B Palmovka.
 • Kurz lze přizpůsobit jak individuálně, tak skupinově – vaše dítě si může přivést kamaráda a budou spolu vařit ve skupině (každé dítě musí mít vlastní voucher).
 • Po absolvování kurzu navíc dostanou diplom a budou se cítit jako pravá italská bambina. 

Chceme se naučit péct pizzu, ukažte mi nabídku

5. Za zvířátky do zookoutku Chuchle

Vezměte děti do lesního zookoutku v Chuchelském háji a seznamte se s místními obyvateli – třeba daňky, jeleny, muflony, divočáky, rysem ostrovidem a párečkem mývalů severních. Během 3hodinové komentované prohlídky se o jejich životě dozvíte spoustu zajímavostí a některé z nich i nakrmíte. Celkem tu žije více než 30 druhů živočichů, kteří se kvůli svému trvalému zdravotnímu či jinému handicapu již nemohou vrátit zpět do volné přírody a v zookoutku nacházejí důstojný náhradní domov. Vaše návštěva a péče je 100% potěší!

Dobré vědět:

 • Lesní zookoutek v Malé Chuchli je celoročně volně přístupný areál u hájovny v Chuchelském háji.
 • Termíny prohlídky: 26. 8., 2. 9., 16. 9., 23. 9., 30. 9., 7. 10., 14. 10., 21. 10. a 28. 10. 2018
 • Do zastávky Malá Chuchle jezdí ze Smíchovského nádraží autobusy.

Moc rádi vyrazíme za zvířátky do Chuchle. Kde koupím voucher?

6. Pozdravit slona a lachtana v Soběhrdech

Farmapark Soběhrdy jistě nemusíme představovat. Nádherný obrovský park kousek za Prahou směrem na Brno, kde se dá bez problémů strávit celý den a ještě nebudete mít dost. Mama blogerka Andrea tu s Rikim strávila několik hodin a kromě tubingu, krmení zvířátek, lanových center a trampolín pro ně bylo obrovským zážitkem i setkání se slonem a lachtanem – ty najdete v Soběhrdech jen do konce srpna, tak neváhejte!

Přečtěte si celou recenzi blogerky v našem magazínu. 

Jedeme do Soběhrd! Kde koupím vouchery?

7. Vydat se do (Země)ráje

Jak se řekne ráj na zemi jinak? Zeměráj. Zážitkový park Zeměráj si návštěvníci pochvalují, plánují se vrátit a doporučují ostatním. Jako třeba mama blogerka Lucka z blogu The Hubs.

Asi hodinu a půl cesty z Prahy směrem na jižní Čechy se nachází zážitkový park Zeměráj. Místo, které nás překvapilo svou jedinečností, a to můžu zodpovědně říct, že těch zábavních parků jsme již navštívili hodně. Tady se ale doslova a do písmene zastavil čas a vy se tak během chvilky ocitnete na vesnici našich předků v raném středověku.

— mama blogerka The Hubs

Zážitkový park se rozkládá na ploše asi 9 hektarů uprostřed jihočeských luk. K tomu připočítejte více jak sto různých her, zábavných a naučných prvků, dobrodružných úkolů, bludiště, středověkou vesničku, kilometrovou bosostezku nebo paleontologické naleziště a máte program minimálně na celý jeden den.

Přečtěte si celou recenzi blogerky The Hubs v našem magazínu.

To zní skvěle, chci koupit vouchery do Zeměráje

8. Do pohádky na zámek Loučeň

Těžko se najde v českých zemích někdo, kdo by neznal Večerníčka nebo Rumcajse. Obě tyto animované postavičky jsou dílem výtvarníka Radka Pilaře. Na Zámku Loučeň ve spolupráci s dědici Radka Pilaře připravili tematický letní program „České pohádkové léto“, a to po celý srpen od 1. 8. do 1. 9. vždy v úterý, středu, čtvrtek a sobotu. V těchto dnech bude probíhat komponovaný program na různých místech zámeckého parku.

Průvodcem celé této akce bude Večerníček, který bude v zámeckém parku po celý den přítomen jako maskot. Tato akce se bude konat v loučeňském zámeckém parku, který je proslulý svými labyrinty.  Večerníček v průběhu celodenního programu představí další animované hrdiny z dílny Radka Pilaře, kromě postav z rumcajsovských příběhů se návštěvníci setkají například s čarodějnicí Bukukururunou nebo skřítkem Hajáskem. 

A mimo tento program určitě nevynechejte prohlídku zámku (dělají se i prohlídky přizpůsobené dětem), labyrinty, dřevěná hřiště mezi stromy a procházku kolem zámeckých rybníčků. A nebo se můžete stát obyvateli zámku a přenocovat 😀

Dobré vědět:

 • Zámek Loučeň je barokní zámek, který se nachází v městysu Loučeň v okrese Nymburk. 
 • V zámku i okolí je hned několik možností, kde se najíst i koupit pití.
 • Nedaleko od hlavního vchodu je velké parkoviště.

Spát na zámku? Chceme vouchery

9. Po svých na Praděd, na koloběžkách dolů a na dřevěné sochy do Pradědova muzea v Jiříkově

Nemáte toho za celé léto ještě dost a chcete si dát malinko do těla? Výšlap na Praděd je skvělá volba a určitě není jen pro aktivní sportovce, zvládnou to i ti nejmenší, jak potvrzuje mama blogerka Katy a přidává další tip na výlet.

Před třemi lety jsme zkusili výšlap na Praděd s kamarády poprvé, ale já jsem byla v sedmém měsíci a dětem byly čerstvě dva roky, tak jsme došli jen na chalupu Barborka. Letos jsme to zvládli. Jezdíme z chalupy v Malé Morávce autem, zaparkujeme na Hvězdě a přestoupíme na autobus, který nás doveze na Ovčárnu. A odtud pěkně po svých. Větším dětem je pět, nejmladšímu skoro tři roky a ty necelé 4 kilometry jsme krásně zvládli. Nahoře na Pradědu jsme si dali oběd a cestu dolů si zpestřili jízdou na koloběžkách, které se tam půjčují. Pro rodiče s dětmi mají speciální s řidítky i pro prcky. Na Ovčárně je vrátíte a zase autobusem sjedete k autu.

— mama blogerka Mama live

A co je další naše oblíbené místo v tomto kraji? Pradědova galerie. Muzeum v Jiříkově plné dřevěných soch, různých hřišť a výhledů do krajiny. Celoživotní dílo uměleckého řezbáře Jiřího Halouzky bylo oceněno zapsáním do Oxfordské encyklopedie významných osobností a je také držitelem čtyř světových a dvaceti pěti českých rekordů, které byly zapsány do Guinnessovy knihy rekordů.

V malé restauraci si dejte polévku nebo chleba se sádlem 😀

Dobré vědět:

 • Pradědova galerie u Halouzků leží v obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků.
 • Mezi hlavní dominanty galerie patří bezesporu největší socha “vládce Jeseníků“ děda Praděda v ČR, která je 10,4 metrů vysoká a váží 15 tun. Další významnou částí galerie je betlém, který obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti a který se neustále rozrůstá.
 • Přímo u galerie je prostorné parkoviště zdarma. Počasí se bát nemusíte, téměř celá část expozice je zastřešená.

10. Do východních Čech na Stezku mladého lesníka a do Perníkové chaloupky

Stezka mladého lesníka Nasavrky: Kam se schovat v parném létě? Mama ambasadorka Mili říká: „Nejlépe do lesa. A ideální je, když v něm najdete i zábavu pro děti. Takový les se nachází u Nasavrk v okrese Chrudim. Byla tu vybudována „Stezka mladého lesníka“ a lesní tělocvična. Hned na začátku je přístřešek s posezením, kde si můžete sezobnout nějakou svačinku, než se vydáte plnit 10 úkolů, které se na cestě nachází. Během procházky se dozvíte i mnoho zajímavých informací o lesní fauně a flóře. Děti si například vyzkouší, jak daleko doskočí, házet šiškami nebo kličkovat mezi kůly. Na konci vás pak čeká kvíz, který ověří, co vše jste se na procházce naučili.“

Dobré vědět:

 • Automobil zaparkujete přímo u stezky, která je celoročně zdarma přístupná.
 • Okružní trasa měří cca 500 m, takže ji zvládnou i malé děti. Bohužel ale není vhodná pro kočárky.

Perníková chaloupka: Nedaleko Pardubic stojí zřícenina hrad Kunětická hora, pro místní Kuňka. V její blízkosti se nachází zvláštní země. Jmenuje se Království perníku, je to svět plný pohádek a navštívila jej mama ambasadorka Tereza s dcerkou.

My jsme si s Eliškou vybraly návštěvu Muzea perníku v Perníkové chaloupce. Přivítala nás milá paní průvodkyně, která nám úvodem řekla pár slov o budově, ve které Perníková chaloupka sídlí. Pak už se začala ptát dětí na postavy z této povídky. „Byla ježibaba opravdu ta zlá?“, zeptala se přítomných dětí. Většina samozřejmě odpověděla, že ano, protože chtěla upéct Jeníčka a Mařenku. Paní průvodkyně děti rychle vyvedla z omylu, když jim vysvětlila, že to bylo vlastně trošičku jinak. To vám ale neprozradím, ať se máte na co těšit. Prohlídka byla poučná, dozvěděly jsme se faktické údaje o perníku, ale i moc zábavná. Děti se trošku bály při cestě lesem za Ježibabou, zasmály se, když Ježibabě pomáhaly držet její létací koště, a nakonec „nakoukly do nebe“.

— mama ambasadorka Tereza

Dobré vědět: 

 • Celá prohlídka je dlouhá kolem 40 minut a doporučený věk dětí je od 4 let. Elišce je 3 a půl a musím říct, že mladším dětem by asi mohla být dlouhá chvíle, když průvodkyně měla delší výklad. My jsme to zvládly v pohodě, ale bylo vidět, že starší děti si prohlídku užily ještě o trošku víc.
 • Na konci si pak můžete koupit na památku perníček, dát si v občerstvení kávu či něco sladkého na zub. V okolí si pak můžete prohlédnout další rekvizity z různých pohádek.
 • Na hrad jsme s Eliškou nešly, ale zato jsme si prohlídly oboru, která se nachází hned pod Kuňkou. Najdete zde ovce, koně a jeleny. Naproti přes silnici pak můžete využít skákací trampolíny. A kousek dál si prohlédnout „statek“ s domácími zvířaty.
 • Zdarma zaparkujete před oploceným areálem.
 • Užitečné informace, jako jsou otevírací doba a ceník, najdete na www.pernikova-chaloupka.cz
 • Celá návštěva vám bez jídla zabere kolem dvou hodin.
 • Pokud tedy chcete ještě nějak využít čas, doporučuji navštívit Pardubice. Na zámku aktuálně probíhá výstava loutek. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.