Navštívili jsme VIDA! Science centrum: zábava, při které děti netuší, že se i učí

Navštívili jsme VIDA! Science centrum: zábava, při které děti netuší, že se i učí

MK Life 14. 8. 2018 Sdílet

Jak na zábavu, aby se děti něco naučily a zároveň netušily, že se učí? Interaktivní vědecká centra se těší velké oblibě jak u dětí, tak u rodičů. A jedno z nich navštívila i mama blogerka roku Míša z blogu MK life s dcerkami (3 a 5 let). Znáte brněnské VIDA! Science centrum? Ne? Tak vida 😀

Ukažte mi nabídku ubytování na jihu Moravy

První den naší dovolené nás čekal přesun Praha – Bratislava. Cestu jsme si příjemně rozdělili a udělali větší zastávku v Brně, kde jsme byli omrknout místní VIDA! Science centrum :-).

VIDA! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Holky pojaly centrum jako jednu velikou hernu a Nelinka (5 let) už si odnášela domů i nějaké ty vědomosti :-).

Sekce 1: Planeta

Jak se chová oceánské dno, jak vznikají vlny, jak fungují stavidla…? Nejdřív rozpoutejte tornádo a pokuste se ustát zemětřesení, pak si v rotující místnosti užijte účinky odstředivé síly a pohrajte si s oceánem v lahvi.

Celý areál je rozdělený do několika zón, takže se nám líbilo, že procházení má svůj řád a smysl. Nejoblíbenějšími se staly hry vodní a pak taky celá sekce o lidském těle :-). Na ploše téměř 5000 m² je přes 170 interaktivních exponátů, díky kterým můžeme objevovat, jak funguje svět kolem nás. Unikátní stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum pro děti od 2 do 6 let.

Vyzkoušejte si moderovat předpověď počasí, která se v televizním studiu natáčí před tak zvaným klíčovacím pozadím.

Dozvíte se víc o původu zboží, které kupujete. Vyberte si potravinu z nákupního košíku a čárovým kódem ji přiložte ke čtečce. Na obrazovce se dozvíte, odkud se potravina do České republiky dováží a s tím spojené vyprodukované množství emisí CO2, nebo její výživové hodnoty :-).

Sekce 2: Dětské science centrum

Na nejmenší návštěvníky tu čeká dopravní hřiště, kuličková dráha, archeologické pískoviště, obří piano, oblíbený tobogán i vodní hrátky s mlýnky.

Autodráha měla u prťat úspěch a samozřejmě se Juli nezapomněla vetřít mezi ně :-D.

Ponořte své ruce do písku, vytvořte písečné duny a pozorujte, jak se mění vrstevnice, které se na vzniklé kopečky promítají.

Odmontujte a přimontujte zpět autu kola, vyzkoušejte různé druhy nářadí. Nebo si sedněte za volant a prozkoumejte auto i z pohledu řidiče.

Přičichněte k barevným trubkám s různými vonnými esencemi a pokuste se určit, o jaké vůně se jedná.

Sekce 3: Člověk

V obřím srdci se zaposlouchejte do vlastního tepu, vyzkoušejte si, jak namáhavá je činnost tlustého střeva, a pokuste se masáží srdce zachránit lidský život. Lidské srdce, uprostřed centra, lákalo všechny malé návštěvníky :-).

Jak vidí lidé s vadami zraku nebo zvířata?

Lámejte si hlavu s malými hlavolamy.

Tangram byl ze všech nejsnazší a Nelinka si k němu zasedla s chutí. Do dalších hlavolamů se moc nehnala, protože jí padl zrak na obrovského ježka v kleci,  který byl v sousední expozici :-).

Jaký máš postřeh a obratnost?

Jak na mřížku? Stoupněte si na startovní dlaždici a v co nejkratším čase projděte bludištěm na mřížce až do cíle. Můžete se pohybovat pouze o jednu dlaždici vpřed, vzad, vpravo nebo vlevo. Na zakázaný krok vás upozorní světelný a zvukový signál. V takovém případě musíte udělat krok zpět :-).

Jak z článku vidíte, během třech hodin tady jsme stihli 3 sekce výstavy. Mikrosvět a Civilizace byly pro holky ještě zbytečně složité, takže na ty si přijedeme zase za čas :-). Rozhodně se tady nudit nebudou. VIDA! centrum je dle mého ideální za nepříznivého počasí nebo, jako u nás, jako fajn zastávka na delší trase, která vede kolem Brna :-).

Na jižní Moravě se zdržíme. Ukažte mi ubytování

MK Life

MK Life

Znáte blog MK life? Píše ho mladá lékařka a hlavně máma dvou dětí. Čtenáře inspiruje tak moc, že získala 1. místo v soutěži MAMAblog 2017.