Kdy bude kde otevřeno? Podrobný přehled uvolňování vládních opatření

Kdy bude kde otevřeno? Podrobný přehled uvolňování vládních opatření

Barbora Kejvalová 2. 6. 2020 Sdílet

Máme za sebou poslední vlnu rozvolňování a všechny podniky v ČR už mohou být znovu v provozu. Opět můžete zajít do kadeřnictví, na masáž i do posilovny, s dětmi vyrazit do zoo, s kamarády zajít na pivo a také si naplánovat pobyt v penzionu nebo hotelu. V článku najdete harmonogram uvolňování podnikatelských a dalších činností vydaný vládou, mějte ale na paměti, že se jedná o možnost, nikoli pravidlo. Některé podniky se „do normálu“ budou možná vracet později, proto si jejich otevírací dobu vždy zkontrolujte předem.

A jak to bude se zahraniční dovolenou? Sledujte podrobného průvodce otvírání hranic a zavedených opatření pro cestování. 

Se Slevomatem snadno a bez obav

Na Slevomatu si můžete bez obav pořídit letní dovolenou na konkrétní termín nebo koupit otevřený voucher, který využijete kdykoli během platnosti podle domluvy s ubytovacím zařízením. Máme spoustu termínů v červenci i v srpnu i v dalších měsících, a pokud by hotely ve vámi zvoleném datu byly v rámci preventivních opatření stále uzavřené, voucher vám prodloužíme, takže o svůj pobyt nepřijdete. 

Od 25. 5. kultura, restaurace a cestování

V poslední fázi, tedy 25. května, přivítaly návštěvníky divadla, hrady a zámky a otevřely se vnitřní pavilony zoo. Opět je možné posedět uvnitř restaurací, kaváren i hospod a první hosty po neplánované pauze přivítaly hotely a další ubytovací zařízení. To vše můžete od konce května zpečetit novou kérkou nebo piercingem. 

Od 11. 5. můžete posedět na venkovní zahrádce, 25. 5. se otevřou i vnitřní části restauracíOd 11. 5. můžete posedět na venkovní zahrádce, 25. 5. se otevřou i vnitřní části restaurací

 • Restaurace, kavárny, hospody a další provozovny – včetně vnitřních prostor
 • Hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení
 • Divadla, hrady a zámky
 • Kulturní, společenské a sportovní akce do 50 osob
 • Vnitřní pavilony zoologických, botanických a dendrologických zahrad
 • Živnosti, při kterých je porušována integrita kůže – tetování, piercing

Od 11. 5. kadeřnictví, masáže a venkovní zahrádky

Kadeřnické salony se otevřely 11. května a kadeřnice začaly zarovnávat zuby, které si případní nedočkavci na hlavách vyrobili. Od stejného data je opět možné chodit na kosmetiku a masáže, v provozu jsou letní zahrádky restaurací. A naplánovat si můžete i kulturu – zajít opět můžete do muzea a na výstavu, případně na prohlídku venkovních částí hradů, zámků a skanzenů.

Od 11. 5. můžete zase zajít na masáž, na kosmetiku nebo do kadeřnictvíOd 11. 5. můžete zase zajít na masáž, na kosmetiku nebo do kadeřnictví

 • Restaurace, kavárny, hospody a další provozovny – pouze výdejní okénka a venkovní zahrádky
 • Kadeřnictví, holičství, kosmetické služby, pedikúra, manikúra, solária, masáže, regenerační a rekondiční služby
 • Muzea, galerie a výstavní síně
 • Zámky, hrady a skanzeny (jen venkovní prostory)
 • Všechny provozovny v obchodních centrech
 • Provozovny nad 2500 m², které nejsou v nákupních centrech

Od 27. 4. obchody, cvičení, zoo i autoškola

27. dubna své dveře otevřely provozovny do 2500 m². Můžete tedy vyrazit na nákup oblečení, hraček, sportovního vybavení nebo třeba do knihkupectví. Zkrátka pro všechno, co vám chybělo. A dočkali se také ti, kteří si chtěli dát pořádně do těla. Otevřela se i fitka a posilovny, ovšem zatím bez možnosti využít jejich zázemí – šatny a sprchy. Nastartovat jste mohli i autoškolu a přístupné byly venkovní části zoologických zahrad.

27. 4. se otevřou fitness centra a posilovny, ovšem bez zázemí27. 4. se otevřou fitness centra a posilovny, ovšem bez zázemí

 • Fitness centra a posilovny (bez možnosti využít zázemí, šatny a sprchy)
 • Autoškoly
 • Provozovny do 2500 m², které nejsou ve velkých nákupních centrech nad 5000 m²
 • Knihovny
 • Venkovní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad

Od 20. 4. farmářské trhy a auta

V první vlně, 20. dubna, města opět ožila farmářskými trhy a kromě toho si zákazníci moci jít obhlídnout nový či staronový automobil.

 • Farmářské trhy
 • Řemesla s provozovnou
 • Autobazary a autosalony

Od 20. 4. opět fungují farmářské trhyOd 20. 4. opět fungují farmářské trhy

Zvýšená hygienická opatření

Stále ale platí, že jsme v mimořádné situaci a opatření se podle aktuálního vývoje mohou měnit. Na prvním místě je pořád zdraví a je jisté, že do normálního stavu se budeme vracet pozvolna.

Po znovuotevření provozoven budou platit zvýšená hygienická opatřeníPo znovuotevření provozoven budou platit zvýšená hygienická opatření

Všechny podniky a provozovny musely přijmout zvýšená hygienická opatření, musí zajistit rozestupy mezi zákazníky, pravidelnou a častou dezinfekci všech prostor a podobně. Je možné, že některé podniky nebudou schopné těmto podmínkám vyhovět a zůstanou zavřené. Předtím, než vyrazíte do svého oblíbeného fitka nebo restaurace, si proto ověřte, že mají opravdu otevřeno.

Jak to bude s rouškami?

Od 25. 5. se rozvolnila také pravidla pro nošení roušek. Již není nutné mít ji nasazenou venku, při procházce po městě atd., nadále je ale povinné nosit ji ve vnitřních prostorách (úřady, obchody apod.), v MHD a na místech, kde se nachází více než 2 osoby a není zajištěn minimální dvoumetrový rozestup. 

Roušku musíte mít nasazenou i při vstupu do restaurace, odložit ji můžete jen v momentě, kdy jíte nebo pijete.

K 8. červnu se ruší povinnost nosit roušku na koupalištích a u bazénů. Nadále je potřeba mít ji jen v případě, že při pohybu po areálu není možné dodržet dvoumetrový rozestup od dalších návštěvníků. 

Podle aktuálních informací budeme roušky povinně nosit i přes létoPodle aktuálních informací budeme roušky povinně nosit i přes léto

Dobré vědět: Měli jste voucher ze Slevomatu koupený ještě předtím, než se provozovny zavřely? Mrkněte se na opatření, která jsme zavedli, abyste si své zážitky vychutnali, až to bude možné. 

Barbora Kejvalová

Barbora Kejvalová

Když jsem pochopila, kolik možností život a svět nabízí, rozhodla jsem se, že si je zkusím všechny urvat. Miluju cestování, poznávání a ochutnávání cizích zemí i českou krajinu, dobře se cítím v pohorkách a pod stanem, ale i v lodičkách v divadle. Jsem ráda mezi lidmi i sama s knihou a kromě světového míru si přeju, aby den měl 48 hodin.