Podrobný průvodce pro dovolenou v zahraničí: kdy a kam se otevřou hranice?

Podrobný průvodce pro dovolenou v zahraničí: kdy a kam se otevřou hranice?

Pavel Fukar 28. 7. 2020 Sdílet

Skládat letos maturitu z cestování, to by se jeden zapotil. Stačí letmý pohled na otázky: Kam do zahraničí můžu? Kdy se otevřou hranice? Jak je to s testy na koronavirus a kde se nechat otestovat? Budu muset do povinné karantény? Co dělat po návratu do Česka?

Jako správní spolužáci jsme pár z nich vypracovali za vás. Poradíme vám, jak je to s letní dovolenou v některých sousedních státech, vynechat samozřejmě nemůžeme ani populární Chorvatsko

Sledujte semafor

Vláda připravila pro cestovatele mnemotechnickou pomůcku – semafor. Na základě rizika nákazy má každý stát svou barvu, která určuje, jak se po návratu z něj zachovat. Ze zelených a oranžových zemí se budete moct vrátit domů bez negativního testu na covid-19 a nutnosti karantény. U červených to bez jednoho z toho nepůjde. 

Od 15. 6. můžeme začít cestovat po Evropě. Na vládě jsme schválili systém označující bezpečné země pro cestování. 

Adam vojtěch, ministr zdravotnictví

Tato pravidla začínají platit od 15. června, u některých zemí k tomu ale na základě jednání jejich vlád s tou českou došlo dřív. Týká se to Slovenska (od 4. června) a také Rakouska, Maďarska a Německa (od 5. června)

Situace se ale vyvíjí a může se měnit, raději si tedy vše překontrolujte na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví, kde jsou barvy zemí každý týden aktualizovány (stejně jako v tomto článku). 

Barvy zemí

  • Zelená – takřka všechny evropské státy
  • Oranžová
  • Červená

Jenže pozor, to že na semaforu svítí zelená, ještě nutně neznamená, že vás do oné konkrétní země pustí jen tak. Pro turisty v některých státech stále platí některá další nařízení. Podrobněji vám je představíme níže.  

Slovensko

Tak nějak nejblíž to mají Češi na Slovensko a téhle náklonosti už ani epidemie koronaviru nebrání. Návštěva bývalých federálních bratrů je bez omezení možná od 4. června. Na trase Slovenské strely svítí zelená barva semaforu, test ani karanténa tak nejsou třeba. Cestování pod Tatry a zpět probíhá v podstatě stejně jako před epidemií. 

Další pobyty a výlety na Slovensku

Polsko

Směrem k Baltu se hranice otevřely 13. čer­vna. Z křižovat­ky směrů vedoucích na dovolenou se do celého území Polska odjíždí „na zelenou“. Jako jízdenka tak není třeba negativní test na covid-19 (tam ani zpět). Tím padá i nutnost nastoupit do karantény.

Tip: Na Slevomatu najdete vouchery na dovolenou v Polsku s platností do konce roku

Víc dovolené v Polsku

Rakousko

Dolů to z České republiky jde také snadno. Na dovolenou do Rakouska můžete stejně jako ve slovenském případě od 4. června, kdy se cestovatelům hranice otevřely naplno. Jak se na zemi zavrhující jaderné elektrárny sluší, obnova turistického ruchu proběhla zelenou cestou – tedy bez nutnosti negativního testu na covid-19 či karantény po návratu.

Ostatní rakouské nabídky

Slovinsko

Ani na dovolenou ve Slovinsku si nemusíte nechat zajít chuť. Pár dní to sice vypadalo špatně, od 7. července sem ale mohou Češi znovu přicestovat bez nutnosti negativního testu na koronavirus, o karanténě ani nemluvě. Stejně tak pod Julskými Alpami bez problémů projedete do některé další země, například do Chorvatska. 

 

Ještě něco ze Slovinska

Chorvatsko

V celé EU nenajdete zemi, která je na turistech tak závislá jako Chorvatsko. S 25% podílem cestovního ruchu na HDP (třeba u Španělska je to „jen“ 15 %) není divu, že se oblíbená dovolenková destinace snažila přivítat u sebe cizince co nejdříve. Když tedy tamní ministr vnitra potvrdil 16. května otevření hranic pro turisty, všem určitě spadl kámen ze srdce.

Užít si dovolenou na Makarské, u Omiše nebo ve Splitu můžete bez nervů z testování na covid-19 nebo strachu z karantény. Před vstupem do země stačí vyplnit online formulář. Pokud na to ale zapomenete, jde to udělat i na hranicích. 

Do kufru si ale nezapomeňte kromě plavek přihodit ještě jednu věc – teploměr. Každé ráno byste si totiž měli změřit teplotu. Pokud dva dny po sobě přesáhne 37,2 °C, měli byste kontaktovat lékaře. Odměnou za dodržování tohoto opatření vám budou nebývale prázdné pláže i restaurace.

Kompletní chorvatská nabídka

„Letos zažijete v Chorvatsku to nejlepší léto“

Informace z místa jsou vždycky nejcennější. Proto jsme se na dovolenou v Chorvatsku zeptali našeho tamního kolegy Matiji Radovcice. 

Jak to v Chorvatsku na začátku června vypadá?

„Chorvatsko se za poslední dva týdny vrátilo prakticky do normálu. Za posledních deset dní máme tři nové případy, aktuálně nakažených je méně než sedmdesát. Takže můžu říct, že život tady už probíhá jako za normálních okolností. Samozřejmě jsme opatrnější, ale jinak je všechno normální.“

Využili toho už nějací turisté? Přijel vůbec někdo?

„Pár už jich dorazilo. I tak sem ale zatím jezdí lidé spíš kvůli práci nebo ti, kteří tu mají nějaké nemovitosti. Ten pravý turistický ruch se ještě pořád nerozjel. Na druhou stranu turisté z České republiky už sem mohou dorazit bez omezení.“

Vypadá to, že se na nás docela těšíte…

„Tak jako vždycky, všichni turisté jsou v Chorvatsku vítáni. Letos víc než kdy dřív. Spousta Čechů už tu ostatně někdy byla, a tak vědí, jak dokážeme být pohostinní. Pokud můžu mluvit za sebe, já bych Chorvatsko jako zemi pro letní dovolenou v roce 2020 zvažoval hned z několika důvodů.“

Jakých?

„Zaprvé – jsme zemí prakticky bez výskytu koronaviru, co se týká zvládání krize, řadíme se mezi deset nejlepších zemí na světě. Zadruhé – chorvatská vláda zavedla v oblasti turismu velmi přísná opatření. Například všechna místa, kde se turisté vyskytují, jsou dezinfikovaná podle těch nejvyšších standardů. Při pobytu tady se tak můžete cítit zcela bezpečně. A zatřetí – oproti období červenec až září 2019 předpokládáme, že letos přijede asi o padesát procent méně lidí. Kdokoliv sem dorazí, zažije to nejlepší léto.“

Když jsme narazili na ta vládní opatření, jak je to třeba s restauracemi a památkami, jsou přístupné bez omezení?

„Naprosto. Jak už jsem říkal, všechno se vrací do normálu, takže i restaurace a bary nebo památky po celé zemi jsou otevřené. Navíc musím podotknout, že restaurace musí zajistit větší prostor mezi jednotlivými stoly. Což může být pro české turisty vlastně výhoda. Nikdo se přece nechce mačkat mezi houfy lidí. Ostatně všechna vládní opatření se rozvolňují každým dnem. S nadsázkou jde říct, že už vlastně ani nestíháme sledovat, která ještě platí, až tak je život zase normální.“

A na závěr ta nejdůležitější otázka – co moře? Už se v něm koupete?

„Letos jsme měli trochu smůlu na počasí, zatím je pořád ještě trochu studené. Odvážlivci do něj ale lezou už od konce dubna.“

Návrat domů

Sláva, nazdar výletu! Z ciziny jste zpátky na rodné hroudě, jenže co dělat po návratu z dovolené? Jak už bylo řečeno, u zemí se zelenou a oranžovou barvou semaforu není třeba prokázat se negativním testem na covid-19 ani nastoupit do karantény.

V případě červených zemí tato povinnost nadále trvá. Test navíc nesmí být starší než 4 dny od odběru. Nemusíte ho ale podstoupit v zahraničí, stačí se dostavit do 72 hodin po návratu domů na hygienickou stanici (seznam zde).

Dobré vědět: Cena testů na koronavirus byla zastropována, jeden vás tedy vyjde na maximálně 1674 Kč + 82 Kč za odběr.

Kde hledat informace?

Co je psáno v tomto cestovním průvodci, ale nemusí být dáno navždy. Informace jsou převzaté z webu minister­stva zahraničí a ministerstva vnitra a platné k 28. 7. 2020, před odjezdem si je ale na těchto stránkách raději znovu překontrolujte. A každopádně na sebe buďte opatrní.

Tip: Existuje i země, ve které můžete strávit dovolenou, aniž byste přitom překročili hranice – Tuzemsko. Na Slevomatu najdete stovky nabídek na pobyty v Česku i s recenzemi a možností filtrování zcela podle vašich představ.

Víc než 600 pobytů v ČR

Pavel Fukar

Pavel Fukar

Mám rád čtení, psaní, jen to počítání mi moc potěšení nepřináší. Vždycky se s chutí kouknu na fotbal, basket, hokej, atletiku, šipky… vlastně na libovolný sport. Chodím do kina, divadla a taky na dlouhé procházky do lesa, když je zrovna čas. Zajímají mě auta (přestože neřídím), mobily a počítačové hry. Nesnáším výšky a vysávání.