Výlety na Pardubicku s dětmi: 10 ověřených tipů, kam za turistikou i koupáním

Výlety na Pardubicku s dětmi: 10 ověřených tipů, kam za turistikou i koupáním

Mili Bednaříková 3. 5. 2020

Pardubice, to nejsou jen dostihy a perníky. V jejich okolí čeká vaši rodinu spousta zábavy a dobrodružství. Ať už máte rádi pěší turistiku, koupání, historii nebo zážitková muzea, přijdete si tu na své. Se svými dětmi jsem Pardubicko prochodila křížem krážem a mám pro vás tipy, co byste na cestách rozhodně neměli vynechat. Poradím, kam se dostanete s kočárkem, kde zaparkovat i kde si dát skvělou zmrzlinu. Tak hurá na výlet!

1. Zřícenina hradu Oheb a Sečská přehrada

Naším nejoblíbenějším místem je Sečská přehrada nacházející se cca 20 km od Chrudimi. Najdete zde krásnou přírodu, pěkné pláže a různé vyžití pro malé i velké. Můžete si tu půjčit třeba lodičku, šlapadlo či paddleboard. Z dalších aktivit využijte třeba hřiště na plážový volejbal nebo hřiště s pevným povrchem. Dále tu půjčují míče, pálky apod.

Sečská přehrada je cca 20 km od Chrudimi. Najdete zde krásnou přírodu, pěkné pláže a různé vyžití pro malé i velké.Sečská přehrada je cca 20 km od Chrudimi. Najdete zde krásnou přírodu, pěkné pláže a různé vyžití pro malé i velké.

Pokud se vám tady opravdu hodně zalíbí, dá se ubytovat v hotelu, chatkách různého typu nebo klidně i strávit pár dní pod stanem. Autokemp je vybaven toaletami, sprchami a restauraci či drobné občerstvení najdete na každém kroku.

Děti určitě potěší skákací hrad a v okolí celé přehrady dětská hřiště. Po dni stráveném u vody se můžete vydat na zříceninu hradu Oheb. Pokud se k ní budete chtít co nejvíce přiblížit autem, doporučuji jej nechat na parkovišti kousek před hrází. Čeká vás pak příjemná procházka přes hráz a poté dle směrovek do kopečka až ke zřícenině. Nahoře vás čekají úchvatné výhledy na Sečskou přehradu.

Nad Sečskou přehradou najdete zříceninu hradu Oheb. Vede k ní příjemná cesta přes hráz a poté do kopečka. Výhledy do okolí jsou úchvatné.Nad Sečskou přehradou najdete zříceninu hradu Oheb. Vede k ní příjemná cesta přes hráz a poté do kopečka. Výhledy do okolí jsou úchvatné.

Tip pro rodiče: Trasu ke zřícenině zvládnou s malou pomocí i předškolní děti, avšak nahoře malé výletníky opravdu hlídejte, aby vám nespadli dolů. Pro kočárky není tato trasa vhodná.

2. Přehrada Pařížov

Pokud hledáte pěknou procházku, vydejte se po okolí přehrady Pařížov. Nachází se cca 30 km od Chrudimi a podívat se dá i na samotnou hráz.

Zhruba 30 km od Chrudimi najdete přehradu Pařížov, kde se můžete podívat i na samotnou hráz.Zhruba 30 km od Chrudimi najdete přehradu Pařížov, kde se můžete podívat i na samotnou hráz.

Není sice volně přístupná, ale stačí zazvonit na pana hrázného, a on vás rád pustí. Procházka je tu kouzelná. Z hráze můžete pozorovat hejna ryb, pokud tedy nebude sucho jako v posledních letech. To nám přehrada připomínala spíše vyprahlou pustinu a ryb nám bylo líto. Automobil zdarma zaparkujete kousek od vstupu do areálu hráze.

3. Lom Srní

Láká vás potápění? Navštivte lom Srní, který se nachází přibližně 3 km od Hlinska. Je vhodný také ke koupání a odpočinku, nemusíte se jen potápět.

Za koupáním a potápěním vyrazte do lomu Srní, který je cca 3 km od Hlinska.Za koupáním a potápěním vyrazte do lomu Srní, který je cca 3 km od Hlinska.

Pro děti zde najdete trampolínu, pískoviště s hračkami, hromadu kamínků, nějaké to bláto a vodní potůčky. Naše děti byly samozřejmě nejvíce nadšené z bláta. Dokázaly by se tu ráchat snad celý den. V místě je i chatka s občerstvením. Automobil je možné nechat za malý poplatek na přilehlém parkovišti.

4. Stezka mladého lesníka

Kam se schovat v parném počasí? Nejlépe do lesa. A ještě lépe, když v něm najdete i nějakou tu zábavu pro děti. Takový les se nachází u Nasavrk v okrese Chrudim. Byla tu vybudována „Stezka mladého lesníka“ a lesní tělocvična. Automobil zaparkujete přímo u stezky, která je celoročně zdarma přístupná. Okružní trasa měří cca 500 m, takže ji zvládnou i ti nejmenší. Bohužel ale není vhodná pro kočárky.

Vyrazte s dětmi do lesa u Nasavrk a projděte si naučnou „Stezku mladého lesníka“. Okružní trasa měří cca 500 m, takže ji zvládnou i ti nejmenší.Vyrazte s dětmi do lesa u Nasavrk a projděte si naučnou „Stezku mladého lesníka“. Okružní trasa měří cca 500 m, takže ji zvládnou i ti nejmenší.

Hned na začátku je přístřešek s posezením, kde můžete sezobnout nějakou svačinku. Pak už se vydáte plnit 10 úkolů, které se na cestě nacházejí. Během procházky se dozvíte mnoho zajímavých informací o lesní fauně a flóře. Vyzkoušíte si, jak daleko doskočíte, budete se šiškami trefovat do kůrovce nebo kličkovat mezi kůly. Na konci vás čeká kvíz, který ověří, co vše jste se na procházce naučili.

5. Toulovcovy maštale

Dalším úchvatným místem je přírodní rezervace Toulovcovy maštale. V borových lesích najdete množství pískovcových útvarů. Tím nejzajímavějším je asi skalní dům loupežníka Toulovce, po kterém je také místo pojmenováno. Nejen děti byly nadšené, že v něm našly třeba i kuchyni, ložnici a mnoho zajímavých tunelů a cestiček. Další místo, které nás hodně zaujalo, byla Dudychova jeskyně. Jde o upravenou skalní průrvu. Na vlastní nebezpečí můžete vylézt až nahoru, ale to doporučuji jen zdatným jedincům. Maštalemi vede několik turistických tras, jejich popis a obtížnost naleznete na webu.

Objevte přírodní rezervaci Toulovcovy maštale. V borových lesích najdete množství pískovcových útvarů včetně skalního domu loupežníka Toulovce.Objevte přírodní rezervaci Toulovcovy maštale. V borových lesích najdete množství pískovcových útvarů včetně skalního domu loupežníka Toulovce.

Tip pro rodiče: Toulovcovy maštale nejsou vhodné pro kočárky. Procházky touto krajinou zvládnou děti, které jsou zvyklé šlapat v terénu. Jinak výlet doporučuji spíše dětem od pěti let.

Najděte si ubytování ve východních Čechách

6. Skanzen Veselý kopec

Tento skanzen je jeden z nejhezčích, který jsme zatím navštívili. Během prohlídky nahlédnete do množství staveb, které sem byly převezeny z různých míst Českomoravské vrchoviny. Celá expozice je zasazena do malebné krajiny, díky čemuž si budete připadat jako v pohádce.

Projděte se skanzenem Veselý kopec a nahlédněte do dobových staveb, které sem byly převezeny z různých míst Českomoravské vrchoviny.Projděte se skanzenem Veselý kopec a nahlédněte do dobových staveb, které sem byly převezeny z různých míst Českomoravské vrchoviny.

Návštěva je možná bez průvodce, což určitě ocení rodiče malých dětí. Během roku se tu koná množství zajímavých akcí. Pokud vám vyhládne, doporučuji navštívit restauraci U kováře Matěje, která se nachází přímo u parkoviště. Mají vynikající kuchyni a obsluhovat vás bude milý personál.

7. Slatiňany

Při návštěvě Pardubického kraje určitě nevynechejte Slatiňany, pro turisty je zde spousta zajímavostí.

Naučná stezka Ke Kočičímu hrádku ve Slatiňanech

Pokud milujete koně, není snad lepší výlet než okružní naučná stezka Ke Kočičímu hrádku o délce cca 2,7 km. Začíná u vstupu do zámeckého parku ve Slatiňanech. Kousek odtud je také možné zaparkovat automobil na placeném parkovišti. Cestou narazíte na devět naučných tabulí plných zajímavých úkolů a otázek, k nimž si správnou odpověď ověříte vždy na následující ceduli. Dozvíte se spoustu zajímavostí o chovu koní, lese či historii města. Cestou potkáte také Kočičí hrádek, Švýcárnu a výběhy se stády nádherných koní.

Pokud milujete koně, není snad lepší výlet než okružní naučná stezka Ke Kočičímu hrádku o délce cca 2,7 km.Pokud milujete koně, není snad lepší výlet než okružní naučná stezka Ke Kočičímu hrádku o délce cca 2,7 km.

Trasa je vhodná spíše pro nosítko, převážně totiž vede lesem. Pokud ale máte terénní kočárek, trasu byste také měli zvládnout. Jestliže vám zbyde ještě energie, určitě doporučuji procházku zámeckým parkem či přímo návštěvu zámku.

Doporučuji také procházku zámeckým parkem, či přímo návštěvu zámku Slatiňany.Doporučuji také procházku zámeckým parkem, či přímo návštěvu zámku Slatiňany.

Kočičí hrádek

Kočičí hrádek je miniatura hradu, kterou nechala v letech 1898–1901 pro své a další děti postavit kněžna Vilemína z Auerspergu. Dodnes tuto atrakci děti milují a je těžké je odtamtud dostat. Ostatně kdo by nechtěl být alespoň na chvíli princeznou ve věži nebo udatným rytířem? Rodiče si u hrádku mohou odpočinout na lavičkách a pozorovat skotačící ratolesti.

Kočičí hrádek je miniatura hradu, kterou nechala v letech 1898–1901 pro své a další děti postavit kněžna Vilemína z Auerspergu. Dodnes tuto atrakci děti milují a je těžké je odtamtud dostat.Kočičí hrádek je miniatura hradu, kterou nechala v letech 1898–1901 pro své a další děti postavit kněžna Vilemína z Auerspergu. Dodnes tuto atrakci děti milují a je těžké je odtamtud dostat.

Tip: Ve Slatiňanech dělají vyhlášenou zmrzlinu, na kterou se stojí i fronty. Najdete ji na hlavní ulici T. G. Masaryka, kousek za evangelickým kostelem u potravin Málek, viz mapa.

Švýcárna Slatiňany – Muzeum starokladrubského koně

Švýcárna je hotovým rájem hlavně pro děti. Na rozdíl od většiny muzeí se na vše vyloženě doporučuje sahat. V prvním patře najdete nepřeberné množství plyšových koníků, se kterými se smíte mazlit, krmit je, hřebelcovat a klidně se na ně i posadit. Velkým lákadlem je například model koně v životní velikosti, na který se můžete posadit, vyzkoušet si uzdění či jeho osedlání a zkusíte si tu i řídit koňský povoz.

Švýcárna je hotovým rájem hlavně pro děti. Na rozdíl od většiny muzeí se na vše vyloženě doporučuje sahat. V prvním patře najdete nepřeberné množství plyšových koníků, se kterými se smíte mazlit, krmit je, hřebelcovat a klidně se na ně i posadit.Švýcárna je hotovým rájem hlavně pro děti. Na rozdíl od většiny muzeí se na vše vyloženě doporučuje sahat. V prvním patře najdete nepřeberné množství plyšových koníků, se kterými se smíte mazlit, krmit je, hřebelcovat a klidně se na ně i posadit.

Další místnost je plná iluzí a pořídíte v ní zajímavé fotky. Naše děti nejvíce bavila iluze s padajícím vajíčkem. V poslední expozici horního patra vás čekají vycpaná domácí zvířata. Člověk by ani nevěřil, že nejsou živá. Malým návštěvníkům se odtud určitě nebude chtít, což ale nevadí, jelikož ti starší si zatím mohou zkrátit čekání na ratolesti u zajímavého dokumentu o starokladrubském koni, který je promítám na velké plátno.

V dolním patře se nachází stálá expozice, která vám představí historií chovu starokladrubských koní, Slatiňan a Švýcárny. V roce 2019 byla rozšířena expozice jezdectví. Ve venkovní části na děti čeká parádní hřiště, jak jinak než s koňskou tématikou.

8. Expozice dřevěných hraček v Hlinsku

Koho by napadlo, že může najít zábavu pro děti přímo v turistickém informačním centru. Jedno takové s expozicí dřevěných hraček naleznete v Hlinsku v památkové rezervaci Betlém. Hračky zde nejsou jen na koukání, ale můžete si s nimi i pohrát. Mají neskutečné kouzlo oproti těm dnes ve velkém prodávaným.

Koho by napadlo, že může najít zábavu pro děti přímo v turistickém informačním centru. Jedno takové s expozicí dřevěných hraček naleznete v Hlinsku v památkové rezervaci Betlém.Koho by napadlo, že může najít zábavu pro děti přímo v turistickém informačním centru. Jedno takové s expozicí dřevěných hraček naleznete v Hlinsku v památkové rezervaci Betlém.

Naše děti velice zaujalo skládání dřevěného domečku nebo poznávání dřevěných hraček po hmatu. Mladší Filípek vydržel dlouho u puzzlíků a různých vkládaček. Pokud vaše děti rády malují, najdou zde i omalovánky s pastelkami. Tatínky určitě nadchne stavění autíčka podle vlastních představ. Expozice sice není velká, ale malí návštěvníci se tu dokáží zabavit opravdu dlouho. Přímo v turistickém centru zakoupíte zajímavé upomínkové předměty, mezi nimiž najdete i dřevěné hračky.

Tip pro rodiče: Expozice se nachází v prvním patře. Není tu bohužel výtah, ale kočárek stejně jako my určitě zvládnete vynést, případně zvolte raději nosítko.

9. Muzeum a strašidelné sklepení Trhová Kamenice

V Trhové Kamenici se na horní straně náměstí nachází malé, ale zajímavé muzeum, které představuje historii obce. V jedné z částí je i expozice vánočních ozdob. Ta velice zaujala naše děti. I když bylo při naší návštěvě léto, okamžitě nás popadla vánoční nálada a prckové začali plánovat, jak letos nazdobí stromeček a kterou ozdobu určitě potřebují pořídit.

V Trhové Kamenici se na horní straně náměstí nachází malé, ale zajímavé muzeum o historii obce. V jedné z částí je dokonce expozice vánočních ozdob.V Trhové Kamenici se na horní straně náměstí nachází malé, ale zajímavé muzeum o historii obce. V jedné z částí je dokonce expozice vánočních ozdob.

Největší lákadlo pro malé návštěvníky se nachází ve sklepení. Jsou zde totiž strašidla. Nechybí čertík, kostlivec, vodník, ježibaba nebo třeba skřítkové. V červnu je otevřeno o víkendech, v červenci a srpnu každý den kromě pondělí. Po zbytek roku je bohužel zavřeno.

10. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Máte rádi loutkové divadlo? Pokud ano, zajeďte se podívat do muzea loutek v Chrudimi. Ve třech patrech zde najdete obrovské množství českých, historických, zahraničních, ale i moderních loutkových postaviček či zvířátek. Hodně nás zaujala část, kde si můžete vyzkoušet zahrát stínové divadlo.

Zajeďte se podívat do muzea loutek v Chrudimi. Ve třech patrech zde najdete obrovské množství českých, historických, zahraničních, ale i moderních loutkových postaviček či zvířátek.Zajeďte se podívat do muzea loutek v Chrudimi. Ve třech patrech zde najdete obrovské množství českých, historických, zahraničních, ale i moderních loutkových postaviček či zvířátek.

Děti ale úplně nejvíce času strávily v herně, kde si samy mohly zahrát divadlo s klasickými loutkami či s maňásky. Rodiče určitě potěší terasa, na kterou si můžou z kavárny přinést například kávu a chvíli si zde odpočinout. A pokud vás neodradí pár točitých schodů, dá se ze třetího patra vystoupat na vyhlídkovou věž a pokochat se výhledem na Chrudim.

Děti ale úplně nejvíce času strávily v herně, kde si samy mohly zahrát divadlo s klasickými loutkami či s maňásky.Děti ale úplně nejvíce času strávily v herně, kde si samy mohly zahrát divadlo s klasickými loutkami či s maňásky.

Na konci prohlídky se dostanete do obchůdku s upomínkovými předměty, na památku tu koupíte i loutky, maňásky či trička. Otevřeno je po celý rok každý den (až na několik výjimek uvedených na webu muzea). Automobil zaparkujete na náměstí kousek od muzea na placeném parkovišti nebo zdarma v přilehlých ulicích.

Tip: Chcete toho zažít ještě víc? Navštivte lanový park Podhůra a rozhlednu Báru.

Extra tip Slevomatu: Peklo Čertovina u Hlinska

Když se budete toulat po Pardubicku, neměli byste vynechat návštěvu Pekla Čertovina. Pekelníci to tu mají pekelně pěkně zařízené a všem pozemským výletníkům nabízejí nejen spoustu dobrého jídla v šenku, ale hlavně zábavný program s čertisky a čerticemi, který se koná v důmyslném labyrintu podzemních chodeb.

Nemusíte se bát, že by dětem nahnali přehnaně moc strachu a dospěláci že by zívali nudou. V Pekle se baví všichni! O své dojmy se s námi v článku nabitém fotkami podělila mama blogerka MK Life. Čeká vás audience u Lucifera, vážení na váze hříchů, pekelný víceboj a spousta dalších vylomenin. To vše v kulisách promyšlených do posledního detailu!

Udělejte si výlet za pohádkovými bytostmi. V Pekle Čertovina si užijete zábavný program s čerty i samotným Luciferem.Udělejte si výlet za pohádkovými bytostmi. V Pekle Čertovina si užijete zábavný program s čerty i samotným Luciferem.

Ukázat ubytování nejen na Pardubicku

Jak se vám článek líbil?

Mili Bednaříková

Jsem maminka dvou dětí. A i když jsem dříve moc necestovala, s jejich narozením se vše změnilo. Snažíme se poznávat svět tak, aby si mohly hodně věcí samy osahat, objevovat přírodu, zvířata i památky díky cestování. Často dětem na výlety chystám hry nebo vlastnoručně vytvořené pracovní listy. Kromě výletování ráda šiju, fotím, pěstuji rostlinky a miluji IT. Fotky z našich cest sledujte na Instagramu.

Zaujal vás článek? Tohle se vám bude líbit!