Jak vyrobit adventní kalendář? Máme nápady od maminek

Jak vyrobit adventní kalendář? Máme nápady od maminek

Kateřina Linhartová Sdílet

Největším hitem posledních let jsou před Vánoci ručně vyráběné adventní kalendáře. Jak na ně a co do nich dávat, aby byly zdravé, chutné nebo zábavné? Ptáme se maminek!

Můžete v obchodě pořídit čokoládový kalendář s okénky, ale větší radost vy i děti budete mít z kalendáře, který si s láskou vyrobíte sami a naplníte tím, co máte rádi. Pro vás bude skládání balíčků uklidňující večerní terapie a děti dostanou originální kalendář, jaký nikdo jiný nemá, a každý den si užijí jiné mlsání či dárečky, například oblíbené figurky.

Co dát dětem do adventního kalendáře?

Můžete vsadit na sušené ovoce, oříšky, rozinky v čokoládě nebo třeba menší hračky. Pro menší děti už od dvou let dětská lékařka a mamablogerka roku MK life doporučuje třeba lyofilizované ovoce, tedy to sušené mrazem.

„Je nejchutnější, není doslazované, je dokonale barevné a hlavně, holky se po něm můžou utlouct. V každém případě starší děti klidně rozmazlete a naplňte klidně ovocem, ve kterém bude sem tam i ta čokoláda, oříšky nebo třeba ovoce máčené v polevě.“

Ale nemusíte sázet jen na dobroty. Co takhle pořídit karetní hru a rozdělit ji tak, aby každý den našly několik karet? Spousta maminek dává do pytlíčku puzzle, stavebnice, například kostičky lega, takže dítko si může na Štědrý den postavit celou hračku. „Loni jsem dávala dílky dvacetičtyřdílného puzzle, letos jsem se rozhodla, že rozdělím karetní hru, ale tak, abychom si ji mohli zahrát dříve než na Štědrý den, kdy už by radost z ní přehlušily jiné dárky,“ přemítá maminka Míša, maminka šestiletého Vašíka. 

Každý rok nad adventním kalendářem přemýšlí také maminka Mili. „Již několikátý rok plním vlastnoručně ušité pytlíčky čímkoliv, co mají děti rády. A pokaždé se snažím, aby byla náplň trochu jiná. Jelikož máme doma dva dinomily, převládala vloni dinosauří tématika. Úkol tedy zněl jasně: sehnat sušenky ve tvaru dinosaura, dinosauří gumy, svítící dinosauříky na zeď, malé dino vajíčko a samozřejmě i nějaké to sušené ovoce a pár čokoládiček.

Letos už jsou její děti trochu větší a baví je tvoření. „Proto jsem do pytlíčků namíchala pár věcí na tvoření, nějaký ten penízek do kasičky, super teplé neklouzací ponožky s oblíbenými pohádkovými hrdiny a nechybí ani čokoládový penízek. Jako parádní nápad pro zkrácení dlouhých dní nám letos přišlo darovat dětem malý zážitek, kterých na Slevomatu najdete spoustu :-). Do každého pytlíčku jsem taktéž přidala papírek s textem, který dětem vysvětlí různé vánoční zvyky nebo přiblíží slavení vánočních svátků v jiných zemích, “ doplňuje Mili.

Jak na adventní kalendář?

Váš kalendář může vypadat různě, velmi oblíbené jsou kalendáře z toaletních ruliček, kam krásně dáte oříšky, ale třeba i autíčko. Že nestihnete letos nasbírat ruličky? Vyzkoušejte tipy podle našich spolupracujících maminek, které se nám svěřily na facebooku Rodina a děti: co teď letí. Inspirujte se od nich! 

Kalendář může být i bez dárečků a úplně jednoduchý! Pro malinké děti ideální! Potvrzuje to maminka Andrea Šnytrová: „Když jsem byla malá, děda nám vnoučatům vyráběl „obyčejný“ obrázkový adventní kalendář ze čtvrtek, natiskl razítka, vybarvil a popsal daty. Pak slepil čtverečky pod sebe, připevnil na stěnu a my každý den stříhali obrázky a těšili se na Ježíska. Nebyly v něm žádné sladkosti ani dárečky, ale my jsme byli nadšení :) A teď ho děda dělá i pro moji tříletou dcerku – a to je na tom to nejkrásnější.

Na zábradlí, na větev i na stůl

Maminka Mili věší pytlíčky na schodiště a zdobí je tak, že si nachystá zbytky látek, pár ozdobiček s vánoční tematikou, provázek a pro kouzelnější atmosféru vánoční světýlka. „Čísla dní se dají napsat na tvrdé papírky, dřevěná kolečka či přímo na balíček. Pytlíčky pak zavěste na zábradlí u schodů, na větvičku nebo třeba na provázek nad dětskou postýlku,“ radí.

Vskutku originálně adventní kalendář pojala maminka Lenka Luki Tvardkovi „Koupila jsem malý lego set a pod každý kelímek dala trochu kostek, rozdělila jsem podle návodu, který byl v krabičce s číslem 1. V posledním kelímku byly ještě sladkosti. Kelímky jsem na karton nalepila tavnou pistolí, šlo to krásně sundávat. Dcerku to moc bavilo.“

Tynuš Ka nám prozradila, jak kalendář vyrábí společně s dětmi: „U nás nesmí ze srdce vyrobený adventní kalendář chybět. Stačí krabice od lupínků, které uděláme dvířka, pomalujeme s dětmi podle představ a dovnitř můžeme ve tvaru stromečku nalepit nepotřebné krabičky, kterým rovněž uděláme dvířka s knoflíky, aby se dvířka lépe otvírala.“ Co na tom maminku Tynuš Ka baví nejvíce? „Je to na fantazii dětí a také skvělý způsob recyklace, aby věci dělaly znovu radost.“

Adventní kalendář, který vám bude dělat radost třeba na jídelním stole, doporučuje maminka Lucie Krišáková. „S manželem jsme vyráběli perníkový adventní kalendář (udělali jsme těsto, tvořili, pekli a zdobili). Máme dvě dcery, a tak máme dva perníkové adventní kapříky.“ 

Kateřina Linhartová

Kateřina Linhartová

Zbožňuje výzvy a neumí moc prohrávat. Baví ji pracovat s dobrými a energickými lidmi. Za dobrodružstvím vyráží nejraději s šestiletým synem Vojtou, sází na to, že příroda a společné zážitky jsou to, co se v dětech obtiskne na celý život.