Co vidět na Bali: tipy od našich kolegů a od the SIKLS

Co vidět na Bali: tipy od našich kolegů a od the SIKLS

Nikola Valiánová 27. 9. 2019 Sdílet

Bali je ostrov nepřeberných možností. Pokud toužíte poznat exotické kraje, ale nedovedete si představit, že vaší jedinou aktivitou bude odpočinek na pláži, je tato destinace v Indickém oceánu pro vás to pravé. Můžete tu prožít dobrodružný výšlap na vrcholky sopek, potápět se, brodit se rýžovými poli, poznávat starobylé hinduistické chámy nebo nechat čas prostě jen tak plynout a vychutnávat si kávu v některé ze stovek populárních kaváren. Zeptali jsme se kolegů ze Slevomatu, kteří si Bali doslova zamilovali, co byste neměli minout.

RENČA FIŠEROVÁ DOPORUČUJE

Opičí les v Ubudu 

Město tisíců opiček leží na jihu ostrova. Tuto přezdívku Ubud nedostal jen tak náhodou. Nachází se tu známý Monkey Forest, kde si budete připadat jako na Planetě opic. I milovníci zvířat tu někdy dostávají zoofobii: makakové jsou totiž pěkní pacholci a lidí se rozhodně nebojí. Bez okolků vám ukradnou nejen banány, které se kupují u vchodu do parku, ale klidně i sluneční brýle nebo foťák. Podle slov Renči se nezdráhají ani otevřít člověku batoh na zádech a vzít si, co je jim libo. Hlídači parku odhánějí zvídavé tvory prakem!

Návštěva Opičího lesa je obrovský zážitek, ale doporučuji vyrazit sem s prázdnými kapsami a bez věcí. Taky byste měli být očkováni na vzteklinu. Nevynechejte návštěvu některého z chrámů, kterých je park plný.

Renata fišerová, SLEVOMAT Partner Manager 

Rýžové terasy Tegallalang

Tegallalang se nachází na východě Bali, nedaleko „opičího“ Ubudu. Rozlohou jsou zdejší rýžová políčka mnohem menší než známější pole Jatiluwih, za to jsou tu schody teras jsou podstatně vyšší. Renča z vlastní zkušenosti doporučuje vyrazit do Tegallalangu na jaře, kdy se to tu krásně zelená. Dech beroucí výhledy na okouzlující divy přírody vás ale dostanou do kolen v jakémkoliv roční období.

A jak to vypadá na rýžových polích Jatiluwih? Sáhli jsme do rodinného alba našeho marketingového ředitele:

Když se řekne Bali, spoustě lidem se vybaví právě rýžová pole. Proto jsme během putování po ostrově samozřejmě museli některá z políček navštívit. Zvolili jsme Jatiluwih, místo, které je pro svou unikátnost zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Pole se rozkládají pod horou Batukaru, kterou si pak můžete vyšlápnout. Ty výhledy stojí za to!

DAVID MATOUŠEK, CMO SLEVOMAT

Agung, nejvyšší sopka Bali

Majestátní sopka se vypíná do výšky 3 142 m na východním konci ostrova, je nejposvátnější horou pro balijské hinduistické obyvatelstvo. Sopka je pořád aktivní, naposled se probudila k životu letos v dubnu. Když je klidná, dá se na její vrchol vystoupit, zabere vám to asi čtyři hodiny, ale nikdy se na výpravu nevydávejte bez zkušeného průvodce. Zážitkem je ale už i samotný pohled na magický kopec. Sopka je v nížinách obklopena rýžovými poli, a tak je i výhled zezdola velmi působivý. Přímo pod sopkou, mezi políčky, se můžete ubytovat a užívat si túry po okolí.

Sopka Mount Batur

Batur je soused nejvyšší balijské sopky Agung. Jeho vrchol dosahuje výšky 1 717 metrů. Legendy praví, že Batur a Agung jsou propojeny a nemohly by existovat jedna bez druhé: Batur představuje ženství a Agung mužství. Pokud se na „ženství“ vydáte, jděte s průvodcem a počítejte s programem na zhruba tři hodiny. Cesta vede po lávových kamenech, které tvoří schody a nekloužou, a tak patří tento výšlap mezi příjemné. Mějte na paměti, že sopky jsou na Bali posvátné, proto se nesluší po cestě křičet a chovat se nedůstojně. Ideální je vyrazit v brzkých ranních hodinách.

Ostrov Nusa Penida

Kam z Bali na výlet na palubě lodi? Na ostrůvek Nusa Penida, který je od Bali vzdálený asi hodinu jízdy! Dostanete se sem nejpohodlněji z přístavu v Sanuru, stačí přejet Badungský průliv. A co na Penidě dělat? Třeba rybařit nebo se vykoupat v jednom z přírodních bazénků, kterých je tu několik, mezi nejznámější patří třeba Angel’s Billabong. A rozhodně byste neměli vynechat slavnou Kelinging beach, kde se nachází známá T-Rex head neboli skála, která připomíná hlavu dinosaura. Nusa Penida nadchla i naši kolegyni Renču Fišerovou:

Nusa Penida je podle mě oproti Bali taková původnější. Je tu mnohem méně turistů a když se vám poštěstí, budete téměř sami i na pláži. Doporučuji zajít na Broken Beach, tady mi doslova učarovaly výhledy!

Renata fišerová, SLEVOMAT Partner Manager 

MAJKA DUBOVÁ DOPORUČUJE

Uluwatu Temple

Hinduistický chrám Uluwatu leží na samém jihu Bali, v místě, kde se údajně vlévá Pacifik do Indického oceánu. Patří mezi nejnavštěvovanější chrámy ostrova, a to i díky svému umístění na 70metrových útesech nad rozbouřeným oceánem. Nejvíce turistů tu potkáte při západu slunce, protože ten je tu doslova magický. Pokud se vám poštěstí, můžete se tu pokochat i pohledem na tradiční balijský tanec Kecak Dance. 

Chrám je vzdálen zhruba 30 kilometrů od turisty oblíbeného centra Kuta a od hlavního města Bali, Denpasaru. Pokud vyrazíte s CK Zanzo na zájezd „Bali podle the Sikls“, prožijete první dny dovolené právě v Kutě a pak vás provedu po Uluwatu.

MAJKA DUBOVÁ, DVORNÍ DELEGÁTKA CK ZANZO NA BALI

Přímořské letovisko Sanur

Sanur se nachází na jihovýchodní straně ostrova, přesně naproti známé oblasti Kuta. Oproti Kutě je klidnější, a tak je oblíben rodinami s dětmi a lidmi, kteří na Bali hledají především odpočinek. Místní písčitá pláž je přes 5 km dlouhá, voda je tu klidná, a tak si užijete koupání i (pod)vodní sporty. Večer vyrazte na Art Market, tradiční trh s řemeslnými výrobky místních řezbářů a malířů.

Majka žije na Bali už několik let, a tak ho zná doslova jako své boty. Zeptali jsme jí, co ji na ostrově fascinuje nejvíc a taky třeba jaké suvenýry jsou pro Bali typické:

THE SIKLS DOPORUČUJÍ

Rodinka cestovatelů byla na Bali poprvé už v roce 2013. Od té doby se tam několikrát vrátili. Tentokrát na ostrov vyrazili s naší CK Zanzo. Užívají si tu 10 slunečních dnů a sbírají pro vás aktuální tipy, co na Bali vidět a zažít. Dovolenou podle jejich programu můžete zažít i vy! Šiklovi pro vás vytvořili speciální nabídku „Na Bali jako the SIKLS“ – každý den doplňujeme texty o jejich autentické tipy a prožitky.

Tip: Sledujte Šiklovi na Instragramu a na instagramovém profilu Zanza

Nikola Valiánová

Nikola Valiánová

Moravská holka, co už třetím rokem objevuje svět z výchozího bodu Praha. Výletník, pisálek, žrout, snílek a požitkář. Specializuje se na konzumaci smaženého sýra. Kromě něj ji nabíjí energií nové projekty a výzvy, které většinou přijme, protože je pro každou špatnost.