Objevte ty nejlepší termální lázně ještě letos na podzim

Objevte ty nejlepší termální lázně ještě letos na podzim

Kateřina Suchanková 24. 9. 2019 Sdílet

Jak západní, tak tradiční čínská medicína velí jasně. Proti nachlazení a nemocem, které přináší zima, se bojuje nejlépe teplem. Pokud se ale ještě necítíte na vysedávání v teplém dekovém zábalu, zajeďte se zahřát nebo i otužit do termálních lázní. Vedlejším účinkem takového léčebného výletu bude poznávání nových míst. Ta nejkrásnější lázeňská města jsou totiž rozeseta po celé Evropě.

Proč jet nejlépe hned teď?

  1. Koupání v teplé vodě je ideální způsob jak se vyrovnat s ústupem horkého léta a zároveň se prohřát před nástupem chladných podzimních teplot. Načerpejte si teplo do zásoby
  2. Z termálních vod získáte mnoho cenných látek pro vaši imunitu, z čehož budete profitovat minimálně do Vánoc. Každé lázně jsou navíc zaměřeny na něco jiného, takže si můžete vybrat, zda spolu s dýchacím ústrojím podpoříte také pohybový aparát, nervy nebo třeba srdce
  3. Sauny, které v lázeňských komplexech také najdete, vám pomohou otužit tělo a bezvadně nastartují vaši obranyschopnost
  4. S ubývajícím denním světlem často ubývá i dobrá nálada. Proto si nezapomeňte dělat intenzivní radost, kdykoliv to bude možné. A jedním ze zaručených receptů na fajn náladu je právě návštěva lázní
  5. Jak často máte v zimě chuť se svlékat do plavek? Na podzim si tuto aktivitu tělo přece jen pamatuje ještě z letní dovolené a není to pro něj takový šok. Navíc nebudete drkotat zuby při přesunech z bazénu do bazénu
  6. Maďarsko, Slovensko nebo třeba Polsko už vyčkávají, až jejich termální poklady objevíte i vy. Přece je nenecháte čekat až do zimy? 

Kde v Maďarsku hledat termály snů? 

Záleží, o čem se vám zdá. Pokud třeba o návratu do jeskyně, tak si do navigace zadejte směr maďarský Miskolc, v jehož okolí se vyskytují úžasné jeskynní lázně. Jedny najdete už cestou kousek od Egeru, a to v lázeňském městečku Demjén, další se ukrývají přímo v Miskolci, v části Miskolctapolca.

V obou lázních vás čekají nejen léčivé vody, ale i různé kratochvilné a relaxační atrakce a především neskutečná atmosféra. Jen si to představte, jak budete proplouvat nejrůznějšími tunely a mezerami, užijete si jeskynní divokou řeku nebo se zaposloucháte do ozvěny.

Rádi kombinujete lázeňské lenošení s veškerými výhodami velkoměsta? Pak je jasnou volbou Budapešť, kde přímo uprostřed městského parku Városliget leží jedny z nejkrásnějších lázní na světě, a to Termální lázně Széchenyi. Ve venkovní části najdete tři bazény, v jednom z nich je i nejteplejší voda v celém areálu (38 °C). Uvnitř můžete vyzkoušet 15 bazénů a nejrůznější typy saun – pokaždé s jinou teplotou. Zážitek bude už cesta sem, jet můžete historickou linkou metra M1, a nadchne vás také pohled na překrásnou budovu, v níž lázně sídlí. 

Za zkoušku stojí také lázně Gellért v nádherném secesním komplexu s prosklenou střechou. Uvolnění a blahodárný relax si můžete dopřávat v pěti vnitřních termálních bazénech s vodou o teplotě od 19 do 40 °C.

Vystřídat je můžete s lázněmi Rudas, kde vás ohromí výhled ze střešního panoramatického bazénu a wellness. Střešní část je přístupná všem, ovšem turecké lázně jsou určeny mimo úterý, kdy je dámský den, výhradně mužům. O víkendu můžete přijít i společně, ovšem pouze v plavkách. I v lázních Rudas můžete obdivovat architekturu jejich budovy z 16. století.

Rájem pro rodiny s dětmi jsou pak lázně Palatinus na Markétině ostrově, které dříve bývaly jen letním areálem, ale po rozšíření se proměnily v moderní komplex s řadou atrakcí právě pro malé návštěvníky. Venku se ohřejete v devíti termálních bazénech, vnitřní část má dva, včetně jednoho speciálně pro děti s vodou o teplotě 34 °C. K vaší pohodě zde přispěje nespočet masážních trysek či třeba umělé vlny.

Budapešťské termální prameny jsou bohaté na vápník, hořčík, fluór a sírany, takže vám kromě relaxace pomůže s řadou potíží pohybového ústrojí i krevního oběhu. Pokud vodu plánujete popíjet, dozvíte se v každých lázních její široké spektrum účinků i na dýchací cesty a trávení. Jen dejte pozor, děti do 14 let se mohou koupat pouze v klasických bazénech (např. v lázních Rudas) a v plaveckých bazénech je vyžadována koupací čepice.

Cestou tam či zpátky se nezapomeňte zastavit v Győru a dobijte si baterky v bazénu s hvězdnou oblohou, který najdete v lázních Rába Quelle Gyógy. A pokud máte v plánu zajet až na druhou stranu maďarska, zastavte se v lázeňském městě Hajdúszoboszló u Debrecínu, kde se nachází jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě, Hungarospa. V kryté části se mohou celoročně rekreovat malí i dospělí návštěvníci a užívat si nejrůznější tématické bazény, jako je tropická lázeň, ledová jeskyně, lázeň v kině, mořské koupání a mnoho dalšího.

Za humny jsou polské lázně

Za požitkem a termálními koupelemi však nemusíte cestovat nijak daleko. Jen pár desítek kilometrů od Tanvaldu například fungují Termy Cieplickie. Lázně ležící téměř v polských Krkonoších na kraji Jelenie Góry jsou jednou z nejvyhledávanějších atrakcí regionu. Kromě toho, že se jedná o lázně s nejteplejšími prameny v Polsku, ohromí vás také bohatou zážitkovou částí a rozmazlovací spa zónou.

Polské lázně jsou navíc vyhlášené vysokou úrovní služeb a v relaxačních centrech blízko hranic nebudete mít ani problém se domluvit.

Další Mekkou lázeňských šviháků je v Polsku okolí Zakopaného. Kouzelné horské město a také lyžařské centrum na polské straně Tater, kam se každou zimu sjíždí miliony turistů, stojí za návštěvu samo o sobě. Pokud si zde vedle nákupů na vyhlášené ulici Krupówki, horské turistiky a lyžování chcete dopřát ještě něco navíc, určitě směřujte své kroky na termální koupaliště Gorący Potok či do spa komplexu Terma Bania. V dosahu jsou také Chochołowskie Termy, které jsou největšími lázněmi regionu Podhale. Vodní atrakce všeho druhu v kombinaci s léčivou termální vodou vás naplní pozitivní energií aspoň na měsíc dopředu.

Léčivé vodní radovánky na Slovensku

Pokud při cachtání nechcete řešit jazykovou bariéru, ale zároveň se chcete podívat dál než do vašeho městského bazénu, určitě navštivte termální lázně na Slovensku. Oblastí lázním zaslíbenou jsou zde především Tatry. Jako první najdete po cestě z ČR Vodní ráj Bešeňová v blízkosti Nízkých Tater. Jeho návštěva prospěje nejen vaší duši a pleti, ale také dýchacím cestám a pohybovému ústrojí. Zdejší prameny vyvěrají z hloubky až 1987 metrů a dosahují teploty 60,5 °C, v osmi venkovních bazénech je ale teplota regulována na příjemných 26 až 39 °C. 

Cestou do Vysokých Tater pak otestujte některý z 26 tobogánů a 10 celoročně otevřených bazénů oblíbeného termálního aquaparku Tatralandia. Jedná se o největší celoročně otevřený areál vodní zábavy s ubytováním na Slovensku a kromě léčivých termálních vod tu proudí i voda mořská či klasická sladká.

V proslulém Aquacity Poprad je to pak vyloženě srdcovka. Kromě toho, že tu najdete největší wellness centrum ve střední Evropě, udělají zdejší vody dobře vašemu kardiovaskulárnímu a nervovému systému. Koupat se tu můžete v devatero bazénech s celkem 350 vodními atrakcemi.

V moderních termálních aquaparcích a lázeňských centrech se zkrátka naučíte, jak si ve vodě hrát, ale zároveň si dokonale odpočinout. Tak který lázeňský ráj to u vás letos na podzim vyhraje? 

Kateřina Suchanková

Kateřina Suchanková

Když zrovna není ověšena dětmi, ráda spí. Když zrovna nejí, což je její velmi oblíbená činnost, tak ráda spí. A když zrovna nejí, nespí, nebo nesetřásá (nenatřásá) děti, tak píše, čte nebo peče buchty. Když je dobře vyspaná a najedená, jde si zaběhat a jednou za rok se dostane i k boxovacímu pytli. Kromě své rodiny miluje Itálii, víno a spánek.