Umění přežít? To si račte střežit!
A v Extreme Experience vás tomu umění naučí za 3 dny intenzivního kurzu. Přežití ve volné přírodě budete trénovat v oblasti Labských pískovců nebo Krušných hor. Čeká vás adrenalinový zážitek, který ale probíhá na principu zážitkové pedagogiky – není se tedy čeho bát, v krizových situacích dostanete technickou i psychologickou pomoc.
Dobré vědět: Vybrat si můžete buď drsnější, nebo jednodušší variantu kurzu. Mrkněte, jaký je mezi nimi rozdíl.
Lehčí – základní:
- Je vhodný pro základně zdatné jedince, kteří si chtějí vyzkoušet fungování mimo svoji zónu komfortu, naučit se nové dovednosti, trochu se pobavit, přiměřeně opatrně zjistit, kde jsou jejich limity a na co se zaměřit ve svém osobnostním rozvoji.
- Hodí se i pro zdatné jedince, kteří si prostě chtějí užít pobyt v přírodě relativně „na pohodu“.
- Asi se občas ocitnete v situacích, ze kterých nebudete mít úplně radost, možná vás bude něco bolet, budete unavení, nevyspalí, podráždění, bude vám možná zima, ale nepůjde o nic, co by před vámi nevydržely dnes již stovky klientů.
Tvrdší – „hard task“:
- Teoretická příprava je totožná se základním kurzem, ovšem nároky kladené zejména na fyzickou a psychickou („morál“) odolnost jsou vyšší.
- Čeká vás větší porce kilometrů, nutnost pečlivě najít své cíle, možná budete potřebovat zvolit i zrychlený přesun. Budete více nalehko a budete muset trochu více spolupracovat.
- Pořadatelé mají zkušenost, že v tvrdších podmínkách jen málo sejde na věku a pohlaví, je to spíše „o hlavě“.
|
A co se všechno naučíte? Práci s mapou, buzolou i přírodními indikátory směru (topografie v přírodě) či základy první pomoci. Ukážou vám, jak rozdělat oheň, získat vodu a co v přírodě jíst. Nebude chybět ani stavění přístřešku, lanové techniky, překonání překážek, používání zbraní či psychologie odolnosti při přežití.
- Základní principy, pořadí rizik, triády, TCCC
- Zástavy masivních krvácení – tipy na nákup
- Kardiopulmonální resuscitace
- Ošetření ran
- Pět „T“, transport
|
Podmínky, ve kterých se bude akce konat
Kurz se koná ve volné přírodě za každého počasí. Volte podle toho oblečení a vybavení. Odehrávat se bude v CHKO Labské pískovce a dalších chráněných oblastech, kde není stanování dovoleno, smí se pouze přespat „pod širákem“.
Oblečení a vybavení nenápadných a přírodních barev bude výhodou, ne však podmínkou. Nezapomeňte, že všechno vybavení si po celou dobu ponesete sami. Nekupujte si zbytečné drahé vybavení, které nemáte osobně vyzkoušené – dostanete tipy na efektivní a cenově přiměřené vybavení.
Co si (ne)vzít s sebou do batohu?
- Oblečení vhodné do lesa a do přírody (nevolte nové, drahé a méně odolné oblečení; při některých aktivitách může dojít k poškození)
- Pevná nepromokavá nebo rychleschnoucí obuv, náhradní ponožky
- Spacák, karimatka nebo podložka
- Plachta nebo celta (lze použít i přes sebe v případě silného deště)
- Paracord či jiná pevná šňůra
- Vybavení na vaření (stačí ešus a pítko či hrneček, lžíce, sirky)
- Nůž (stačí švýcarský)
- Potraviny
- Nezapomeňte, že konzervy jsou těžké a po použití je nutné je nosit
- Ideální jsou sušené potraviny, které není třeba dlouho vařit a nejsou ve zbytečných obalech (kuskus, vločkové kaše, pohanka apod.), špek, uzené, cibule, česnek, základní koření, čokoláda, ořechy, káva, čaj
- Základní lékárnička (náplasti, obvaz)
- Pořadatelé budou mít k dispozici plně vybavené lékárny, neinvestujte do drahých a vybavených lékárniček – v rámci kurzu dostanete školení první pomoci i tipy na základní efektivní vybavení lékárničky
- Baterka nebo čelovka je nutností
- Voda (cca 2–3 l)
Tip: Pokud nemáte velký a těžký spacák, měl by vám pohodlně stačit batoh velikosti do 40–50 l. Pokud povezete větší, znamená to, že vezete zbytečné věci a budete se s nimi dřít.
Dobré vědět: Protože cílem kurzu je naučit se improvizovat a snášet nepohodlí, mohou vám být některé věci vašeho vybavení pořadateli odebrány.
|