Tajuplné Dolní Slezsko: Nacistické podzemní město a polské Versailles
Přehled nabídky
Dolní Slezsko je plné tajemství, která by měl každý správný dobrodruh alespoň poodhalit.
Dolní Slezsko má bohatou minulost a skrývá spoustu tajuplných míst. S CA Cesty Evropou nyní můžete některá z nich odhalit. Během jednodenního výletu se podíváte na majestátní zámek Książ, do tajemstvím opředeného podzemního města Osówka a historického města Świdnica (Svídnice). V ceně zájezdu máte dopravu a služby průvodce, vstupy se platí zvlášť.
„Skvělý průvodce, který nám povyprávěl historii Slezska i samotných navštívených míst a věnoval se nám. Program výletu se nám líbil, doprava autobusem bez chyby. Jen je škoda, že nástupní místo v Zábřeze není více využíváno, toto byl jediný zájezd, který zde zastavoval.“ (Ludmila, září 2023).
„Skvělí průvodci p. Dalibor a p. Kryštof. V zámku se chodí se sluchátky s českým výkladem a může se pohybovat po zámku bez průvodce. Kostel míru krása.“ (Linda, červen 2023).
Během svého putování navštívíte Soví hory, které skrývají jedno z největších tajemství nacistického Německa v podobě podzemních měst budovaných v rámci projektu „Riese“ („Obr“). Kromě toho na vás čeká jeden z největších polských zámků Książ u města Valbřich a jako tečka na závěr vás okouzlí obří protestantský „kostel míru“ ve městě Świdnica zapsaný na seznam UNESCO.
Popis výletu
- Trasa 1: Odjezd z Prahy v 5:45 ráno, z Hradce Králové v 7:00 ráno, Jaroměře a Náchoda.
- Trasa 2: Brno, Janáčkovo divadlo v 4.45 hodin ráno, Vyškov, Prostějov, Olomouc, Mohelnice, Zábřeh.
- Návštěva tajemného podzemního města Osówka nedaleko obce Głuszyca, které mělo být tajným sídlem Adolfa Hitlera a součástí projektu „Riese“ na výrobu tajných zbraní.
Podzemní komplex Osówka se nachází u města Głuszyca v Sovích horách. Je to nejzajímavější a nejdelší zpřístupněný komplex v Sovích horách. Práce zde byly zahájeny v polovině roku 1943. Vznikl zde obrovský systém betonových chodeb, opevnění a hal. Účel prací byl udržován v tajnosti. Dodnes není zřejmé, jaký cíl měl projekt „Riese“ („Obr“), při jehož budování zemřelo mnoho vězňů především z blízkého koncentračního tábora Gross Rosen. Podle názoru některých to mělo být tajné sídlo Adolfa Hitlera. Jiní tvrdí, že se zde stavěly haly pro podzemní zbrojovky, kde se měly vyrábět tajné zbraně, pravděpodobně rakety V1 a V2 a možná i jaderné zbraně. Nadzemní část komplexu Osówka představuje vnější infrastrukturu podzemního objektu. Míra pokročilosti prací, které zde byly provedeny, staví tyto objekty na první místo z hlediska nejdokončenějších nadzemních objektů projektu „Riese“ v Sovích horách. Největší pozornost přitahují dva objekty nazývané konvenčně „Kasino“ a „Posilovna“. |
- Přesun na zámek Książ u města Valbřich nazývaný také „polské Versailles“, návštěva skleníku a v odpoledních hodinách prohlídka ve městě Świdnica, který je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. Prohlídky jsou v českém jazyce nebo je zajištěn tlumočník z polského do českého jazyka.
Zámek Książ je největším zámkem v Dolním Slezsku a třetím největším zámkem v Polsku. Velikostí ho předčí pouze krakovský královský hrad Wawel a křižácký hrad v Malborku. Často se o něm hovoří jako o perle Dolního Slezska. Leží v katastru města Valbřich, mezi malebnými lesy Książského krajinného parku a údolím řeky Pełcznica. První písemné zmínky o hradu Książ pochází z roku 1288. Ve 13. století patřil svídnicko-javorské větvi Piastovců, již za sto let náležel k Českému království, poté jako zástava několika knížecím rodům. V roce 1508 se Książ dostal do rukou Konrádu Hochbergovi. Rod Hochbergů vlastnil zámek až do roku 1941. Zámek Książ byl mnohokrát přestavován, a proto se v něm spojuje tolik architektonických a uměleckých stylů. Původně gotická pevnost získává v 18. století barokní ráz. Pod vlivem romantického historismu se park mění v anglickém stylu a objevují se také pseudostředověké ruiny – tzv. Stary Książ. Poslední a největší přestavba zámku proběhla v letech 1907–1938. Jan Henryk XV., nejbohatší muž v Říši po císaři, připojil křídla, zastřešil věž charakteristickou kopulí a nechal upravit zámecké terasy. Roku 1941 zámek konfiskují nacisté. I oni se zapsali do architektonické historie zámku – jednu část interiérů upravili (zničili bohatou výzdobu) pro konferenční účely, druhou chystali pro návštěvu Adolfa Hitlera. Ten však ve své ložnici nikdy nespal. V roce 1943 začínají v rámci projektu „Riese“ práce v podzemí. Dodnes nikdo přesně neví, k čemu měly sloužit labyrinty pod zámkem a také v blízkých Sovích horách. Protože se u blízkého Valbřichu těžila uranová ruda, předpokládá se, že zde probíhaly, a zřejmě poměrně úspěšně, práce na vývoji německé atomové bomby. V roce 1945 zámek obsadila Rudá armáda a dokumenty v této věci zůstaly dodnes utajeny v sovětských (nyní ruských) a amerických archívech. Část podzemních staveb byla vyhozena do povětří sovětskými ženisty. Faktem je, že uran použitý pro výrobu první sovětské jaderné bomby pocházel z podstatné části právě z Valbřichu. Až v polovině 70. let byla zahájena rekonstrukce a v roce 1991 se majitelem zámku stává obec Valbřich. Návštěvníkům je přístupný hlavní objekt, v dalších budovách jsou restaurace nebo zámecký hotel. Książ je obklopen zámeckým parkem a lesy. Zpřístupněn je i hřebčín s chovem hřebců slezského typu. |
„Kostel míru“ je protestantský kostel zapsaný v roce 2001 na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho dřevěná konstrukce byla vybudována již v letech 1656–1657 a patří mezi největší hrázděné budovy na světě. |
- Odjezd zpět do ČR v 18:00. Předpokládaný návrat do Prahy okolo 23:00, do Brna okolo 24.00 hodin.