





































Často se říká, že je něco čisté jako okvětí bílé lilie. U potravin spíš platí čisté jako z Bílých Karpat.
Minimálně v případě produktů z Eko sadů Komňa se nejedná o žádnou nadsázku. V tomhle rodinném provozu, který rozjeli v CHKO Bílé Karpaty, stále ještě sázejí na tradiční způsoby pěstování i zpracování plodů. Veškeré stromy si tu i sami zasadili, takže lze vlastně říct, že svou práci znají od semínka až po výsledné ovocné dobroty.
Tip: Přímo okolo sadů vede naučná stezka Koménka měřící asi 5 km. Takže kdybyste měli někdy cestu kolem, můžete si prohlédnout, jak vám vše zraje doslova před očima.
Speciálně pro zákazníky Slevomatu: Všem zákazníkům Slevomatu nabízí dokonce možnost přespat zdarma v sadech, v karavanu či ve stanu. Sociální zařízení je zajištěno. Zároveň vám mohou nabídnout procházku po naučné stezce i přednášku.
Jablka i hrušky a švestky
A co všechno tedy můžete ochutnat? V nabídce jsou jablečné mošty s vlákninou, sušené švestky i jablka a hrušky, švestková povidla a dokonce i klevela z hrušek a jablek. Vzhledem k charakteru této firmy nepřekvapí, že mnohé z toho je k dostání i v bio kvalitě.
Pokud byste toho ochutnali nejraději víc, případně chtěli potěšit někoho ve svém okolí, sáhněte po jedné z dárkových krabic. Ale i kdybyste si objednali jen po jednotlivých baleních, zkrátka rozhodně nepřijdete. K nákupu dostanete jako bonus zdarma 30g balíček sušených bio švestek, hrušek a jablek.
Mimochodem – když si kupujete sušené ovoce, sáhnete raději po tom sířeném nebo nesířeném? Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak sířené ovoce ošetřit, aby bylo bezpečné ke konzumaci? Pokud ne, přečtěte si o tom více.
Většina sušeného ovoce v nabídce běžných supermarketů je téměř jistě sířena, to znamená, že obsahuje konzervační činidlo oxid siřičitý. Jde o bezbarvý, štiplavě zapáchající a zdraví škodlivý plyn, který vzniká hořením síry. Proč se tedy oxid siřičitý používá u sušeného ovoce? Ten hlavní důvod, proč bývá sušené ovoce sířeno, je ten, že ovoce po použití oxidu siřičitého nezhnědne a zachová si svou autentickou barvu. Jako příklad si vezměme třeba sušené meruňky, u kterých patrně na první pohled poznáte, zda jsou sířené či nikoliv. Meruňky sířené mají jasně žlutou až oranžovou barvu a struktura jejich povrchu vypadá lákavě. Jediná výhoda sířeného sušeného ovoce spočívá v tom, že takto ošetřené ovoce nebude mít plísně a obsahovat roztoče nebo bakterie. Nesířené sušené meruňky naopak nevypadají napohled příliš atraktivně, mají nahnědlou barvu, povrch působí víc scvrkle a seschle, ale jejich chuť je výraznější a při jejich konzumaci se nemusíte bát žádného zdravotního ohrožení. Po kterých z nich byste v obchodě sáhli, když vezmete v úvahu, že u ovoce ošetřeného oxidem siřičitým prokazatelně existují zdravotní rizika? Rozhodnete-li se sáhnout po sířeném sušeném ovoci, mějte na paměti, že může způsobovat zdravotní komplikace jako žaludeční nevolnosti, kašel z důvodu podráždění průdušek nebo i žlučníkové a astmatické záchvaty (vše samozřejmě záleží na citlivosti každého jedince). Těmto zdravotním nepříjemnostem se dá předejít, když sířené ovoce před konzumací namočíte na pár desítek minut do horké vody, následně je potom opláchnete a osušíte. Zda je sušené ovoce sířené nebo nesířené, by mělo být jasné z každého obalu, ve kterém jej zakoupíte. Buď je na obale přímo napsáno, že je sířeno, nebo že obsahuje konzervační činidlo E220. Rozhodnutí, zda si takový výrobek zakoupíte, už je jen a jen na vás samotných. Tak jakou variantu sušeného ovoce si příště vyberete? Těm z vás, kteří preferujete zdravou kvalitu a ještě navíc v bio, přejeme dobrou chuť. |
Dobré vědět: Oproti objednávce přes web Eko sadů máte na Slevomatu výhodnější dopravu přes Zásilkovnu – 66 oproti 80 Kč. Maximální hmotnost pro dopravu přes tuto společnost je ale 5 kg. Pokud si toho chcete objednat víc, volte PPL.
Adresa pro případné vrácení zboží:
Eko sady Komňa, Komňa 199, 687 71 Bojkovice