Láska a skála nemají společná jen písmena, ale i jednu vlastnost… Jejich přítomnost umí být i stejně konejšivá.
A když se k objetí krásných skal a přírody na německé
straně Českosaského Švýcarska přidá i plavba v loďce, bude
zážitek dokonalý. O čem je řeč? O pestrém výletu s CA Engeltour do oblasti, kde se ještě ukazuje příroda ve své původní kráse. Na výběr
jsou 2 trasy a termín v srpnu a říjnu. Níže si můžete
přečíst hodnocení ostatních zákazníků.
„S CK Engeltour jezdím velmi ráda-vždy dobře zorganizované
výlety, krásné lokality a příjemná, společenská průvodkyně.:)“
Ivana 7/2019
Čeká vás okruh 1. zónou NP do odlehlé soutěsky
naříčce Křinici. Tou pak můžete projít
pěšky zdarma po stezce s krásným výhledem nebo zvolit
zážitkovou plavbu loďkou za příplatek (5 € na místě).
Výlet za krásou a klidem národního parku
A jak to zní uprostřed první zóny národního parku? Sladce a konejšivě – klid a ticho si tu užijete v nádherném
prostředí. Rozmanitost tvarů skal, které se zrcadlí na hladině
Křinice, bere dech. A pomalá 20minutová plavba loďkou
i vůně čerstvého vzduchu jsou v horkých dnech tím nejlepším
osvěžením.
Na výběr jsou 2 trasy vedoucí obě soutěskou, ale
každá jinak dlouhá:
Průběh trasy:
přes Obere Schleuse (Horní splav) s možností plavby loďkou
s převozníkem po soutěsce Křinice (za příplatek – lze jít nad soutěskou pěšky (pěkné výhledy na loďky) – vyhlídka Hermannseck –
v cíli možnost restaurace s venkovním posezením
Časový harmonogram trasy:
6.51 – Odjezd z Prahy – Hlavní nádraží (přistoupit se dá
v Praze Holešovicích, Podbabě, v Kralupech v 7.20, Roudnici v 7.44,
Lovosicích v 7.59 a Ústí nad Labem 8.16)
8.31 příjezd do Děčína
8.41 odjezd dráhou NP do Sebnitz (9.39)
Přechod městečkem Sebnitz na autobus
10.07 odjezd do Hinterhermsdorfu (10.31), kde je start i cíl obou
tras.
Následuje 7km putování po trase 1.
14.15 odjezd autobusem z Hinterhermsdorfu na Ostrauer Mühle (15.15) –
pěkné místo, možnost občerstvení.
15.29 možnost přejezdu Křiniskou tramvají do lázeňského parku v Bad
Schandau za příplatek (zvýhodněná cena 2,5 EUR), třetí možnost (kromě prodloužení Malířskou stezkou) je zůstat v autobuse a jet až do Bad
Schandau, kde si můžete užívat lázeňské městečko(varianta pro pohodáře).
Průběh trasy:
Mikulášovice – rozhledna Weifberg – Hinterhermsdorf – vyhlídka
Hermannseck – Obere Schleuse (Horní splav) s možností plavby loďkou
s převozníkem po soutěsce Křinice (za příplatek) – lze jít nad soutěskou pěšky (pěkné výhledy na loďky) – Niedermühle –
památník pochodu smrti 1945 – Zadní Doubice – osada Kopec (hospoda U Oty) – Brtníky žel.st.,
v Brtníkách možnost restaurace U Krkovičky (cca 300 m
odklon od trasy).
Časový harmonogram trasy 2:
6.51 – Odjezd z Prahy hl. nádraží (přistoupit se dá v Praze
Holešovicích, Podbabě, v Kralupech v 7.20, Roudnici v 7.41, Lovosicích
v 7.59 a Ústí nad Labem 8.16)
8.31 příjezd do Děčína
8.41 odjezd dráhou NP do Mikulášovic střed (10.00)
Dále 18 km dle plánu trasy, závěr stejně jako u trasy 1.
Podívejte se, kudy
trasy vedou. Některé úseky mají obě stejné, na delší trase toho ale
zákonitě uvidíte více.
Hinterhermsdorf – obě trasy Vstupní brána do tzv. zadního Saského Švýcarska, výchozí bod
turistických tras pro pěší i cyklisty. Obec Hinterhermsdorf, teprve
nedávno prohlášená za „nejkrásnější vesnici v Německu“
Obere Schleuse - Horní splav na říčce Křinici
- obě trasy Plavba na lodičkách na Horním splavu (Obere Schleuse) –
historická, divoká a romantická zároveň.
Jedním z nejoblíbenější cílů v Českosaském Švýcarsku je plavba na lodičkách v soutěsce říčky Křinice. Historky, které převozník během zhruba půlhodinové plavby vypráví, krásné pěší stezky, které vás
provedou krajinou rozeklaných skal, to je Obere Schleuse. U horní části
nádrže na saské straně je přístaviště s restaurací a prodejem
suvenýrů. Dále se můžete napojit na Malířskou stezku a pokračovat ještě 4 km po červené až do Bad Schandau,
nebo se projet Křinickou tramvají na kraj Bad Schandau do lázeňského parku.
Křinická tramvaj V srdci fascinující krajiny Labských pískovců vozí úzkokolejka
Kirnitzschtalbahn výletníky, turisty a lázeňské hosty z Bad Schandau do Národního parku Saské Švýcarsko, a to již od roku 1898. Třetinu své
energetické spotřeby přitom kryje vlastní fotovoltaickou elektrárnou.
Malířská stezka (Ostrauer Mühle)
Téměř pohádkovou stezku Labskými pískovci si před více než 200 lety
nejdříve zamilovali umělci, zejména slavní romantičtí malíři, jako byli
Caspar David Friedrich, Carl Gustav Carus nebo Ludwig Richter; velmi záhy se však v jejich stopách vydali i tehdejší turisté. Všichni se ze svých
toulek vraceli nadšení z množství úchvatných výhledů a scenérií a až
neskutečně krásné přírody tvořené bizarními skalními útvary,
vlnícími se zákruty pomalu plynoucího Labe a z majestátních stolových
hor vystupujících z rovinaté krajiny.
Malířská stezka spojuje ta nejmalebnější a nejatraktivnější místa
podél obou břehů Labe od Hřenska až po Pirnu. Měří 112 kilometrů a spojuje osm nejvýznamnějších jednodenních turistických okruhů. K jejím
dalším přednostem bezesporu patří i možnost volby naplánování
obtížnosti trasy každého okruhu dle individuálních možností
návštěvníků.
Rozhledna Weifberg – Trasa 2 Rozhledna na kopci Weifberg (477,8 m.n.m.) je oblíbenou destinací
pro návštěvníky zadního Saského Švýcarska. Je vyrobena ze dřeva se svislými ocelovými sloupy. Postavena byla za pouhých 5 měsíců a slavnostně otevřena 2. listopadu 2000. Věž je vysoká 36,9 metru a má
průměr 6,4 metru. Střecha věže je osmiboká. Turisté si z ní mohou
vychutnat nádherný výhled na celé Česko-saské Švýcarsko, Lužické hory
a část Českého Středohoří.
Niedermühle – Dolní mlýn – Trasa 2 Dolní mlýn stojí v údolí říčky Křinice nedaleko hraničního
přechodu v Zadn Doubici. Mlýn je jedním z mlýnů, které tu stály, ale
jako jediný se uchoval do dnešních dnů. V dokumentech je zmiňován v roce
1547, ale jeho původ bude patrně ještě starší. Naznačují to stopy
středověkého opevnění, které byly odkryty při ničivých povodních
v roce 1927. Sloužil jako pila a mlýn a měl dvě vodní kola – jedno
bylo určeno k mletí mouky, druhé sloužilo pile.
Mlýn v průběhu doby nezažíval jen dobré časy. Kromě zmiňované
ničivé povodně již dříve, v roce 1860 vyhořel. S malou přestávkou,
kdy byl jeho vlastníkem jistý pan Hohne, který tu kromě mlýna provozoval
také hospodu, jej vlastnila rodina Peschke. Život tu nebyl vždy jednoduchý a majitelé se mimo jiné potýkali s dluhy, ze kterých se ale dokázali
úspěšně vymanit. Mlýn fungoval do roku 1982, jeho poslední majitelka
zemřela v roce 2002 v požehnaném věku 92 let. Kolem mlýna vede
oblíbená turistická trasa, která vám nabídne nejen pohled na zajímavé
historické stavení, ve kterém žily celé generace, ale i krásnou přírodu
tohoto malebného koutu.
Památník pochodu smrti – Trasa 2 U bývalé obce Zadní Doubice navštívíte zajímavý památník
na 2. světovou válku. Kdysi zde stával dřevěný kříž připomínající
zavraždění osmi vězňů na pochodu smrti z koncentračního tábora
Schwarzheide v roce 1945. Pochod smrti, který vyšel z koncentračního
tábora Schwarzheide (pobočného tábora Sachsenhausen umístěného asi 50 km
severně od Drážďan), patřil k jednomu z nejdelších válečných
pochodů smrti. Němci zahájili evakuaci tábora před postupující Rudou
armádou 19. dubna 1945, pochod vězňů trval 19 dní a skončil 7. května
1945 v Terezíně.
Brtníky, osada Kopec – TRASA 2 Malá osada ve Šluknovském výběžku se mohla v minulosti pyšnit
čtyřmi mlýny a katry na Brtnickém potoce a čtyřmi velkými vodními
nádržemi. Kopec nesl až do roku 1945 název Hemmehübel, víska byla
založena před rokem 1660 a od 18. století se zde odlévaly zvony a fungovalo zde několik vynikajících zvonařů. Převážnou část obyvatel
tvořilo až do konce 2. světové války německé obyvatelstvo. Po jejím
skončení se sem přestěhovali lidé z vnitrozemí a Němci byli
z pohraničí odsunuti. Pěkné posezení v hospůdce U Oty.