Slevomat: trendem jsou vzdělávací kurzy online a DIY kurzy
Češi upřednostňují individuální vzdělávání, a pokud možno na dálku. Klasické kurzy v jazykových školách již tolik netáhnou. Trendem je naopak výuka online. Vyplývá to z aktuálních dat největšího českého inspiračního portálu Slevomat. Podle něj naopak stále roste poptávka po kurzech DIY, kde si lidé sami něco vyrobí.
“Od začátku školního roku vždy roste poptávka po nejrůznějších vzdělávacích kurzech. Jenže s tím, jak se mění technologie a s tím i možnosti, mění se i přístup zákazníků. Ti již nejsou motivováni chodit na skupinové hodiny do tříd. Tuto nabídku pro malý zájem dokonce postupně přestáváme nabízet, ” komentuje ředitelka portálu Marie Havlíčková.
V číslech to pak vypadá tak, že prodeje online jazykových kurzů vzrostly o 23 %, ve srovnání s létem, tedy červenec a srpen versus září je pak nárůst o více než 300 %. To je samozřejmě dáno tím, že kurzy nejvíce táhnou na začátku školního roku a pak v lednu, kdy si lidé dávají předsevzetí, kam často spadá i touha naučit se cizí řeči. Největší zájem bývá ve větších městech, kde je obecně také větší nabídka aktivit všeho druhu.
“Dlouhodobě jsou svědomitější ženy, ty tvoří téměř 75 % všech zákazníků, kteří se nejen o jazykové kurzy zajímají, ” doplňuje Havlíčková. A čím si vysvětluje takovou oblibu online kurzů? “Dáno je to především nedostatkem času, respektive to je jeden z nejčastějších argumentů. Dále je to pohodlí. Online kurz si můžete pustit z mobilního telefonu do sluchátek při jízdě v MHD, nebo jiných volných chvílích během dne, někdo zas preferuje soukromí a klid, takže se pustí do výuky v klidu večer doma, ” komentuje ředitelka Slevomatu.
Kolik jazykové kurzy stojí? Zatímco běžná výuka ve skupině přijde na dva tisíce korun za měsíc, nebo od pěti tisíc korun na školní pololetí, online kurzy jsou v porovnání za zlomek ceny, tedy v průměru za 500 korun roční přístup do databáze všech úrovní.
Rukodělná výroba táhne
V posledních letech roste zájem i o kreativní kurzy, kde si lidé sami něco vyrobí. Ať už jde o výrobu svícnů, práci s keramikou, zkušenosti v kovářské dílně, nebo naopak o klasické kreslení a malování, ty z popularity nevypadly, naopak znovu táhnou.
“Takzvané DIY, tedy udělej si sám kurzy bývají vděčným dárkem nebo společnou akcí pro kamarádky. Zejména v Praze lze říci, že práce rukama je pro mnoho zákazníků relaxem nebo zajímavým zpestřením, ” říká Havlíčková.
Kurzů, workshopů či individuálních hodin lze najít mnoho. Tomu odpovídají i ceny, nejlevnější bývají hodiny zaměřené na práci s dekorací (výroba svíček, práce s keramikou, malování na hrnky atd.), kde ceny začínají na nižších stokorunách, až po baristické kurzy přípravy kávy, práci s bylinkami a podobně, kde se ceny pohybují v rozmezí 1000 až 1500 korun, nebo po takové speciálky jako večerní kapitánský kurz, který stojí 4500 korun. Ten je určen zájemcům o kormidlování lodě. Prodeje těchto DIY a zájmových kurzů vzrostly v září meziročně o 36 %.
15. října 2018