Víte, kdy a proč Tři králové klepou na dveře? Vyrazte s dětmi za K+M+B

Víte, kdy a proč Tři králové klepou na dveře? Vyrazte s dětmi za K+M+B

Tipy rodičů 3. 1. 2019 Sdílet

„Mami, proč je na dveřích napsáno K+M+B 2019?“ 

„Pepíčku, to tu byli Tři králové, tedy Kašpar s Melicharem a Baltazarem.“

To je ale jen půlka pravdy! Chcete vědět víc o Třech králích?

Se svátkem Tří králů je spojován 6. leden, patří k němu slavnostní pochody, humanitární sbírky a také písmena K+M+B. Nejedná se ale o iniciály jmen Tří králů – Kašpara, Melichara a Baltazara. Písmena znamenají  Pán (nebo Kristus) žehnej tomuto domu.  K zastupuje Krista, nebo také řeckou podobu pána Kurios,  M je obydlí – latinsky mansionem a B ať žehná = benedicet.

Představte dětem víc tříkrálovou tradici, máme tipy na krásné akce a průvody. Třemi králi totiž Vánoce nekončí, ale vrcholí!

Tříkrálová koleda ve skanzenu v Kouřimi: zpívání koled, dílničky a tradice

Přijďte si zazpívat známou koledu do Muzea lidových staveb v Kouřimi. Vy a vaše děti se tu seznámíte s tradičními zvyky náležícími ke svátku Tří králů, který je vyvrcholením lidových Vánoc. A jak taková tříkrálová koleda v Kouřimi vypadá? Po vesnici obchází kantor a žáčci s kolední divadelní hrou, ke zpěvu koled se vychutnává vánočka, hospodyně besedují při přástkách, chalupou voní františek a purpura, do papírového betléma doputují postavy tří králů a fanfrnoch zabručí, že „Nastává nám novej rok“.

Také se dozvíte, jak to bylo s hvězdou či kometou, a to během výroby hvězdiček a komet ze skleněných perlí, slámy či drátků. Vyzkoušet si můžete i další rukodělné činnosti, na místě bude hned několik dílniček. No a samozřejmě potkáte Kašpara, Melichara a Baltazara!

Výhodnější vstupné koupíte na Slevomatu. 

Průvod Tří králů 2019 z Malostranského náměstí

Tříkrálový průvod v čele s třemi králi na velbloudech projde centrem Prahy v neděli 6. ledna. Průvod vyrazí ve 14.30 hodin z Malostranského náměstí v Praze 1 a bude pokračovat přes Karlův most, Karlovu ulici a Malé náměstí k živému betlému na Staroměstském náměstí, kde podle biblické legendy předají králové své dary nově narozenému Ježíškovi.

Děti se budou moci vyfotit na velbloudech, dospělé, třeba zaujme Rybova Česká mše vánoční. Průvodu Tří králů bude předcházet bohoslužba slova v kostele sv. Tomáše v Praze 1. 

Tříkrálová Okoř

V sobotu 5. ledna proběhne již 51. ročník tradičního novoročního pochodu Tříkrálová Okoř. Startuje se od 7.30 do 9.00 hodin u staré školy ve Vokovicích – Veleslavíně,  ul. V Nových Vokovicích, Praha 6.
Pro roztocké účastníky pochodu bude v 8.00 hodin přistaven autobus před sokolovnou.

 • Vezměte si s sebou: tužku, papír, mapu KČT č. 36 (Okolí Prahy – západ), případně mapu KČT č. 9 (Podřipsko),  dobré obutí a oblečení a hlavně – dobrou náladu!
 • Jsou připraveny trasy v délce 13, 16 (ta nevede přes Okoř), 28 a 44 km, cíl je ve Středočeském muzeu – zámku do 17.30 hodin.
 • Cestou se můžete občerstvit u sv. Juliány dobrými buřtíky. Čeká na vás opět turistické sázení, na hradě Okoři sokolník,  v cíli pak tradiční občerstvení.

Tři králové v Českém Krumlově

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. 6. ledna v podvečer půjde městem tříkrálový průvod.

 • 16.00 – Průvod tříkrálové sbírky České katolické charity
  Trasa: Kláštery – Latrán – Radniční – náměstí Svornosti
  Po celé trase průvodu můžete přispět koledníkům a pomoci tak potřebným.
 • 16.30 – Náměstí Svornosti
  • Příchod Tří králů
  • Tříkrálová sbírka České katolické charity
  • Sfouknutí vánočního stromu – malý happening jako důstojná tečka za adventem 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.