Mama blogerka vyzývá: tvořte s dětmi a učte je recyklovat zároveň

Mama blogerka vyzývá: tvořte s dětmi a učte je recyklovat zároveň

Veru Harnol 5. 11. 2019

Máte doma malého kreativce? Tvoření s dětmi je vaše hobby a máte parťáka, který rád pomáhá a asistuje? Nechte se inspirovat tvořením mama blogerky Veru Harnol a pětiletého Lukáška, který rád asistuje u všeho. Vyzkoušeli recyklační sadu Re-cycle-me a do tvorby zapojili celou rodinu.

Kreativní sady Re-cycle-me  získaly na veletrhu For Toys prestižní ocenění Grand Prix v kategorii hraček.

Než jsme začali tvořit, bylo potřeba pár dnů doma sbírat věci, které jsme později využili, tedy recyklovali. Nashromáždili jsme roličky od toaletního papíru, plato od vajíček, krabici od mléka, role od kuchyňských utěrek, PET lahve.

Recyklační sada má vést děti k recyklaci, aby pochopily, že není třeba vše hned vyhodit, ale některé věci se dají ještě použít. To, že doma třídíme odpad, je samozřejmostí, nyní jsme i recyklovali. Co se mi na téhle recyklační sadě líbilo úplně nejvíc, že všechno k tvorbě bylo uvnitř balení. Na nás tedy bylo jen zajistit recyklovatelné produkty.

Krabice se zdá na první pohled malá, ovšem uvnitř je plná pokladů, respektive materiálu. Máte zde návod, nálepky, pěnový materiál, šablony kol, vystřihovací postavičky, nalepovací oči, zmrzlinová dřívka, špejle, barevná pírka, svorky na upevnění kol, štětinaté drátky. Vy si na stůl připravte ještě tužku, nůžky a dobré lepidlo, což je podmínka, protože se dále dočtete, že my jsme bojovali jen kvůli nevhodně zvolenému lepidlu (Herkules nedoporučuji).

Naše sada je zvířátková, ale v nabídce je Re-cycle-me s roboty, princeznami, loděmi, můžete zkusit sadu pro astronauty, dekorační sadu, pirátskou…

Sady jsou také rozdělené na recyklaci PET lahví, roliček od toaletního papírů, kartonů mléka atd. Lukáškovi se v naší sadě nejvíc líbil lev, tak jsme se na něj vrhli jako první. Dle návodu jsme si nejdříve vystřihli papírovou šablonu, u vystřihování hřívy jsem musela hodně asistovat, na takové detaily si ještě pětiletý Luky netroufá. Sám vystřihl ocas, nožky, obličej a uši. Prostě ty snazší předlohy si stříhal sám, zbytek byl na mě. Hlavně jsme po tvoření chtěli mít všechny prsty 😀

Jakmile jsme měli papírovou šablonu, tak jsme ji obkreslili na barevný pěnový materiál, a opět se vystřihovalo. Následovalo lepení a ta největší zábava pro Lukáška. Ovšem trochu nám to kazila špatná volba lepidla, to naše špatně zasychalo. A tak se nám to někde rozlepovalo a občas to klouzalo.

Proto máme ve výsledku vše upatlané. Ale to se dá u pětiletého dítěte určitě prominout. Lukášek si to nenechal pokazit, protože se nám ve finále povedla krásná zvířátka.

Postupně jsme dle návodu udělali i opici a slona a máme v plánu pokračovat. Čeká nás ještě zebra, papoušek, krokodýl a žirafa. S tatínkem si Lukášek vytvoří auťák. Na ten já si netroufám. A nebo zapojíme nějakého dědečka kutila.

Jakmile všechno lepidlo důkladně zaschlo, začal si Lukášek se svými zvířátky hrát.

Recyklační sada je super! Na balení je napsáno, že je to vhodné pro děti od čtyř let… Já si upřímně myslím, že i pro pětileté děti je to těžší sada. Zábava to byla každopádně, ale určitě bych to nenechala na dětech samotných. Počítejte s tím, že budete tvořit společně, rodiče i děti. Já tvořím ráda a v tomhle je Lukášek po mně.

Určitě je to krásný tip na vánoční dárek. Dárek, který sbližuje a zároveň dětem ukazuje, že nemusíme věci, které již zdánlivě nepotřebujeme, vyhazovat. Můžeme je zkusit znovu využít.

Jak se vám článek líbil?

Veru Harnol

Jsem již druhým rokem pracující maminka na full time. Ovšem ani to mi neubírá na elánu a snažím se žít stále aktivní život, jako tomu bylo na mateřské dovolené, kterou jsem si užívala na 100%. Volný čas trávím nejraději se svou rodinou a nejbližšími přáteli. Ráda odpočívám aktivně formou výletů anebo péčí o svou domácnost. A co je pro mě typické? Úsměv na rtech!