Ukažte Šumavu dětem: Vlčí stezka, Pohádková chalupa i nej tipy na ubytování

Ukažte Šumavu dětem: Vlčí stezka, Pohádková chalupa i nej tipy na ubytování

BEBIRDIE 17. 9. 2018 Sdílet

Kdyby existovala soutěž o nejkrásnější oblast České republiky, Šumava by se určitě umístila mezi prvními. Nechte se inspirovat 15 tipy na výlety i zážitky, které děti budou na Šumavě bavit a které si s nimi užijete i vy. Využijte prodloužený podzimní víkend a vyrazte celá rodina poznávat tento malebný kout země. A ubytování na Šumavě pro rodiny s dětmi? Máme taky!

Mama blogerka Vendy Šumavu miluje, s rodinou se sem ráda vrací a podělila se s námi o tipy na zážitky a aktivity – všechny osobně i s dětmi prověřila (děti 4 a 1 rok). Takže co s dětmi podnikat v okolí Kašperských hor, Železné Rudy a Prachatic?

Kde se na Šumavě ubytovat, ukažte mi nabídku

Že je Šumava naše srdeční záležitost, již víte (první článek s šumavskými tipy od blogerky zde). Vracíme se sem každý rok. Než děti trochu vyrostou a budeme moct zdolávat i šumavské hvozdy, je jim nutné dovolenou přizpůsobit. 

Ale Šumava nezklamala ani v tomto směru a nabídla nám spoustu míst, kam vyrazit i s malými dětmi (4letá živá Emily a 10měsíční nechodící Ben). Ukážu vám letem světem šumavskou přírodu a třeba se vám naše tipy budou hodit.

Takové babí léto na Šumavě… to musí být bomba!

Kašperské hory: kouzelné město s úžasnou historií a duchem

Sem se vracíme každou dovolenou, městečko na nás opravdu zapůsobilo, to prostě jinak nejde 😀 Krásnou procházkou z Kašperek dojdete až na samotný hrad Kašperk, kterou jsme hravě zvládli i s kočárkem Bugaboo (tedy s kočárkem městským).

Hrad Kašperk se tyčí majestátně nad hluboké šumavské lesy a člověk si tu hmatatelnou minulost představuje, ať chce nebo ne… ten hrad má úplné historické fluidum.

Až vám po tůře vyhládne, doporučuji návštěvu restaurace a hotelu Nebespán přímo na náměstí Kašperských hor, kde vaří mix francouzské a šumavské kuchyně 😀 Nás osobně nikdy nezklamali. Hlavně jejich domácí zákusky a dezerty a k tomu výtečná káva rozhodně stojí za to. Děti jsou zde více než vítány, na toaletě jsou dětská prkýnka i přebalovací pult a pro ubytované je k dispozici úžasná, velká, oplocená zahrada plná vyžití pro děti a relaxačních lehátek pro rodiče – vyzkoušeli jsme na vlastní kůži 😀

V Kašperkách dále doporučuji návštěvu místního pivovaru, který je jen kousek od Nebespána, a tady určitě nákup místního piva Cikánka – na dlouhé večery je ideální 😀

Co rozhodně nesmíte s dětmi minout, je Muzeum hraček, které je opět přímo na náměstí. Na půdě naleznete krááásnou výstavu hraček ze všech možných dob, kde mi trošku chyběly alespoň přibližné informace, z jaké doby hračky jsou. U pokladny si pak držte peněženky, děti potřebují samozřejmě půlku krámu. Neodolali jsme a koupili si pár dřevěných hraček od české firmy Detoa. Jen pozor, místo rozhodně není bezbariérové a kočárky je nutné nechat pod schody a pak vyjít až na půdu. Výstava je malá, celá se odehrává v jedné místnosti, ale exponátů je tolik, že člověk neví, kam se dívat dříve.

K Černému jezeru Cikánku s sebou

Další den jsme se vydali na tůru. Ano, i tůra se dá zvládnout s malými dětmi, jen musí být hodně dobře promyšlená a není na škodu mít hodně Cikánky z pivovaru s sebou 😀 Chtěli jsme vidět Černé nebo Čertovo jezero – ikony Šumavy – a po krátkém rozmýšlení bylo jasné, že budeme rádi, když zvládneme to Černé. Na to čertovské je to sice jen o pár km dál, ale minimálně jeden z těch kilometrů je do příkrého kopce plného kamení – s miminkem v kočárku nerealizovatelné.

Procházka k Černému je asi 3,5 km dlouhá, vede po asfaltové cestě lesem (výchozím bodem je parkoviště Na Špičáku), která je vhodná pro kočárky, vozíčkáře a nadšené cyklisty. Jezero je to krásné, tyrkysově zelené, uprostřed lesů a skal. Na zpáteční cestě obě děti v autě usnuly. Předtím nám předvedly totiž několik divadelních výstupů, to by usnul každý 😀 Tak jsme vyjeli autem po šumavských vesnicích. Pokochat se. Na Šumavě totiž i ty krávy pasoucí se všude kolem působí totálně vyklidněným dojmem. V příštím životě chci být šumavskou krávou 😀

Do Srní na marmeládu

Cesta nás dovedla až do Srní, vesničky, která je proslavená nejen romány spisovatele Karla Klostermanna, vlčí stezkou, ale hlavně Slunečnou kavárnou Blanky Milfaitové. Paní Blanka vaří tu nejlepší marmošku na světě – a má na to diplom. A tak jsem rychle vyskočila z auta pro dvě kávy, dva dorty s sebou a jednu marmeládu. Jen pozor, kavárna má otevřeno pouze čtvrtek-neděle. Ano, vystojíte si dlouhou frontu, a ano ceny jsou jak v Praze, ale moc doporučuji.

Dům divočiny u sousedů

Třetí den naší dovolené jsme se rozhodli vyrazit za hranice,  takže volba padla na trošku delší výlet autem do Bavor. Tam se kousek za hranicemi, v Ludwigsthalu, nachází Dům divočiny neboli „Haus zur Wildnis“.

Z parkoviště (placené,  v Ludwigsthalu) v se krásnou 2,5 km procházkou lesy dostanete až k samotnému Domu divočiny. Cestou můžete pozorovat pratury, koně Převalského, kdo bude mít štěstí, zahlédne i vlky a rysy, a můžete se zastavit v jeskyni z doby kamenné.

U Domu divočiny se nachází i restaurace a k mému milému překvapení nejsou v nabídce žádné bratwursty, ale poctivá domácí kuchyně (za vyšší ceny).

Samotný Dům divočiny pak nabízí spoustu interaktivních prvků ze světa šumavských zvířat a lesů, hodně informací o kůrovci, je zde 3D kino a relax zóna se sluchátky a lehátky, parádní herna pro děti s dřevěnými prvky a stromy… Nás ovšem nejvíce zaujala imitace podzemí, jeskyně a zvířat v ní žijících. To bylo zase něco jiného, co jsme dosud nikde neviděli. Kde si děti zalezou do obýváku pana krtka či žížaly? Muže zaujaly horniny a do detailu pod mikroskopy nasvícené jednotlivé rudy, které je možné těžit. Pod nohama se vine velká nadživotní žížala… prostě zážitek!

V Domě divočiny je i obchod se suvenýry, který mě velmi mile překvapil. K dostání je tam spousta krásných her, knih, zvířat, ovšem samozřejmě v němčině. V češtině měli pár kousků, my zakoupili super Pexetrio – Znáš šumavské savce?

A důležité info na závěr, vstup je zdarma a všude jsou informace i v češtině.

Netopýří stezka 

Další den dovolené jsme strávili relativně poklidně a zajeli do nedaleké Sušice nakoupit špekoně na večerní grilovačku. Město působí, že se zde snad před 20 lety zastavil čas. Galanterie, partiovky a domácí potřeby, jaké známe z dětství. Pokud prší a potřebujete aktivitu pod střechou, najdete v Sušici i Sportoviště s bazénem.

Na zpáteční cestě jsme si zajeli do vesnice Žihobce, chtěla jsem s Emily projít netopýří stezku v zámeckém parku, ale obě děti usnuly v autě, tak jsem ji aspoň na rychlo proletěla já.

V krásném zámeckém parku naleznete nenáročnou stezku pro děti, kde se na 5 informačních tabulích dozvíte o životě netopýrů. V zámku a parku totiž sídlí letní kolonie evropsky chráněných 13 druhů netopýrů vč. vrápence malého. Vedle zámku je pak hřiště pro děti. Překvapením bylo, že v zámku teď sídlí základní škola. A nesmím zapomenout na parádní obří broukoviště pro speciální brouky, kteří žijí v odumřelých stromech. Vzniklo z pokácených stromů při revitalizaci parku roku 2014. 

Kdo nebyl U Štěpána, nebyl na Šumavě

Tvrdím, že kdo zavítá na Šumavu, prostě nemůže vynechat gastrozážitek, kterým je návštěva Hospůdky U Štěpána (v Petrovicích u Sušice). My se vrátili již potřetí a to, co pan majitel Štěpán za těch pár let dokázal, je neuvěřitelné. Z každého kousku toho místa tam jde cítit,  že vše dělají s láskou a pokorou. 

A přímo u restaurace je nádherná zahrada plná zeleniny, ovoce, bylinek, malý sad se stromky, mezi nimi lehátka k odpočinku. Prostě šumavská idylka. A taky jsou tam králíci a bosostezka! Samozřejmostí jsou dřevěné prolézačky pro děti, skluzavka, uvnitř restaurace je na WC pro invalidy i kojící křeslo a přebalovací pult.

Rezervace je nutná, my při ní uvedli, že chceme sedět venku na zahrádce kvůli dětem, a vše klaplo na jedničku.

Pohádková chalupa

A odpoledne nás čekala Pohádková chalupa v Mlázovech u Kolince, do které jsme to měli od Štěpána jen asi 15 minut autem.

Ve třech 3 místnostech a na půdě tu najdete spoooustu pohádkových postaviček, domečků, celých vesniček, rodinu vodníka a čertů… Je tam toho opravdu hodně a nutno říct, že některé postavičky již velmi ohlodal zub času 😀 Ale děti to tak nevnímají a užijí si to.

K velkému překvapení nás tu čekala i rozlehlá zahrada s poníky, 3 kozami a spousta dalšího dřevěného vyžití a her. Čertovská škola, Věštírna, Skřítkoviště, hmyzí hotel. Taky nesmím zapomenout na tvořivou dílnu ve stodole, kde si můžete vyrobit mýdla, svíčky, pokreslit zvířátka ze sádry a dřeva atd. Emily malovala dřevěného Rexe 😀

Poznáš bobky od veverky?

A co jsme měli v plánu dál? Volba padla na další zážitkovou stezku, tentokrát přímo v Kašperkách.  Stezka lesních her v Kašperských horách se skládá ze 2 částí. Jedna je o lese, druhá o zvířatech žijících na Šumavě. Vše je krásně zpracované ze dřeva – vyřezávané reliéfy, úkoly, hádanky, puzzle. Dzvíte se, jak to zvíře žije, co jí a jakou má stopu, vyzkoušíte si poznat, jak které zvíře ohlodává šišku nebo jaké má bobky 😀 Stezka je tak na hodinku a my se sem určitě vrátíme.

Zase ty hračky? Na tyto si rezervujte celý den

Dostali jsme tip, že ve vesnici Hrádek je zámeček Hrádek (nedaleko Sušice) a tam prý výborná restaurace, takže další den je oběd jasný, fičíme tam. Byli jsme velmi mile překvapeni, na zahrádce restaurace uvnitř zámku bylo krásně chladno, byly zde velké plastové šachy, plastový zámek a dřevěný obří povoz s koňmi. Uvnitř restaurace pak malý koutek a nechyběl přebalovací pult. Jídlo bylo výborné, co víc si přát.

Cestou k autu zahlédnu plakát, že v Zámecké galerii se koná výstava hraček a je tam interaktivní herna. Jupí, vletíme ještě tam na chvíli… Kdybych věděla, co nás čeká, vyčlením této návštěvě celý den!

Celá tři patra (bezbariérové!) jsou věnována dětem, která si můžou zahrát na zámeckou paní, na krále, vojáky, holky obléct šaty, nazdobit se v zámecké komnatě, kluci zase rytířské helmy a vojenské kacafraky, je zde velký dřevěný zámek s vybavením pro holky a vojenský hrad pro kluky… no prostě jsme byli v úžasu.

Měli jsme celý dům pro sebe, o to to bylo lepší. V posledním patře pak probíhá Dětská naučná herna Františka Pravdy, kde si můžete zahrát na na kupecký krám a vyzkoušet praktické ukázky přírodopisu, zeměpisu, mineralogie apod. A pokud by to starší děti nebralo, můžou čas strávit na Adventure golfovém hřišti, které je ve vnitrobloku galerie.

Současně zde probíhá Výstava panenek a medvídků, která je zapůjčena z Klubu Panenky ČR.

Vlčí stezka jako třešnička na šumavském dortu

Jelikož jsme dovolenou chtěli strávit maximálně aktivně a vidět toho co nejvíce, naplánovali jsme ještě malý výlet i při odjezdu směr Praha. A to Vlčí stezku. 

Vlčí stezka je součástí Návštěvnického centra Srní. Je to krásně vybudovaná základna pro vlčí nadšence, na velkých info tabulích se dozvíte o životě vlků, životě ve smečce, na interaktivní kameře můžete pozorovat vlky přímo ve výběhu, poslechnout si vlčí vytí apod. Za centrem je hřiště pro děti a začátek samotné stezky. My si ještě počkali na 2 vlky, které bylo možno si pohladit. Nechali se drbat, před každého se vyvalili 😀

Pak jsme již vyrazili na 2,5 km dlouhou stezku lesem. Cestou míjíte naučné tabule o zvířatech Šumavy a na konci samotné stezky je cca 400 metrů dlouhá dřevěná vysutá lávka, která prochází přímo výběhem vlků. My jsme měli štěstí a v jednu chvíli byl vlk přímo pod námi, takže asi 2 metry od nás. Na samém konci lávky bylo nejvíce lidí a nás čekalo překvapení – čtyři malá vlčátka si hrála v kamenitém svahu jen kousek od doupěte. Kousali se a vyváděli, prostě jak malí Jardové 😀

Celý výběh vlků se nám moc líbil, neupravená syrová šumavská příroda, všude borůvčí a odstíny zelené…

A pak už byl čas udělat Šumavě pápá, ale ne na dlouho. Však víte, vracíme se každý rok 😀

Tak co, už jsem vás nalákala na poctivou šumavskou dovolenou? :))))

A když dovolená, tak jaké jsou možnosti ubytování pro rodinu s dětmi? 

Nabídka ubytování pro rodiny s dětmi na Šumavě

BEBIRDIE

BEBIRDIE

Jmenuji se Vendula, jsem máma dvou draků, Emily a Bena. Rádi jako rodina cestujeme a taky jíme  a při té příležitosti pak poznáváme nová, nejen kids friendly, místa. Volný čas ráda trávím s rodinou a přáteli u sklenky dobrého vína. Má práce a radost - vlastní značka oblečení pro miminka a děti BeBirdie.