Divoký západ, teepee a domy vzhůru nohama: objevili jsme dětský ráj

Divoký západ, teepee a domy vzhůru nohama: objevili jsme dětský ráj

Tipy rodičů 26. 7. 2018 Sdílet

Witamy w Polsce!

Do Polska? Na dovolenou? Než začnete přemýšlet, co je vlastně v Polsku k vidění, nebo dokonce ohrnovat nos, dejte nám šanci ukázat vám, jaké pecky Polsko nabízí. Z Ostravy tam budete za hodinu a zábava může začít!

Co nabízí Polsko rodinám s dětmi?

Otestovali jsme pro vás některé ze zábavních parků a na další vám dáme tipy. K tomu samozřejmě i doporučíme ubytování, vždyť nás znáte. A bude to ubytování z kategorie „neobyčejné“, to se můžete spolehnout.

A že jste v Polsku ještě nebyli a nevíte, jak to tu chodí? KPZ, tedy Krabička polské záchrany, by mohla pomoct. 

Kde to bude bavit děti i vás? V polských zábavních parcích

Dream Park Ochaby: dům vzhůru nohama, dinopark, oceanárium

Nedaleko od hranic (50 minut autem od Ostravy) se nachází milý, vcelku i rodinný zábavní Dream park Ochaby. V rámci polské dovolené jej s rodinou navštívila mama blogerka roku MK life.

Co je takovou speciální kuriozitou polského Dream parku v Ochabech, to je dům „vzhůru nohama“ 🙂 Ten je vtipný nejen zvenčí, ale hlavně uvnitř. Kuchyň nalepená na strop ještě ušla, ale stoupnout si tady pod záchod, to nechceš 😀 Dům je navíc lehce zkosený, takže chůze v něm je vážně legrační a děti občas vypadaly, že jsou lehce pod vlivem.

— mama blogerka MK life

Část parku, která se nám líbila nejvíc, byla zadní část Dino-části. Tam najdete totiž spoustu dinosauřích soch. Dinosauři nás sice až tak neberou, protože jsme rodina se dvěma holkami, i já musím uznat, že se jim ta zvěř vážně povedla. V životní velikosti, krásná a ani ne tak strašidelná.

Kino! Oceanárium!  Lanové centrum? Domácí zoo? Ano, to vše tu najdete!

Za lanovým parkem si pak děti užily vodu i na druhou, takže za deště vlezly do místních loděk na ruční pohon. Po malém bazénku se dá hezky jezdit a ta radost, že si řídíte svoji vlastní loď, ta byla k nezaplacení. Na stejném bazénku, kde jezdíte s lodičkou, je i veliký zorbingový válec. Super je, že se do něj vejdou děti obě a hlavně – má to střechu 😀 Tak se nám děti ve válci usušily a vyčerpaly v něm většinu energie. 

Přečtěte si celou recenzi blogerky v našem magazínu.

To vypadá prostě skvěle. Chceme do Dream Park Ochaby

Adresa: Hodowlana 2, 43–430 Ochaby Wielkie, Zobrazit na mapě

Park Zatorland: dinosauři, bájní bohové a obří hmyz

Největší atrakcí Zatorlandu (asi 140 km od Ostravy) je Park pohyblivých dinosaurů. Nachází se na hustě zalesněné ploše, kterou vede vzdělávací stezka představující starobylý svět a život těchto vyhynulých tvorů. Mezi stromy můžete vidět více než 100 různých exponátů – většina z nich je pohyblivá a vydává zvuky, těšte se na tu podívanou!

Budete si připadat jako v pravěku. Potkáte velké býložravce sauropody, děsivého T-Rexe nebo největšího pohyblivého dinosaura na světě: Argentinosaurus má na délku více než 35 metrů! Na konci stezky stojí Muzeum koster a fosílií, ve kterém můžete obdivovat sbírku zkamenělin a minerálů.

Součástí Zatorlandu je Park mytologie, umístěný převážně na vodě, ve kterém se setkáte s řeckými bohy, hrdiny, a bájnými bytostmi. V krásném prostředí se dozvíte mnoho zajímavostí o starověkém helénském světě. A pro fanoušky Odyssea je připraven i trojský kůň!

Během výletní plavby si báječně odpočinete: kolem vás budou plynout scenérie starověkého Řecka a jeho velkých hrdinů a vy potkáte ty, které běžný smrtelník často nespatří: například Dia a Athénu. A něco si přejte u Tančící fontány… Určitě má kouzelnou moc. 

A dál? Obří hmyz i lunapark! Už jste někdy viděli opravdu obrovský hmyz? Tak teď budete mít možnost, a to zcela bez obav. Součástí Zatorlandu je i toto jedinečné místo, kde se návštěvníci mohou setkat s hmyzem lidské velikosti! Naučnou stezku tvoří 16 exponátů obrovských rozměrů: například kobylka, mravenec, larva motýla nebo škorpión vám odhalí zajímavé detaily o svém životě. A samozřejmě nechybí ani šváb – těšíte se?

To se mi líbí! Ukažte mi nabídku na Zatorland

Adresa: Parkowa 7, 32–640 Zator, Zobrazit na mapě

Polský Inwald: dinosauři, lodičky a středověká pevnost

Spojit výlet se zábavou, kde si přijdou na své děti i dospělí, to se zdá být pro letní dovolené úplně tou nejlepší volbou. Zhruba 1,5 hodiny autem od Ostravy najdete v Polsku zábavní park Inwald. 

Takže milovníci dinosaurů, zvířátek, návratů do minulosti, obrovských trampolín a kvalitní zábavy, všichni sem! Mama blogerka roku MK life tu s rodinou strávila dva dny a jak sama říká:

Jestli vám to čas dovolí, doporučuju využít možnosti ubytování v Hotelu Lyson a park si užít ve dvou dnech, jako jsme to udělali my. Za jeden den by to byl asi šílený frmol a nevím, zda by si děti užily všeho bez hektického pobíhání „tady a ještě tady a ještě támhle“ 🙂

— mama blogerka MK life

Park je rozdělený do čtyř částí: Park Miniatur (kde najdete nejznámější stavby nejen Polska, ale i ty světové, sklouznete se na obří klouzačce, děti se povozí na pouťových kolotočích nebo prolezou chachaboxy), Dinolandia (kde kromě dinosaurů najdete i spoustu lanových center, restauraci s výbornou pizzou a bazének s lodičkami), Středověká pevnost (tady na vás čekají draci, trochu ohně, ale i možnost vyzkoušet si středověká řemesla) a pak Zoopark (vláček vás od Parku Miniatur doveze do zoo, kde je malé dopravní hřiště, můžete se povozit na koních a nakrmit místní zoo-mazlíky).

Přečtěte si celou recenzi blogerky v našem magazínu.

Adresa: Wadowicka 169, 34–120 Inwałd, Zobrazit na mapě

Chci vouchery na dva dny v Inwald Parku A rádi se ubytujeme v Park Hotel Łysoń

Park Hotel Łysoń: luxus i s dětmi a zábavní park Inwald na dohled

Měla jsem zprávy od lidí, kteří již navštívili zábavní park Inwald, a věděla jsem, že jeden den nestačí. Vyzkoušeli jsme proto možnost ubytování přímo u parku a zabydleli se s rodinou na dvě noci v hotelu Łysoń.

— mama blogerka MK life

A jaký byl první dojem blogerky Míši? „Po příjezdu nás naprosto odzbrojila milá slečna na krásné světlé recepci, která se pozdravila s dětmi, vše nám v angličtině vysvětlila a bez čekání jsme se mohli zajít ubytovat.“

„Přímo z recepce se chodí do restaurace a ta mě naprosto dostala. Asi jsem málo vyváděna z domu do společnosti, protože na tuhle americkou klasiku jsem v reálu nikdy nenarazila. A světe div se, jak já mám ráda světlé a vzdušné prostory, tady mi bylo neuvěřitelně dobře, i když je to přesný opak mého ideálu.“

Že jsou tu děti vítány, nám dokázala restaurace a hotel okamžitě. V prvním momentu hned na recepci, v tom druhém pak při první večeři. Sedli jsme si do rohu hned vedle koutku a děti se tam usadily s takovým nadšením, že jsme si snad prvně v životě vychutnali předkrm, aniž by nám holky ujídaly 😀

— mama blogerka MK life

Dětem se tu dalo vybrat velice dobře. V jídelním lístku jsou totiž přímo jídla dětská a najdete tam i dětskou klasiku. Favoritem byly u dětí boloňské špagety.

Večer po příchodu z parku jsme využili možnost zajít do hotelového wellness, což jsme měli v rámci voucheru zdarma. Pán nám roztopil saunu, uvítal nás s ručníky a župánky a holky mohly skočit do vln.

Přečtěte si celou recenzi blogerky v našem magazínu.

Chceme voucher do Park Hotel Łysoń

Western Camp: dobrodružství v teepee nebo westernovém voze

V zbrusu novém westernovém městečku Western Camp v malém polském městě Zator zažijete celá rodina to pravé kovbojské dobrodružství. A aby toho nebylo málo, tak to budete mít jen pár minut chůze k obřímu zábavnímu parku Energylandia

Ve Western Campu na vás dýchne dokonalá atmosféra Divokého západu. Přímo v areálu si užijete rybaření ve dvou jezírkách, venkovní kino a grilování na ohništi. Zasportujete si tu na fotbalovém nebo volejbalovém hřišti a odpočinete v speciální relaxační zóně s lehátky a houpacími sítěmi.

Ubytovat se můžete, jak je vám nejbližší:

 • Po vzoru náčelníka kmene Apačů se můžete ubytovat v pravém indiánském teepee pro až 4 osoby. Každé teepee je ozdobené originálními malbami a vybavené 4 postelemi,  klimatizací, stolky, židlemi, skříňkami, osvětlením a několika zásuvkami. Stan je uzamykatelný a vhodný do každého počasí.
 • Jako praví kovbojové se ubytujete v stylovém prérijním domku s dřevěným vybavením. Domky jsou buď přízemní, nebo patrové pro 4 nebo 6 osob. Uvnitř jsou manželské postele, palandy i samostatná lůžka. Všechny domky jsou klimatizované a mají elegantní koupelnu se sprchovým koutem a fénem. Díky tomu se každý den probudíte do skutečného westernu!
 • A nebo je ještě třetí možnost a to, že se ubytujete v kočovnických vozech s klimatizací i elektřinou. Jako praví američtí pionýři se ubytujete v originálním kočovnickém voze pro 2 nebo 4 osoby. Vozy mají buď manželskou postel, nebo dvě palandy, zavedenou elektřinu a jsou vybavené klimatizací, skříní, truhlou, stolem a připojením k Wi-Fi.

Ukažte mi nabídku Western Camp

Adresa: Oświęcimska 35, 32–640 Zator, Zobrazit na mapě

Říkal někdo volný vstup do Energylandie?

Je to tak! Z westernového městečka jste po pár minutách chůze v zábavním parku Energylandia, ve kterém si užijete moře zábavy třeba na jedné z 11 horských drah. Celý park se dělí na 4 části a najdete tu atrakce pro nejmenší návštěvníky, celou rodinu i milovníky adrenalinu. Poslední částí Energylandie je aquapark se spoustou bazénů, toboganů a dalších atrakcí.

Krabička polské záchrany?

Bez čeho se neobejdete? Jehlu a nit si vezměte raději svoji, ale jak se co řekne, kdo je kibic a co zapiekanki, v tom vám poradíme.

Jak se řekne…

 • Ano = Tak,  Ne = Nie [Ně],  Dobrý den = Dzień dobry [Džeň dobry]; shledanou = Do widzenia [Do vidzeňa],  Prosím = Proszę [Proše],  Děkuji = Dziękuję [Dženkuje],  Dobrou chuť = Smacznego [Smačnego]
 • Voda = Woda,  Čaj = Herbata,  Káva = Kawa,  Pivo = Piwo,  Víno = Wino,  Chléb = Chleb; Polévka = Zupa
 • Maso = Mięso [Mjenso]; kuře/kuřecí = kurczak/drobiowe; vepřové = wieprzowe [vjepžove]; hovězí = wołowe
 • Pozor na názvy ovoce: polská jagoda je borůvka a jahoda se řekne truskawka
 • Dny v týdnu: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela
 • Měsíce: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień – pozor! Měsíc kwiecień znamená v polštině duben, květen se řekne maj
 • Čísla: jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć, dwadzieścia, sto, tysiąc

Vtipná slova…

 • Droga = silnice (v Polsku opravdu jezdí po silnících auto s nápisem służba drogowa)
 • Zachód = západ (český záchod je WC, toaleta nebo ubikacja – tady se Poláci zase smějí českému slovu ubikace)
 • Czerstwy = starý, tvrdý, oschlý (čerstvý se řekne świeży)
 • Kibic = sportovní fanoušek

Když přijde na ceny a placení: Rachunek, prosze (účet, prosím)

 • Měnou Polska je zlotý, který se dělí na 100 grošů. Mince: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 grošů + 1, 2 a 5 zlotých; bankovky = 10, 20, 50, 100 a 200 zlotých. Jeden zlotý je v současnosti cca 6 korun.
 • Obvykle jsou ceny v Polsku o něco málo nižší než v Česku (obzvlášť to platí pro potraviny), ale neplatí to vždy, viz např. restaurace (jídlo stojí zhruba stejně, pití včetně piva je výrazně dražší) nebo lístky na vlak (cena záleží na typu vlaku – osobní a rychlíky mají jiný ceník)
 • Chléb: 2,60 zl (15,60 Kč), šunka: 25 zl/kg (150 Kč), sýr: 20 zl/kg (120 Kč)
 • Oběd v restauraci (vepřový řízek s bramborami): 22 zl (130 Kč), pivo v restauraci: 8 zl (48 Kč)
 • Benzín natural 95: 5,10 zl/l (30,60 Kč), taxi: 2,50–3,50 zl/km (15–21 Kč), vlak (Intercity): 30 zl/100 km (180 Kč)

Co typicky polského ochutnat? 

 • Žurek – tradiční kyselá polévka, podává se s klobásou a vajíčkem natvrdo
 • Pirohy – dělají se různé druhy (s masem, zelím, houbami, bramborami a sýrem, ale i ovocné nasladko)
 • Racuchy – sladké jablečné placky posypané cukrem (někdy se podávají se skořicí a hřebíčkem)
 • Na ulici je místo klasiky jako párek v rohlíku nebo hamburger mnohem lepší alternativa – zapiekanka – zapékaná veka v té nejklasičtější variantě se sýrem, šunkou, a kečupem (případně žampiony).
 • Speciální tip: svařené pivo (grzane piwo, grzaniec) – připravuje se podobně jako svařené víno, může se do něj přidat skořice, zázvor, hřebíček, med, pomeranč, případně i syrové vajíčko
 • A v Polsku jsou populární levné jídelny, které se jmenují „bar mleczny“: není jich ale zdaleka tolik jako dřív, přesto není ve městech problém na ně narazit. Je to hodně levná alternativa restauracím a mají tam vždycky tradiční polskou kuchyni. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.