Hrady a zámky na Moravě 1.díl – kam s dětmi za drakem či za Kukym?

Hrady a zámky na Moravě 1.díl – kam s dětmi za drakem či za Kukym?

Tipy rodičů 22. 7. 2018 Sdílet

Zařídit dětem pohádkové prázdniny nemusí být otázka spousty peněz, ani spousty nervů. Moravské hrady a zámky nebo jen jejich přilehlé parky dokážou překvapit jak vás, tak malé návštěvníky. Na Hané potkáte draka, na Cimburku se necháte pohltit atmosférou starých pověstí, v Kunštátu si projdete poutavý prohlídkový okruh i s menšími dětmi. A tím výčet míst, kam stojí za to jet na výlet, rozhodně nekončí. 

Haná a Zlínský kraj očima maminky se dvěma dětmi

Ambasadorka Mili se svou šestiletou dcerkou a tříletým synem vyrazila prozkoumat hlavně zámecké parky, ale výšlap na zříceninu Cimburk ji také mile překvapil. Všechny navštívené lokality jsou přístupné po celý rok.

Zámecký park Čechy pod Kosířem: kam se vrací Kuky?

„U zámku v Čechách pod Kosířem najdete park o 21,5 hektarech plný nádherně upravené zeleně, krásných stromů, zákoutí i staveb. Děti budou nadšené z místního draka a malé jeskyně,“ láká k návštěvě hanáckého pokladu Mili. 

Přímo v zámku naleznete občerstvení, v parku pak restauraci. V zámku jsou také neplacené toalety. Naši Eli a Filípka zaujalo vozítko z filmu Kuky se vrací umístěné u vstupu, v parku zase vznešení pávi. S většími dětmi navštivte i zámecké expozice nebo zkuste komentovanou prohlídku parku.

— mama ambasadorka Mili

Koupit voucher na prohlídku zámku

Dobré vědět:

 • Obec Čechy pod Kosířem se nachází v okrese Prostějov v Olomouckém kraji, zhruba 10 km severozápadně od Prostějova.
 • Vedle zámecké expozice je od letošního roku otevřeno i Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.
 • Auto zaparkujete na velkém placeném parkovišti kousek od vstupu do areálu.
 • V sezóně květen-září otevřeno 9 – 17 (úterý – neděle, státní svátky)

Zámecký park Holešov: za koníky a hvězdami

Je dobře udržovaný, vhodný i pro kočárky a okouzlí vás krásně upravenou zelení. Nechybí dostatek laviček a příjemná zákoutí jako stvořená pro relaxaci, dětem se líbili volně hopsající zajíci a koně. V parku je malá hvězdárna, kam si můžete domluvit návštěvu, a samozřejmě lze zajít i na prohlídku zámku, který (ač bez mobiliáře) skrývá spoustu zajímavostí,“ popisuje Milena.

— mama ambasadorka Mili

A co si dát dobrého? „V restauraci nám chutnalo jak jídlo, tak zákusky i káva. Dcera se po tiramisu olizovala až za ušima,“ vzpomíná Mili.

Dobré vědět: 

 • Holešov je město v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji, 13 km severozápadně od Zlína.
 • Auto zaparkujete hned naproti zámku.
 • Na nádvoří jsou placené toalety, pokud ale posedíte v zámecké restauraci, využijete WC zdarma tam.

Zřícenina hradu Cimburk: A tu o čarovné podkově znáte?

Směrem na jih docestujete na Cimburk u města Koryčany.

Hrad si prohlédnete sami, na pokladně vám půjčí papírového průvodce. Pokud budete mít štěstí, celou zříceninu s vámi projde hradní kočička. Dětem můžete výpravu zpestřit vyprávěním pověstí, které najdete na webu hradu (O studánce Panímíse, O loupeživém rytíři a další). Na místě lze koupit různé pochutiny, nápoje a suvenýry.

— mama ambasadorka Mili

Dobré vědět:

 • Cimburk je zřícenina hradu na jižní Moravě, 4 km východně od Koryčan v okrese Kroměříž.
 • Dokonce i v zimě se lesní cesta až k hradu prohrnuje a není náročná ani pro malé turisty, v létě je pak cesta ještě příjemnější.
 • Děti do 6 let mají vstup zdarma, dospělí za 50 Kč.
 • Do lesa je vjezd autem zakázán, nejlepší bude nechat vůz na parkovišti U Křížku.

Zámek Kunštát: prohlídka dětem na tělo

Původně jsme chtěli projít jen zámecké zahrady, pak jsme ale zjistili, že okruh „V erbu tří pruhů“ je vhodný pro malé výletníky. K prohlídce děti dostaly listy s úkoly, zabavily je omalovánky v jedné části expozice a skládačky na interaktivním monitoru. Šestiletou Eli prohlídka bavila, průvodkyně výklad skvěle přizpůsobovala dětem. Tříletému Filípkovi se líbila figurína v dobovém obleku lékaře připomínající ptáka.

— mama ambasadorka Mili

Dobré vědět:

 • Kunštát je město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 18 km severozápadně od Blanska v Hornosvratecké vrchovině.
 • Na konci prohlídky si můžete sami vyrazit groš (platí se už na pokladně, později nelze).
 • S sebou doporučujeme teplejší oblečení, v zámku je chladno.
 • V areálu najdete pěkné toalety (zdarma, pokud máte koupenou vstupenku).
 • Občerstvení tu není, jen nápojový automat.
 • Auto zdarma zaparkujete pod zámkem.
 • S kočárkem se do zahrad také dostanete, i když ne po všech cestičkách.

Hrad Svojanov: mezi Moravou a Čechami

Hrad Svojanov je jedním z nejstarších českých královských hradů. My jej navštívili s tříletým synem a šestiletou dcerkou. Na výběr budete mít z několika komentovaných prohlídek nebo, což ocení hlavně návštěvníci s malými dětmi, volnou prohlídku areálu bez průvodce zahrnující nádvoří, hradby, výstup na věž, zahradu a parkány. Tento okruh jsme zvolili i my. Našemu Filípkovi a Elišce se tu moc líbily kozy, pávi a kachny. V zahradě se pohoupali na houpačce a pozorovali rybičky. Bavil je i výstup do věže. Tu moc nedoporučuji těhotným maminkám a silnějším návštěvníkům, v některých částech věže je málo místa a opravdu hodně strmé schody.

— mama ambasadorka Mili

Chci voucher na prohlídku Svojanova

Dobré vědět:

 • Svojanov je částečná zřícenina gotického hradu a nachází se v bezprostřední blízkosti městyse Svojanov v okrese Svitavy. 
 • S kočárkem zavítat můžete, ale počítejte s tím, že se nedostanete úplně všude.
 • V areálu hradu se nachází i restaurace s posezením jak venku, tak uvnitř. Součástí jsou i pěkné toalety.
 • Na pokladně zakoupíte různé upomínkové předměty.
 • V březnu a listopadu je hrad otevřen o víkendech a státních svátcích, v dubnu, květnu a říjnu denně komě pondělí, v červnu – září denně, v prosinci do 15.12 o víkendech, od 15.12 do konce února je zavřeno.
 • Co nás zaujalo, prohlídka je uzpůsobena i nevidomým návštěvníkům, což nebývá tak časté.
 • Za parkování před hradem zaplatíte 40 Kč.

„Tento výlet můžete spojit s návštěvou dalších míst v okolí, celý den vám určitě nezabere. Pokud by tu vašim dětem chybělo hřiště, nezoufejte. Hned u parkoviště jedno je i s občerstvením a toaletami,“ doplňuje ještě poslední informace Mili. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.