Do přírody i za draky. Pojeďte s dětmi do Českého ráje

Do přírody i za draky. Pojeďte s dětmi do Českého ráje

Slevomat 11. 7. 2018 Sdílet

Připravte dětem den plný zážitků a navštivte spolu Český ráj. Čekají tu na ně zábavné pohádkové bytosti i nádherná příroda, kterou můžete prochodit po svých nebo se svézt třeba na koloběžce. Abyste měli plánování co nejjednodušší, vybraly pro vás mama blogerky a ambasadorky několik tipů na výlety.  A jeden celodenní dokonce otestoval náš videomág Richard.

Výlet do Prachovských skal

Užijte si den na čerstvém vzduchu a prozkoumejte Prachovské skály, kouzelné místo, kterému se hned tak něco nevyrovná. Najdete je kousek za Jičínem a zvládnete je projít i s malými dětmi. Ty si tu zahrají na kamzíky nebo horolezce a vy se pokocháte krásnými výhledy. Vstupné do skal platí celý den, takže si můžete odskočit na oběd do místní restaurace a pak se tam znovu vrátit.

Prachovské skály jsou nádherným místem, takže bylo jasné, že je nesmíme při naší dovolené vynechat. Dcerce bylo tehdy 5,5 roku a synkovi 2,5 roku, takže pokud máte doma malé kamzíky jako my, určitě tento výlet zvládnete. Hlavně si nezapomeňte přibalit vhodnou obuv, pití a nějakou svačinu, ať mají děti z čeho doplňovat energii. Občerstvit se můžete buď v turistické chatě, kde je restaurace, nebo v cukrárně či kiosku. Suvenýry zakoupíte u pokladen nebo v informačním centru umístěném před vchodem.

— Mama ambasadorka Mili

 • Na výběr máte dva okruhy. Lehčí je dlouhý 1,5 km, druhý měří 3,5 km. Dávejte pozor, některé schody a cesty jsou hodně krkolomné. Stejně tak hlídejte děti na vyhlídkách, ať nespadnou dolů.
 • Sezona je většinou od dubna do října, záleží na počasí. Vstup pro dospělé stojí 70 Kč, pro děti 40 Kč. Můžete zakoupit i rodinný vstup pro 2 dospělé a 2 děti za 180 Kč. Auto zaparkujete hned u vstupu do skal za 80 Kč na den.
 • Toalety přímo ve skalách nehledejte, můžete však použít bezplatné, které se nacházejí za infocentrem.

Hurá do pohádky! Navštivte draky, obry a další bytosti ve Starých Hradech

Tady budou děti ve svém živlu. Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady (kousek od Jičína a necelých 30 km od Mladé Boleslavi) totiž obývají pohádkové bytosti všech druhů: čerti, vodníci, obři, trpaslíci, čarodějnice, ale hlavně draci. Ti všichni si pro děti připravili pestrý program jak v komnatách, tak v zámeckém sklepení nebo na pohádkové půdě. Děti tu můžou lítat na koštěti nebo ochutnat dračí nápoj, lahodnou Drakuládu.

Baru byla ve svým živlu. Hodní a zlobiví trpaslíci, vodníci, obři, ledoví muži, draci, hladomorna. Všechny postavy i kulisy do detailu vymakané – to jsme zase oceňovali já s Honzou. Tu propracovanost v každém detailu. A ty příběhy, ty dlouhé, napínavé nebo legrační příběhy, které nám Racochejla vyprávěla o každé z postav. Bylo to skvělé!

— Mama live

Přečtěte si celou recenzi.

 • Staré Hrady mají otevřeno celoročně. Od května do září denně, v ostatních měsících o víkendech a státních svátcích.
 • Na výběr máte 4 prohlídkové okruhy: Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovou půdu a čarodějnou Bestyjolu se zvířátky.
 • Na památku si můžete koupit pohádkové pexeso, hrací karty nebo magnetku na ledničku.
 • Když budete mít hlad, zajděte do hradní krčmy nebo na nádvoří, kde se grilují samé dobroty.

Sem musíme! Ukažte mi voucher

Do Jičína za Rumcajsem a Cipískem

Stavte se s dětmi u oblíbeného loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a syna Cipíska. Zabydleli se v Jičíně, konkrétně v Galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře, a mají pro vás připravenou interaktivní výstavu plnou pohádkových příběhů

Jedná se sice o maličkou galerii, ale za návštěvu určitě stojí. Děti se zde hravou formou seznámí s příběhy jičínských pohádkových postaviček. Různými páčkami a otočnými mechanismy rozpohybují například obra, vláček, rybu a další. K zakoupení jsou zde upomínkové předměty a do turistického deníčku můžete přidat spoustu opravdu krásných razítek.

— Mama ambasadorka Mili

 • Galerie je otevřená celoročně. Od května do 17. září každý den, ostatní měsíce pouze o víkendu.
 • Vstupné stojí 20 Kč a místo vstupenky dostane každý pohled s Rumcajsem, Mankou nebo Cipískem.
 • Celý objekt je bezbariérový, můžete přijít i s kočárkem.
 • Vchod do galerie najdete na nádvoří Valdštejnského zámku.
 • Auto můžete zaparkovat na náměstí.

Profrčte Českým rájem na koloběžce

Připravte dětem netradiční zážitek a vyrazte spolu na celodenní výlet na koloběžkách. Půjčíte si je v Malé Skále u Turnova, odkud se speciálním autobusem vyvezete na horu Kozákov, ze které posvištíte dolů. Cestou se můžete zastavit třeba u zříceniny hradu Zbiroh nebo ve skalním bludišti Kalich. Jízdu vám zpestří výhled na Krkonoše nebo Český ráj a také samoobslužné občerstvení Samotoč s udírnou, zvířátky a hřištěm pro děti.

 • V půjčovně vám půjčí koloběžky pro děti i dospělé a přilby. Na horu Kozákov vás vyveze speciální autobus jen pro koloběžky.
 • Sjezd je vhodný pro děti cca od 6 let, záleží, jak jsou zdatné. Po cestě je hodně odpočinkových míst, kde můžete zastavit a nabrat síly.
 • Než vyrazíte, můžete navštívit rozhlednu Kozákov.
 • Trasa měří 17–22 km a můžete si ji zpestřit různými zastávkami, např. ve Votrubcově lomu, kde si zkusíte práci hledačů drahých kamenů.

To se mi líbí. Ukažte mi vouchery

Výšlap na Trosky a pak procházka Podtroseckým údolím

Když budete v Českém ráji, určitě se vypravte ke zřícenině hradu Trosky. Najdete ji zhruba na půl cesty mezi Turnovem a Jičínem u obce Troskovice. Z hradu je krásný výhled na Český ráj a v hlavní sezoně tu potkáte sokolníka a můžete zkusit lukostřelbu nebo se povozit na středověkém kolotoči.

Pokud to vaše děti ujdou, prodlužte si výlet procházkou po naučné stezce Podtrosecké údolí. Vede kolem rybníků Vidlák a Věžický až k chatě Nebákov, kde se můžete najíst. Celý okruh zpět na parkoviště pod Troskami měří cca 10,5 km, a když je hezky, můžete se v rybnících vykoupat.

U chaty Nebákov se nachází i malé dětské hřiště se skluzavkou a houpačkou, ale hlavně travnatá plocha, na které můžete rozložit piknikovou deku. Z ní nás okouzlil pohled na nejstarší a nejmalebnější barokní mlýn přimknutý ke skále, který je ale nepřístupný. Cesta do kopce do Troskovic byla pořádná fuška, ale výhledy na rybník nám tu námahu vynahradily.

— Mama ambasadorka Jana

Věděli jste, že… rybníky se objevily ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny?

 • Auto můžete nechat na parkovišti, které je 250 metrů pod hradem. Infocentrum se nachází 250 metrů pod parkovištěm.
 • K hradu vede pouze nezpevněná cesta a nádvoří je upravené štěrkem.
 • Občerstvit se můžete v kiosku na prvním nádvoří nebo v turistické chatě pod hradem.
 • Děti do 6 let mají vstup zdarma, od 6 do 15 let stojí vstupné 60 Kč. Dospělí platí 90 Kč. Hrad nemá prohlídkový okruh, projdete si ho celý sami.
 • Otevřeno je od dubna do října. V dubnu a říjnu pouze o víkendech a státních svátcích, v květnu, červnu a září denně mimo pondělí. O prázdninách je otevřeno denně.

Projeďte se historickým vláčkem

Naskočte o letních prázdninách do historického vláčku a projeďte Český ráj skrz na skrz. Už samotná jízda je zážitek jako hrom a vy ji navíc spojíte s řadou výletů a procházek. Na některých zastávkách se totiž zdržíte, abyste mohli navštívit například Motomuzeum s unikátní sbírkou motocyklů nebo Čechovu vyhlídku, ze které je nádherný výhled na hrad Trosky.

 • Děti do 2,99 let mají jízdu zdarma, stejně tak je zdarma přeprava kočárku.
 • Pojedete trasu Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět a Turnov – Semily a zpět.
 • Jízdenka platí celý den.

Jedem! Ukažte mi vouchery

Slevomat

Slevomat

Tipy na výlety, pravidla k soutěžím a všechno, co by vás o Slevomatu mohlo zajímat.