Lekce létání na koštěti a draci. Hurá na Staré Hrady

Lekce létání na koštěti a draci. Hurá na Staré Hrady

Mama live 28. 10. 2021

Kam s dětmi o víkendu nebo o prázdninách? Mamablogerka Mama live vám ukáže, že i prohlídka na hradu či zámku může být pro malé děti zábava. Zvlášť když jde o pohádkové místo, na kterém se usídlila rodina dračího krále Rozumbraďáka a další pohádkové bytosti z říše čaroděje Archibalda I.

Za draky, skřítky i čarodějnicemi se vypravte na hrad a zámek 5 km od Dětenic a můžete se naučit i létání na koštěti. A pokud máte začínající čtenáře, podívejte se i na pohádkové knížky s hrdiny zdejšího panství.

Hrad a zámek Staré Hrady podle Mama live

„Koště do pravé ruky!“… „Baru do pravé, to je ta druhá!“… „Nooooohu elegantně přehodit a na koště nasednout!“… „Baru, jako abys na tom seděla, nemáš ji mít na koštěti položenou.“… „Aaaaaa zařadit jedničku a fičíme, ta druhá zatáčka vynáší, dávejte bacha.“… „Baru, trošku pohni, brzdíme kolonu!“

„A nejlepším letcem na koštěti se stává tady Růžovka. Růžovko, tys v té zatáčce normálně ani nohy na zemi neměla! Víš, co to znamená? Žes letěla! Gratuluju, vítej mezi čertovky! A vy pane v modré bundě, jak vy chápete výraz elegantně???“

„Mami, já byla nejlepší!!! Chceš to naučit?“

Máme moc rádi prohlídky hradů a zámků a oceňujeme, když to někde dělají interaktivní, zajímavé a zábavné i pro děti. Vždyť o tu historii stejně nikomu nejde – schválně, pamatujete si z některých prohlídek, co jste absolvovali, byť i jedinou informaci? Já to vypouštím ještě v komnatách!

Byli jsme nadšení, že hrad a zámek Staré Hrady nabízí skvělé pohádkové prohlídky pro děti. Barunka dva dny předem vyjmenovávala jednotlivé pohádkové postavy, které zná, a zjišťovala, jestli je při prohlídce pozná. Myslím, že i ona ale byla nakonec překvapená, když sdělila čarodějnici Racochejle, že má ráda Elsu, a ona ji pozvala do Ledového království. Nebojte, pouze shoda jmen, Disney nemá na Starých Hradech co dělat.

Ze tří prohlídkových okruhů jsme si tentokrát prošli dva a těšíme se, až to zkompletujeme. Začali jsme ve sklepení a pak se šli podívat na půdu.

No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička… velká, suchá… ta se vám ale povedla, ta půdička, pane Knotek… tady se mi to bude věšet…

Čarodějnice Racochejla, tedy naše osobní průvodkyně sklepením, si naše děti hned pojmenovala jako Barunka a Šmudla, protože Honzík se nejen odmítl představit, ale stydlivě se snažil omotat Honzovi kolem krku. Nebál se, ale přece jen není mistr sociální konverzace a čarodějnice s mohutnými vlasy pokládající otázky ohledně pohádek si jeho důvěru získávala postupně. A taky není žádnej Šmudla, ale mimi! Velký silný mimi 😀

Veškerou konverzaci obstarávala Baru a byla ve svým živlu. Hodní a zlobiví trpaslíci, vodníci, obři, ledoví muži, draci, hladomorna. Všechny postavy i kulisy do detailu vymakané – to jsme zase oceňovali já s Honzou. Tu propracovanost v každém detailu. A ty příběhy, ty dlouhé, napínavé nebo legrační příběhy, které nám Racochejla vyprávěla o každé z postav. Bylo to skvělé! A to nás čekala ještě půda.

Než nás čertovka Ramajána vzala na půdu, rozhodla se, že nás naučí létat na košťatech. Asi když budeme tak vysoko, aby měla jistotu, že budeme cajk. No zážitek, jasná věc! A na půdě pak další skřítci, další draci a pohádkové postavy se zajímavými osudy.

Průvodkyně podle mě musí být studentky pedagogiky, herectví nebo mít prostě talent, protože tak poutavý výklad jsem dlouho neslyšela. Bavili se malí i velcí.

Všechny pohádkové postavy s jejich příběhy vydávají Staré Hrady i knižně. A my rozhodně u prvního dílu nezůstaneme, protože jsme pohádky z prvního dílu přečetli za tři večery.

A hrajeme pohádkové pexeso, které je ke koupi na pokladně. Měla jsem trochu obavu, že to bude pro Barunku těžké, pro mě všechny ty čarodějnice a draci vypadají stejně. A ta naše liška bystrouška? Drtí nás, kupičkuje si všechny ty Archibaldy, Zeliáše a Piruetky. A kromě toho, ještě škodí. „Mami, tady, tady je ta Knedlína… muhahaha, je tady vedle a já vyhrála!“

Suma sumárum, takhle vytuněný hrad/zámek jsme nezažili.

Jak se vám článek líbil?

Mama live

Jsem máma dvou dětí, žena jednoho muže a píšu o nás. Jsem na mateřské čtyři roky a po dvou letech této super dovči mě začalo každodenní popíjení drinků s nohama na stole nudit. Tak jsem založila blog a začala psát. A když mi dojdou slova, tak to vyfotím, když nevím kudy kam, vezmu to přes humor.

Zaujal vás článek? Tohle se vám bude líbit!