Jezdit na koni od čtyř let? Blogerka testuje jízdu na poníkovi

Jezdit na koni od čtyř let? Blogerka testuje jízdu na poníkovi

BABYBISTRO 26. 6. 2018 Sdílet

Máte doma malého milovníka koní? Je pro vás důležité seznamovat děti se zvířaty a to nejenom s těmi v klecích? Mama blogerka Míša z blogu Babybistro vzala čtyřletou Stelli do Jezdeckého skokového klubu Carrick Stables v Jesenici u Prahy na začátečnickou lekci jízdy na poníkovi a jak sama říká: „Upřímně, chválím ráda, ale málokdy nemám výhrady. A teď jsem vážně žádné neměla.“

Jezdecký skokový klub? To je něco pro nás

Stelli (4 roky) už zkušenosti s jízdou na koni má, ale přesto jen seděla jako poklička na hrnci a užívala si to, jak ji kůň veze. A to chodila celé loňské léto každou sobotu na hodinku na projížďku. Takže na otázku instruktorky, když jsem kurz objednávala, jsem odpověděla, že ne, nemá zkušenosti. Měla alespoň radost, že se koně nebojí. Tak to Stelli se rozhodně nebojí – naopak byla natěšená!

Pro tento typ lekcí nejsou u dětí třeba žádné předešlé zkušenosti – důležité je, aby z koní neměly strach.

Lekce na koni zkrátka nebyla jen vyjížďkou, ale opravdu systematicky řízenou individuální lekcí, kterou instruktorka Tereza skvěle uzpůsobila čtyřleté holčičce. Nejdřív si mohla pohladit koníka, malého bílého poníka jako ze snů pro malé Popelky, sledovala, jak ho osedlává, pak ho sama poplácával, hladila a dopřávala mu trochu mrkve.

Ještě helmu (stačila naše cyklistická) a vestu (zapůjčena na místě) a do sedla! Chvilku s neuvěřitelně milou a optimistickou instruktorkou kroužily kolem jízdárny a Tereza jí vysvětlovala vše o koni a zkoušela z názvů postroje. Co jsou třmeny, otěže…

A pak začaly „trénovat“ první cviky. Stelli třeba musela sedět v sedle a polootočená za jízdy pohladit koníka na zádech. Nebo si sáhnout na koleno, dát ruce křížem. Aby se rozhýbala a nebála se, že když nebude sedět jako přibitá, tak spadne.

Přiznávám, volala jsem muži dojetím hned po prvních deseti minutách, že sem rozhodně musíme chodit (a vážně to po létě hodláme dodržet, navíc mám v plánu začít s ní, což prý není zase tak neobvyklé). Ostatně i po nás si šlo tuhle lekci vyzkoušet hned několik dospěláků společně (dospělí si mohou půjčit helmu na místě).

A to jsem ještě netušila, co přijde potom. Nácvik stehenního sedu (odlehčení koníkovi, když jde třeba přes překážky nebo do kopce), dráha, kterou s koněm postupně prochází a instruktorka ji stále zužuje.

Člověk by nevěřil, jak takový drobný detail, jako jsou dva rozdílné obrázky na kolenou na dětských legínách pomůže Stellince se zorientovat – žádná pravá a levá otěž, ale kočičí a králičí otěž. Mimochodem, vezměte dítěti pevné boty, my bohužel zvolili sandálky a tak Stellince prach a písek létal do bot – pak jsme ten prach spláchli ve zmrzlinárně u Šabatů asi 100 metrů od jízdárny, mňam.

Chceme taky na koníky do Jesenice

Ten den bylo opravdu hrozné vedro, tropy, navíc jsme měli zamluvený čas krátce po poledni, a tak co chvíli Stelli s instruktorkou zastavovaly pro pití. Po téměř hodině v jízdárně vyrazily i ven, na louku i pole, dokonce i kousek klusaly! Chvilku jsem šla s nimi, ale bylo to možná i zbytečné, instruktorka se o ní opravdu hezky starala, i o její bezpečnost, povídaly si o koních i o všem možném. Tohle nebyla pětiminutová jízda na pouti, tohle byla opravdu lekce, která měla smysl. Tohle byly ty zkušenosti, na které se instruktorka ptala…

Jezdecký klub Carrick Stables najdete v Jesenici u Prahy, kousek od pražských Průhonic (u dálnice D1 směr na Brno), kde se dá i krásně ubytovat a pobýt déle. Třeba v hotelu Tulipán.

Ubytování v hotelu Tulipán mě zajímá

BABYBISTRO

BABYBISTRO

Jsem požitkářka, která si vychutnává všechny role života, nejen tu mateřskou. Můj život vyplňuje tříletá dcera a písmena, proto moje cesty vedou přes média, PR i marketing až k blogu Babybistro, kde si ráda dělám věci po svém. Stejně jako v životě. Odjet jen s holčičku na dovolenou? Otestovat dvacet příkrmů? Jasná výzva. Navíc organizuji Mama Blog roku, vyhlášení nejlepších blogerek, které se věnují dětem a mateřství.