Mama blogerka radí, kam s dětmi v Harrachově

Mama blogerka radí, kam s dětmi v Harrachově

MK Life 13. 2. 2018 Sdílet

Rádi byste vyrazili s dětmi do Krkonoš? Zajeďte si do Harrachova. Z Prahy jste tu za necelé dvě hodinky jízdy. Jestli sem vyrazíte s rodinou a lyžování s dětmi vás přestane bavit, najdete tu zábavné aktivity uvnitř i venku. Mama blogerka MK life s rodinou prozkoumala okolí Harrachova a přináší vám tipy na výlety, při kterých se vaše děti určitě nudit nebudou. Promění se na moment v lišku nebo zjistí, která stopa patří kterému zvířátku. 

Podívat se na baby friendly ubytování v Harrachově

Na Liščí stezce

Kdo se bojí nesmí do lesa. To by se dalo říct i o všech stezkách, které dostávaj v zimě správný grády 😀 . Cesta k Mumlavskému vodpopádu začíná na kraji centra od chaty Šidelka a většinu cesty jdete do mírného svahu. Délka trasy je 1,2 km, což je ve sněhu o něco náročnější, ale po zbytek roku je to fajn asfaltka, která je sjízdná s kočárkem i na odrážedlech.

Na téhle cestě jsme byli poprvé, když byly Nelince 4 měsíce a já jí tady nesla ve svém milované TULA nosítku. Bylo vedro, já měla sukni a tílko a dnes tu běhaj dvě nabalené koule, které jásaj, že našly prima stezku. Poměrně nové odpočinkové místo – Liščí stezka,   je kousíček od cesty a jsou to spíš takové menší prolejzačky.

Pro holky to ale bylo moc fajn zpestření. Zas jsme ale ocenily, že mají pořádné boty, gatě a rukavice. Dokonce jsem jim nechala na hlavě i kukly z lyžování a nasadila na ně zimní čepky.

Přelezli jsme, vylezli a prolezli, aby se mohlo frčet dál. Celkově nám cesta i s pauzou na oběd zabrala dvě hodiny,   takže v létě to máte za chvíli ujité. Pro zdatné turisty z řad dětí ale dobrá zpráva. Cesta nekončí u Mumlavského vodopádu, můžete si jí prodloužit až třeba ke Krakonošově snídani, kam jsme šli před těma 4 lety.

Mumlavský vodopád

Po 800 metrech už to totiž vypadalo, že děti nechaly své síly na Liščí stezce a teď se snaží přivodit příjemné usínání řidiči naší té naší čtyřkolé rakety 😀 .Jenže náš táta je fištrón, který ze sebe prý nenechá dělat otroka. Takže jde se na zimní olympiádu 😀 . Trefování do stromů, skákání, stavění, koulování, a pak hurá k vodopádu…

Po půlhodince dětským tempem jsme se dostali k první možnosti na posilnění. Vím, že v létě je tu slušná porce lidí, ale teď jsme tu byli téměř sami.

Jakmile dojdete k Mumlavské boudě, máte vyhráno. Tam se bude dětem moc líbit a cesta zpátky je už celá z kopečka. Zázrakem nebyl nikdo promrzlý ani promoklý, ale byl čas na jídlo.

V tomhle srubu najdete místo k sezení, slíbený záchod (nejen) pro Nelu a několik jídel, kde se dalo vybrat i dětem. Holky si za 89 Kč daly špagety s boloňskou omáčkou a sýrem, my s tátou šly do domácí zelňačky, která nebyla jak od maminky, ale hlavně že je teplá a nemusela jsem vařit já 🙂 .

Po prohřátí bříšek hurá dolů k vodopádu. Od cesty je to jen kousek, ale i v létě to je celkem sešup. 

To je on. Deset metrů vysoký Mumlavský vodopád má po většinu roku stálý tok a stává se tak jedním z nejvodnatějších vodopádu v ČR. Nejmohutnější je vodopád při jarním tání. Naopak v zimě proud vody zamrzá a vytváří unikátní přírodní dílo tzv. ledopád. To se nám bohužel nepoštěstilo, ale už jsem viděla fotky, kde děti na vodopádu bobovaly 😀 .

Cesta zpátky k muzeu nám pak trvala si 15 minut 😀 . Byl na nás asi docela veselý pohled, protože poslední nadechnutí jsme stihli u vodopádů, když jsme strčili do bobů s dětma 😀 .

Interaktivní expozice Šindelka

Konečná výletu byla stejná jako jeho začátek. Chata Šindelka, která je muzeem se svou expozicí o místním lese, ekosystému a vůbec všem Krkonošském. Julinka už dlouho touží po muzeJu, takže jsme to brali jako docela dobrý nápad. Tady se pokocháme, vzděláme, ohřejeme, převlékneme, vyvenčíme děti a hurá na cestu směr Špindlerův Mlýn.

Musím poděkovat milé paní z obsluhy, protože jsme se pokusili dovnitř dostat i přesto, že byla zrovna v otevírací době pauza. Ejhle, dveře se otevřely a paní jen zvesela „jasně pojďte dál“. Byli jsme tam jediní, nikomu nepřekáželi a výstava je moc příjemná. V přízemí si prohlédnete vše o dřevinách, těžbě dřeva, děti si pohrají s interaktivním modelem řeky, kde budou pouštět klády po řece a přesouvat je tak z bodu A do bodu B, jak se to dělá.

V prvním patře je pak moc hezká expozice, kde uvidíte místní zvířenu. Lišku, veverku, jelena, divokého kance nebo třeba tohohle fešáka.

Na veliké tabuli si dáte hádačku v poznávání stop,   kterou pak rozluštíte zvednutím tabulek a stop je tam víc, než jsem já sama znala 🙂 .

Z muzea si krom zážitku ale odnášíme i deníček. Už ho sleduju dost dlouho a pořád si říkám, že pro nás nemá cenu. Teď ale holky nadchlo razítkování a já se přiznám, že na kupování turistických známek nemám chuť ani prostor 😀 .

Vyřešil nám to tedy celé právě on. Turistický zápisník, do kterého se lepí turistické známky. My si tady v muzeu nalepili rovnou tři. Všechny jsme si vybrali v bílém kabátku, protože jsme tu v zimě a deníček teď bude cestovat s námi. Mohli bychom naráz doobjednat vše, kde jsme byli, ale spíš to pojmeme tak, že Mumlava je start a budeme teď plnit na následujících výletech. Jedna známka nás vyšla 12 Kč, samotný deníček stojí 50 Kč.

O MK life

Znáte blog MK life? Píše ho mladá lékařka a hlavně máma dvou dětí. Čtenáře inspiruje tak moc, že získala 1. místo v soutěži MAMAblog 2017. 

MK Life

MK Life

Znáte blog MK life? Píše ho mladá lékařka a hlavně máma dvou dětí. Čtenáře inspiruje tak moc, že získala 1. místo v soutěži MAMAblog 2017.