Lanové centrum PROUD v Brně vyzkoušela blogerka Gábi

Lanové centrum PROUD v Brně vyzkoušela blogerka Gábi

Gábi - Recepty dětem 16. 5. 2018 Sdílet

Lanová centra nejsou dávno doménou zdatných sportovců. Naopak! Milují je i děti, větší či menší. Adrenalin, pohled na svět z výšky, překonání sám sebe. Máte doma malé opičky, kterým je dobře ve větvích stromů a lanová centra jsou jejich rajonem?

Lanových center Proud najdete po republice vícero, blogerka Gábi s rodinou navštívila to brněnské a její reportáž si nenechte ujít!

Chci s dětmi vyrazit do lanového centra Proud v Brně

Pokoříme lanové centrum?

Naše rodina je ideální vzorek na testování lanového centra. Táta – ze studentských let má zkušenost z brigády z výškových prací, část jeho rodiny leze po horách a vůbec se nebojí výšek – naopak ho výšky baví. Máma (jakožto já) – pravý opak. Otevřené výšky (rozuměje tam, kde není zábradlí, zeď a tak dále) jí dělají problém a co do šikovnosti to oproti tátovi také krapet pokulhává. Dcera (7 let) – ještě rok zpět měla naprostou hrůzu i ze schodů a těžko se vyrovnává s nestabilitou a celkově všude tam, kde se necítí pevně na nohou. Syn (5 let) – malý kaskadér.

Na první dobrou by se mohlo zdát, že to bude celkem zábavná podívaná, ale rovnou vám prozradím, že jsme si celé 2 hodiny v lanovém parku řádně užili a Violka nechtěla odejít. Jak je to možné?

Lanové centrum Proud – oáza klidu a sportu ve městě

I když je lanové centrum pár metrů od zastávky šaliny (ano, myslím tím tramvaj) a kousek od centra, tak tu mají božský klid. Žádný hluk města, ani auta neuslyšíte. My jsme z vesnice, takže pro nás to tak vzácné není, ale pokud bydlíte ve městě, tak to určitě oceníte mnohem více.

Jako první proběhlo logicky seznámení s areálem. Nutno dodat, že tady mají k dispozici i šatny na převléknutí a odložení věcí, stejně tak WC, takže nemusíte mít strach, že budete nuceni hledat nejbližší keře. Skvělé také je, že si můžete postupně doplnit vodu, jinak občerstvení nečekejte, ale bylo by to zcela zbytečné. Na tu chvíli to určitě zvládnete, ale pokud máte podobné jedlíky, jako je náš Jiřík, který už po hodině měl zase hlad, tak doporučuji přibalit třeba nějaké ovoce, případně drobnou svačinku, kterou si můžete po lezení sníst klidně i přímo na místě.

Na starost nás měl Tom, který si děti hned získal. Vyzkoušeli jsme si postupně lehké „překážky“ ještě bez jištění, a pak hurá pro sedáky a přilby. Na trenažéru jsme se navzájem naučili s Petrem jištění (nás i dětí), protože bez toho se neobejdete. Obavy u mě byly na místě, v tomhle jsem vážně takový antitalent, ale v tomto programu je super, že je tam instruktor stále s vámi, takže vás průběžně kontroluje a radí, jak to vychytat.

Vzhůru do výšek!

V celém areálu je překážek více a je jen na vás, do které se pustíte. Na sloupech můžete mrknout na názorné obrázky (o co na překážce jde) včetně náročnosti. A co je úplně nejlepší, že se nemusíte bát, že byste to nezvládli, protože i kdyby náhodou, jste celou dobu jištění a klidně se v půlce můžete pěkně zhoupnout dolů. To ostatně ocenily hlavně děti (a já jakožto máma), které lezly tam, kam stačily.

Jiřík překvapivě dal přednost Violi. Nechtěli jsme ho nutit a nechali ho, až si řekne sám. Vydrželo mu to zhruba 15 minut a už chtěl také lozit. Jak totiž děti vidí, že se nemusí vůbec bát, rychle ztratí strach a začíná dohadování, kdo půjde kam první. Zpětně si říkám, kde berou tolik energie a síly, protože mně i dva dny po tom jištění bolí ruce. 🙂 Chce to holt více trénovat.

Každým pokusem se dostávali Violi i Jiřík výš a výš. Byly jako takové malé opičky. Jiříkovi jsem musela říkat, ať pořád tak nevyplazuje jazyk (což dělává, když se na něco soustředí), ale stejně si nedal pokoj. Violi ta se zase téměř nonstop usmívala. Takhle spokojenou jsem ji už dlouho neviděla. A to beru asi jako největší úspěch. Že i ona, která má běžně strach z výšek, tak tady to brala jako hru a neskutečně nás překvapila.

Jak to celé zhodnotit? V tomto případě jedině kladně!

Nenašla bych jedinou věc, která se nám nelíbila. Pohyb na čerstvém vzduchu je super a lanové centrum nám úplně učarovalo. Abych pravdu řekla, vážně jsem se toho trochu bála. I Petr mi v autě říkal, že co když nebudou chtít děti nikam lozit… ale naprosto to předčilo moje očekávání. Ať už celkové prostředí, přístup instruktora, tak hlavně přístup našich dětí, které si celé 2 hodiny užily.

Starší děti, řekněme od 10 let si areál užijí určitě ještě více, ale i ti menší se tady dostatečně zabaví. Jak už jsem psala, program je tomu přizpůsobený a věřím tomu, že jít tam ještě dvakrát, tak Violi zvládne vylézt až nahoru. Děti jsou v tomto úžasné, a pokud je něco baví, tak se jen tak nevzdávají.

A není to jen pro děti, ale i pro rodiče. Když děti počkají chvíli dole, tak si můžete vyzkoušet také lození a překážky, skočit si na hrazdu, přes lávku Indiana Jonese, případně zdolat lezeckou stěnu. Chvílemi mi přišlo, že by Petr bral být tam klidně půl dne i sám bez dětí, aby se vyblbnul. 🙂 Takže my se do lanového parku rozhodně vrátíme, abychom tu naši šikovnost, obratnost i sílu ještě víc vylepšili a užili si společného času.

Můj tip: pokud půjdete jako my s mladšími dětmi, nemusíte se bát. Instruktor vám program přizpůsobí. S sebou si nezapomeňte lahev na vodu – nezdá se to, ale budete tam podávat výkony, po kterých je žízeň. Pro děti, pokud to jsou obr jedlíci jako náš Jirka, vezměte malou svačinku po ukončení programu. A jestli se chystáte v létě, nezapomeňte se namazat opalovákem, protože i když je místy stín, tak sluníčko je zrádné.  

Chci s dětmi vyrazit do lanového centra Proud v Brně

Gábi - Recepty dětem

Gábi - Recepty dětem

Blogerka Gábi má dvě děti, žije na vesnici, má slabost pro lokální a sezónní suroviny, kvalitní kávu, víno a dobré jídlo. Déle než šest let píše blog Recepty dětem, tři roky po sobě byla v TOP 10 Czech Blog Awards (FOOD).