Janské Lázně – tipy na výlety s dětmi

Janské Lázně – tipy na výlety s dětmi

Slevomat 18. 4. 2018 Sdílet

Janské Lázně zná asi většina z nás jako velmi dobré lyžařské středisko nebo jako krkonošské lázeňské městečko. Ale protože je to i krásné místo na letní výlet s dětmi, tak jsme neodolali a pár tipů vám přinášíme. A jelikož je škoda jet sem jen „na otočku“, máme pro vás samozřejmě i tip na ubytování pro celou rodinu.

Mama ambsadorka Alena se do Janských Lázní vydala v létě s téměř dvouletou dcerkou, aby omrkli nově vybudovanou Stezku korunami stromů a nakonec toho viděli mnohem víc.

Příjemným zjištěním bylo, že Janské Lázně nabízí více zajímavostí, které stojí za návštěvu. Nakonec jsme si naplánovali přibližně pětikilometrový okruh, po kterém bych vás ráda provedla.

Stezka korunami stromů

Zaparkovali jsme přímo u vstupu na Stezku v korunách stromů a zjistili jsme, že návštěvnost bude veliká. I když jsme dorazili ještě ráno před otevřením,  u pokladen už byla fronta. Naštěstí se lidé po stezce celkem rozptýlili a procházka byla příjemná, jen u některých adrenalinových prvků bylo trochu těsněji. Stezka je přibližně 1500 metrů dlouhá a bezbariérová, takže ji bez problému projedete i s kočárkem. Ale věřím, že jakmile vaše dítko již chodí, tak kočárek nebudete skoro potřebovat, tak jako my. Naše dcerka miluje dřevěné lávky a většinu stezky utíkala 🙂 a zvláště ji zaujala adrenalinová zákoutí, která jsme většinou procházeli dvakrát! Potkáte je na stezce třikrát a vždy máte možnost procvičit svoji rovnováhu a obratnost např. tím, že přecházíte po laně nebo po houpajících se prkýnkách.

Dále vás tu také čeká několik poutavě zpracovaných naučných zastávek, díky nimž poznáte horský les od kořenů až po koruny. Zajímavým prvkem jsou kukátka nasměrovaná vždy na strom, o kterém se píše. V závěru jsme vystoupali na věž vysokou 45 metrů s výhledem na Janské Lázně a jejich okolí. Zajímavou alternativou zpáteční cesty je jízda tobogánem (pro starší 6 let). Na konci stezky je obchod se suvenýry, restaurace nabízející regionální speciality, toalety včetně přebalovacího pultu a dětské hřiště.

Po naučné stezce „Střední hřeben“ do Janských Lázní

Dcerka se na stezce dost unavila, a tak jsme ji naložili do kočárku a vydali se po naučné stezce Střední hřeben do Janských Lázní. Cesta je to nenáročná, jde se z kopce dolů po asfaltce a je proto vhodná jak pro kočárky, tak i pro malé chodce. Děti  můžete motivovat tím, že se mohou po cestě napít ze Starostova pramenu.

Po 2,5 kilometrech vás Janské Lázně přivítají svými lázeňskými domy, vilkami a hlavně secesní lázeňskou kolonádou, kde najdete další lákadlo pro děti, a to kavárnu s cukrárnou. Doporučuji tam doplnit energii před následující cestou, kdy jsme stoupali přibližně kilometr ke stanici kabinové lanovky na Černou horu (po zelené a modré turistické značce).  

Kabinovou lanovkou na Černou horu

Jízda lanovkou Černohorský express, to byl pro naši dcerku veliký zážitek a také poznání nového dopravního prostředku. Kabinky jsou prostorné a není problém vyvézt nahoru i kočárek. Na vrcholu je rozhledna, ze které je nádherný výhled na několik českých pohoří (Jizerské hory, Krkonoše, Jeseníky, Orlické hory a Kralický Sněžník) a i naši nejvyšší horu Sněžku tu  máte jako na dlani. Jedinou nevýhodou byl velký nápor turistů při cestě po celkem úzkém schodišti. Při dalším průzkumu vrcholu jsme k našemu velkému překvapení i v parném létě narazili na hromadu sněhu. Naší dcerce se do sněhu moc nechtělo, ale pro větší děti to byl velký zážitek, lezly na vrchol hromady či stavěly sněhuláky.

My jsme k cestě dolů využili opět lanovku, další možností je sjezd na koloběžkách, které je tu možné zapůjčit. Dále jsme pokračovali 1,5 kilometru po zelené turistické značce zpět ke stezce. Je to opět do kopce a cca 500 metrů je po lesní cestě s kořeny a kameny, ale když máte trošku terénní kočárek, tak se to dá zvládnout. Pokud už máte děti unavené, tak můžete využít Stezka vláček, který jezdí z parkoviště u lanovky v letní sezóně každých 15 minut.

Dobré vědět: 

  • Pokud navštívíte Stezku v korunách stromů a Černohorský express, na jednu z těchto atrakcí dostanete slevu. Stezka v korunách stromů je otevřena celoročně, letní sezóna pro Černohorský express je od května do října.
  • Vstupné na Stezku v korunách stromů neplatí děti do 3 let a jízda Černohorským expressem je zdarma pro děti do 6 let.
  • Aktuální informace naleznete na www.stezkakrkonose.cz a leto.skiresort.cz.

A pokud toho chcete v Janských Lázních a v jejich okolí vidět a zažít více, pak je jasné, že jeden den nestačí a vy zůstaňte přes noc a pokračujte v krkonošském dobrodružství

Skvělý a velmi pro rodinný je hotel Adam ve Svatém Petru, 35 kilometrů od Janských Lázní.

Chci se ubytovat v hotelu Adam.

Slevomat

Slevomat

Tipy na výlety, pravidla k soutěžím a všechno, co by vás o Slevomatu mohlo zajímat.