Kvíz nářečí: Co vám říká hantec a jak se domluvíte na Valašsku či kolem Ostravy?

Kvíz nářečí: Co vám říká hantec a jak se domluvíte na Valašsku či kolem Ostravy?

Pavel Fukar 27. 5. 2021

Zatímco v Číně se mluví přes 290 jazyky, Česko si vystačí jen s jedním. I tak si ale obyvatelé jednoho koutu republiky s těmi z druhého sem tam nerozumí. A jak jste na tom vy? Pusťte se do našeho kvízu a prokažte, že se domluvíte stejně dobře na Ostravsku i v jižních Čechách.

Ještě předtím si ale nachystejte tužku a papír, ať si máte kam zaznamenat správné odpovědi. A rovnou si u toho zapište ty nejpodivnější výrazy i s místy, kde se používají. Ať si je pak o dovolené můžete přijet poslechnout na vlastní uši.

1) Začneme kde jinde než v Brně, městě znějícím mnohdy libozvučným a jindy zcela nesrozumitelným hantecem. Hanácká nářečí se tu slila do jednoho kotlíku s rodným jazykem místních Němců, do směsi se přimíchala italština i rómština a rázem tu mají místo tramvají šaliny. Víte ale, jak se říká tomu, po čem jezdí, čili kolejím?

a) Glajze
b) Trajnzne
c) Šalinrejhy

Správná odpověď

Dobré vědět: V okolí Brna je spousta míst, kam můžete vyrazit s dětmi – třeba za zvířátky na ekofarmu nebo do minizoo. Nemusíte je hledat v mapě, zavedeme vás k nim v našem magazínu.

Výlety s dětmi poblíž Brna

2) Z Brna se přesuňme ještě o něco níž, na jižní Moravu. Jelikož se historicky jedná především o zemědělský kraj, vytvořili si tu místní sedláci celou řadu výrazů souvisejících právě s bohatou úrodou. Že se bramborám říká erteple, vědí asi i ti, kteří volí jako přílohu raději rýži či těstoviny. Co ale znamená turkyně?

a) Dýně
b) Kukuřice
c) Meruňka

Správná odpověď

3) Na jižní Moravě pobudeme ještě chvíli. Za všechnu tu námahu se sklizní erteplí, turkyní a oharků neboli okurek si chasa zaslouží odpočinek. Na seně či na statku se ale nespalo zrovna dvakrát fajnově, kolikrát se tedy probudili a měli pěkné lojdy. O co šlo?

a) Mozole
b) Proleženiny
c) Ospalky

Správná odpověď

Tip: Jižní Morava se kromě nářečí vyznačuje i parádními cyklostezkami. Pár z nich jsme si projeli, a tak vám je můžeme v našem článku jen vřele doporučit.

6 nejkrásnějších cyklostezek na jihu Moravy

4) Exkurzi v kraji vína skončíme u Hodonína. A když jsme u těch hroznů, ty je třeba pořádně vymačkat, aby se z nich dostala všechna šťáva a bylo večer ve sklípku co popíjet. Tady vás k tomu ale samozřejmě vyzvou jinak. Co byste tedy s bobulkami měli udělat, abyste z nich dostali to nejlepší?

a) Škňůřit je
b) Hépat je
c) Mňágat je

Správná odpověď

5) Teď už by to ale chtělo vyrazit zase do jiného koutku naší země. Kam to bude zatím neprozradíme, jen si dáme sraz u branky, takříkajíc u lísy. Kde se na tomhle dostaveníčků obvykle domlouvají?

a) V Praze
b) Na Příbramsku
c) Okolo Opavy

Správná odpověď

6) Okolo Třeboně se nejen pasou koně, ale také se tu používá celá řada netradičních výrazů. Jedním z nich je i koprvadlo. K čemu tahle věc slouží?

a) K vaření
b) K práci na zahradě
c) K řízení auta

Správná odpověď

Víte, že… z Třeboně to není ani hodina cesty do Českého Krumlova? Tak si sem zajeďte prohlédnout zámek a zahradu s unikátním otáčivým hledištěm. Do našeho magazínu jsme pro vás ale od místních sesbírali i další tipy, stačí se začíst a inspirovat.

Co vidět v Českém Krumlově?

7) Když už jsme v tom kraji rybníků a lehce za polovinou kvízu, posilněme se i na zbytek otázek. Jedním z typických slovíček a pokrmů, které můžete zaslechnout u stolu a také si tu na nich pochutnat, je kašišvanda. Bez jaké ingredience by se její příprava neobešla?

a) Ryba
b) Čokoláda
c) Borůvky

Správná odpověď

8) S plným žaludkem se hned dělá lépe, tak se přesuňme na západ Čech. Nezbytným pomocníkem takřka všech dříčů v okolí Plzně je radvanec. Jaký věrný spolupracovník se pod tímto slovíčkem skrývá?

a) Lopata
b) Zahradní kolečko
c) Vrtačka

Správná odpověď

9) Z jednoho koutu republiky na druhý, přemístěme se skokem do Ostravy. Region je to razovity nejen povahou svých obyvatel, ale také mluvou. Když vás někdo vyzve „rožni a podej klamerky“, asi byste odvodili, že na rožeň se nic napichovat nebude a stačí rozsvítit. Věděli byste ale, co mu to máte dát do ruky?

a) Kolíčky na prádlo
b) Nůžky
c) Brýle

Správná odpověď

10) Uff, to byla fuška. Kvíz je u konce, zbývá jediná otázka a pak už si můžete v klidu dáchnout. Na Valašsku byste si zalezli do postele, a aby se vám lépe spalo, ještě byste si předtím hezky natřásli polštář. Tedy vlastně ne. Tady se mu totiž říká jinak. Jak?

a) Spynčak
b) Zhlavec
c) Chrupnik

Správná odpověď

Bonus) Panečku, to byla lingvistická jízda. Poztráceli jste cestou nějaké body a rádi byste je nasbírali zpět? Tak si dejme ještě jednu otázku navíc, tentokrát ze severu. A když jsme u toho ježdění, zkuste si tipnout, ve kterém ročním období se vám bude nejvíc hodit ježdík.

a) na podzim
b) v zimě
c) na jaře

Správná odpověď

Hodnocení:

  • 10–8 bodů: Vy nejste kniha, ale chodící učebnice etymologie. Bravo!
  • 7–4 body: Za místního rodáka se úplně vydávat nemůžete, na poklábosení v hospodě to ale bohatě stačí.
  • 3–0 bodů: Jako by na vás mluvili svahilsky, že? Chtělo by to vyjet na nějaký pobyt po Česku, ať se doučíte. V nabídce jich máme stovky – ať už na horách, lázeňské, nebo ty s netradičním ubytováním.

A výhra? Zatočte si naším kolotočem štěstí! Ten vás jistě odmění kredity přesně podle toho, jak si zasloužíte.

Zatočit kolotočem

Jak se vám článek líbil?

Pavel Fukar

Mám rád čtení, psaní, jen to počítání mi moc potěšení nepřináší. Vždycky se s chutí kouknu na fotbal, basket, hokej, atletiku, šipky… vlastně na libovolný sport. Chodím do kina, divadla a taky na dlouhé procházky do lesa, když je zrovna čas. Zajímají mě auta (přestože neřídím), mobily a počítačové hry. Nesnáším výšky a vysávání.

Zaujal vás článek? Tohle se vám bude líbit!