Jak uplést velikonoční pomlázku? Máme pro vás video návod

Jak uplést velikonoční pomlázku? Máme pro vás video návod

Kristýna Kohoutová 29. 3. 2021

Že pomlázka neodmyslitelně patří k naší československé velikonoční tradici, to jistě víte. Zvládnete ji ale uplést? Mrkněte na video návod a zkuste to!

Kdy budou Velikonoce 2021?

Velký pátek letos vychází na 2. dubna, Velikonoční pondělí oslavíme 5. dubna. Dětem začínají velikonoční prázdniny o den dřív, tedy už ve čtvrtek 1. dubna.

Vždycky, když se řeknou Velikonoce, vzpomenu si, jak si dědeček potrpěl na tradice. Pekl se beránek, babička dělala nádivku a barvila se vajíčka, která jsme pak položili na zem a trefovali se do nich kováky – komu se to povedlo, ten si nechal peníze. A hlavně děda pletl pomlázku, kterou krásně ozdobil a pak s ní vylupal nás všechny holky, prý abychom mu neuschly. Občas jsme se mu snažily utéct po zahradě, ale nakonec nás vždycky dostal. A vida, neuschly jsme. 

Umění uplést pomlázku se dědí z otce na syna po celé generace. Jestli nevíte, jak na to, nebo jste to už zapomněli, poradíme vám. Naši slovenští kolegové ze Zľavomatu se vydali do vesničky Bošáca, kde natočili šikovné ruce místního mistra. 

Mrkněte na postup a techniku, jak uplést pomlázku z osmi prutů:

A co s pomlázkou po Velikonocích? Zasaďte si ji a vyroste vám pomlázkovník! Stačí ponořit pomlázku do vody a počkat pár dní, než pustí kořínky. Pak ji jednoduše zasaďte do země a těšte se na nový strom. U nás na vsi to před mnoha lety někdo udělal, legenda dokonce praví, že ne z jedné pomlázky, ale ze tří, a velký strom nám tu teď všem dělá radost.

Tip: Nezapomeňte mrknout také na recepty na mazanec nebo beránka.

Kristýna Kohoutová

Ráda píšu a ráda piju víno – proto ve volných chvílích tvořím na Facebooku a Instagramu svůj „blog“ se jménem Píšu, protože víno. Baví mě taky zpěv, cestování a knížky (už pátým rokem píšu svoji, zatím jsem se ale nedostala přes pátou stránku). A zmiňovala jsem víno? I když žiju v Praze, krev mám pořád jihočeskou, a tak se domů, do Budějc, ráda vracím.