Jak uplést velikonoční pomlázku? Máme pro vás video návod

Jak uplést velikonoční pomlázku? Máme pro vás video návod

Kristýna Kohoutová 14. 4. 2022

Že pletení pomlázky neodmyslitelně patří k naší československé velikonoční tradici, to jistě víte. Zvládnete ji z osmi proutků? Věříme, že podle našeho video návodu se vám to zaručeně podaří. A když ne, tak jen přidejte víc pentlí na okrasu a nikdo si drobných nedokonalostí nevšimne.

Kdy budou Velikonoce 2022?

Velký pátek letos vychází na 15. dubna, Velikonoční pondělí oslavíme 18. dubna. Dětem začínají velikonoční prázdniny o den dřív, tedy už ve čtvrtek 14. dubna.

Velikonoční tradice

Vždycky, když se řeknou Velikonoce, vzpomenu si, jak si dědeček potrpěl na tradice. Pekl se beránek, babička dělala nádivku a barvila se vajíčka, která jsme pak položili na zem a trefovali se do nich kovovými mincemi – komu se to povedlo, ten si peníze nechal. A hlavně děda pletl pomlázku, kterou krásně ozdobil a pak s ní vylupal nás všechny holky, prý abychom mu neuschly. Občas jsme se mu snažily utéct po zahradě, ale nakonec nás vždycky dostal. A vida, neuschly jsme.

Tip: Co dát koledníkům do košíčku?

Umění uplést pomlázku se dědí z otce na syna po celé generace. Jestli nevíte, jak na to, nebo jste to už zapomněli, poradíme vám. Naši slovenští kolegové ze Zľavomatu se vydali do vesničky Bošáca, kde natočili šikovné ruce místního mistra.

Postup a technika pletení pomlázky z osmi prutů:

Tvoření je vaše vášeň? Omrkněte zajímavé kurzy

A co s pomlázkou po Velikonocích?

Zasaďte si ji a vyroste vám pomlázkovník! Stačí ponořit pomlázku do vody a počkat pár dní, než pustí kořínky. Pak ji jednoduše zasaďte do země a těšte se na nový strom. U nás na vsi to před mnoha lety někdo udělal, legenda dokonce praví, že ne z jedné pomlázky, ale ze tří, a velký strom nám tu teď všem dělá radost.

Tip: Nezapomeňte mrknout také na recept na beránka nebo mazanec

Jak se vám článek líbil?

Kristýna Kohoutová

Ráda píšu a ráda piju víno – proto ve volných chvílích tvořím na Facebooku a Instagramu svůj „blog“ se jménem Píšu, protože víno. Baví mě taky zpěv, cestování a knížky (už pátým rokem píšu svoji, zatím jsem se ale nedostala přes pátou stránku). A zmiňovala jsem víno? I když žiju v Praze, krev mám pořád jihočeskou, a tak se domů, do Budějc, ráda vracím.

Zaujal vás článek? Tohle se vám bude líbit!