Zařiďte si Vánoce bez stresu: 10 + 1 tip pro svátky v pohodě

Zařiďte si Vánoce bez stresu: 10 + 1 tip pro svátky v pohodě

Kateřina Suchanková Sdílet

Když už mimozemšťané od října hlásají, že jsou Vánoce za dveřmi, a když slyšíte koledy při každém nákupu toaletního papíru, může vaši mysl ovládnout pocit, že svátky bez prudy a stresu prostě prožít nepůjdou. Dejte krásným Vánocům šanci, aby byly opravdovými svátky klidu a pohody, a zkuste si je víc užít třeba s pomocí následujících tipů.

1. Nic od toho nečekejte

Spousta příběhů velkých zklamání začíná slovy “Chtěl/a jsem, aby…”. Čím méně budete od velkých okamžiků očekávat, tím lépe se vám povede užít si přítomnost. Pokud se oprostíte od pocitu, že tyto svátky musí být lepší (bohatší, sladěnější, veselejší, méně hektické… dosaďte dle libosti) než ty loňské, můžete být ve výsledku vlastně jen příjemně překvapeni. Jednoduše se spokojte s tím, že vaše letošní Vánoce budou takové, jaké se zrovna povedou. Nic víc, ale hlavně nic míň.

2. Bojový plán připraven

Rodinné návštěvy, úklid (k tomu se ještě dostaneme), rozpočet a seznam dárků… Všechno, co vás může stresovat, si sepište, naplánujte a udělejte si to-do listy, ze kterých je radost odškrtávat. Nakonec vám bude plnění “úkolů” připadat jako předvánoční hra, i když bude někdy připomínat tak trochu bojovku. S jasně daným rozpočtem se vám navíc bude lépe nakupovat a nebude vás sužovat pocit, že letos za svátky dáte jmění. Výdaje si totiž můžete rozplánovat do více fází a třeba zjistíte, že některé nejsou ani nezbytně nutné.

3. Vypněte sociální sítě

Byť máte své přátele jistě nejraději na světě a moc vás zajímá, co dostali pod stromeček, jak si ho vůbec ozdobili, co vařili a co pekli za cukroví, zapomeňte o svátcích na sjíždění facebookové (instagramové, twitterové, nedejbože tiktokové…) timeline. Z načančaných fotek by na vás totiž místo vánoční atmosféry mohl padnout pocit, že ostatní měli Vánoce lepší, hezčí, čistší a radostnější než vy. Co na tom, že před focením dost možná naháněli batolata, štěňata či koťata po celém domě a z fotky půl hodiny retušovali zapomenutou ponožku na podlaze. Porovnávání si prostě zakažte a bude vám líp (nejen o Vánocích).

4. Uberte dárkům na významu

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé vyšilují kvůli svátkům, jsou dárky. Nejsou na ně peníze nebo chybí inspirace. Zkuste se s rodinou domluvit, že počet i hodnotu dárků omezíte na minimum a shoďte tuhle starost ze svých beder. Pokud vám jde u stromečku o překvapení, budou vás bavit i drobnosti, jako je dobrá čokoláda, netradiční čaj nebo nová knížka. 

Že se nechcete dárků vzdát? Pak si raději nadělte společně strávený čas. Věnujte si zážitky, které si užijete všichni a na něž se budete moci celý advent těšit. Co třeba lístky do kina, divadla, nebo dovolená, na kterou by vám po obřím nákupu věcných dárků nezbyly peníze? Zážitkové dárky mají i tu výhodu, že nezabírají žádné místo, takže je můžete hromadit dle libosti.

5. Vyhazujte 

Nikoli návštěvy (i když…), ale věci. Pokud nejste typy, které by těšily dárky nehmotné, nebo to vaše rodina letos ještě odmítla pochopit, udělejte si na nové věci místo předem. Za každý kousek, který očekáváte, že dostanete vy nebo vaše děti, dejte dvě staré věci pryč. I kdyby mělo jít o drobnosti. Díky tomu nebudete v lednu zavaleni hromadami nepotřebných krámů. 

Vyhazovat samozřejmě nemusíte do popelnice. Udělejte radost lidem v těžké životní či finanční situaci a věnujte věci, které nevyužijete, na dobrou věc. Kontaktujte například vám nejbližší pobočku Diakonie, oblečení pošlete dál prostřednictvím kontejnerů Textileco, které najdete po celé republice, nebo se poptejte v nejbližším azylovém domě. Kromě toho, že odlehčíte vašim úložným prostorům, uděláte taky dobrý skutek.

6. Slavte celý advent

Které jiné neděle než ty adventní by vás měly přimět k opravdovému zastavení a nicnedělání? Nikam nespěchejte, zapalte si příslušný počet adventních svíček a udělejte si něčím radost. Vlastně si můžete udělat z celého adventu rovnou Vánoce a nesměřovat tak všechno úsilí jen na 24. prosince a dva dny po něm. Svátečně hodujte a setkávejte se s blízkými, kdykoli budete mít náladu. Až potom tři hlavní dny utečou, nebudete mít pocit, že jste si Vánoce nestihli užít.

7. Nákupy na poslední chvíli nejsou nutné

Pokud si včas uděláte seznamy potřebných věcí a ideálně i ingrediencí na sváteční vyvařování, můžete z nich ledacos nakoupit třeba týden předem. Na poslední dny před svátky si nechte jen ovoce a zeleninu. Pokud máte to štěstí, že k vám rozváží některý z online supermarketů, tak toho taky využijte a do kamenných prodejen vůbec nelezte. Kromě koled, které už jste slyšeli v říjnu, vás tam žádná radost nečeká.

Tip: Tlačí vás do last minute nákupů končící platnost vašich zaměstnaneckých benefitů? Vyměňte si je za kredity na Slevomat.cz a prodlužte jejich platnost o dalšího půl roku.

8. Nalaďte se na sebe

Svátky, během kterých se pravidelně rozdáváte pro druhé, jsou tou nejlepší příležitostí k tréninku zdravého sobectví. V samém dávání radosti totiž nesmíte ztratit sami sebe. Na rodinnou návštěvu přijďte raději s úsměvem a koupenou čokoládou než s domácí vánočkou, bednou cukroví a výrazem štvané zvěře. Ono toho jídla bude stejně všude mraky. A věděli jste, že nemusíte ani stihnout obejít všechny příbuzné, zajít na každý vánoční koncert v okolí a obdarovat všechny známé nějakou zaručeně originální nejlépe ručně vyrobenou maličkostí?

Při prvních známkách stresu se zkuste zamyslet, jestli je situace, kterou právě řešíte, opravdu nezbytná. Vánoce totiž přijdou (a stejně tak i odejdou) i bez ohledu na to, zda máte umytá okna, upečené všechny druhy cukroví nebo nakoupené pro každého tři dárky. Možná je tedy právě teď čas na pořádný relax.

Zajděte si třeba do sauny nebo na masáž! 

9. Vánoční úklid je přežitek

Pokud nemáte v plánu pozvat si na úklid profesionály, zkuste přehodnotit svůj vztah ke generálnímu gruntování. K tomu, abyste si dali sváteční večeři a rozbalili dárečky, přece stačí, když bude doma čistá podlaha, nádobí a hezky nazdobený stůl. Umytá okna jsou naprostá zbytečnost, protože je venku stejně tma a není nic vidět, a sem tam nějaké smítko na poličkách určitě vydrží do příštího úklidu. Pokud se vám nějaká nutkavá myšlenka na úklid přece jen vloudí, zamyslete se, zda chcete vzpomínat na chvíle, kdy jste leštili vitrínky, nebo na to, jak jste se měli s rodinou krásně.

10. Myslete na jídlo

Stejně jako se internet jen hemží antistresovými články, atakuje vás pravděpodobně ze všech stran i spousta návodů, jak na Vánoce nepřibrat. Je to pro vás důležité? Tak zkuste při každém pohledu na cukroví myslet na to, že ho můžete mít naprosto kdykoli, ne jen tohle jediné odpoledne, co sedíte u televize. Ale i zítra ráno, pozítří večer nebo za týden. Když pro vás nebude mít punc zakázaného ovoce, nebudete po něm tak prahnout.

A pokud se cukroví i tak naboucháte, tak si to nevyčítejte, užijte a vychutnejte. Na shazování vánočních kil máte pravděpodobně celý zbytek života. A ano, určitě neuděláte chybu, pokud si vedle cukroví zobnete i čerstvého ovoce nebo zeleniny, budete pít dostatek neslazených tekutin a vyjdete si na procházku.

Bonusový tip pro rodiče

Před Vánoci se děsně rády množí bacily a s největší pravděpodobností si je na prázdniny přinesou i vaše děti. Otrava? Vůbec ne. Přivítejte nastalou situaci s klidem a léčení půjde hned líp. Kdy jindy můžete dětem pouštět pohádky do omrzení, než právě o Vánocích? Budete za nejhodnější rodiče, získáte čas sami pro sebe a budete mít po ruce výmluvu, proč utnout procesí případných nevyžádaných návštěv.

Tak šťastné a úplně normální Vánoce! 

Kateřina Suchanková

Kateřina Suchanková

Když zrovna není ověšena dětmi, ráda spí. Když zrovna nejí, což je její velmi oblíbená činnost, tak ráda spí. A když zrovna nejí, nespí, nebo nesetřásá (nenatřásá) děti, tak píše, čte nebo peče buchty. Když je dobře vyspaná a najedená, jde si zaběhat a jednou za rok se dostane i k boxovacímu pytli. Kromě své rodiny miluje Itálii, víno a spánek.