Testujeme deskové hry. Tyhle budou vaše děti bavit!

Testujeme deskové hry. Tyhle budou vaše děti bavit!

Kateřina Linhartová Sdílet

Co tak dělat s dětmi, když venku prší, nebo jsou nastydlé a nebo když chcete mít hezké společné chvíle třeba o víkendu? Zahrát si deskovou hru! Některé jsme pro vás otestovali s dětmi a mamablogerkami, takže výběr toho správného dárku pro děti bude snadný!

Potrénujte počítání s předškoláky: Forest

Vy milujete pohádku o Sněhurce a hezké ilustrace? Vaše dítko počítá vše, co mu přijde do cesty? Pak sáhněte po hře Forest, pravidla jsou jednoduchá, zvládnete ji s dětmi, které umí počítat do sedmi, takže klidně od čtyř. Ty starší už můžete vést ke strategickému přemýšlení, kdy kterou kartu vyložit, aby balíček získali oni a nenahráli hráči po sobě. Co na hru říká mamablogerka Mama live?

„Barunka je v první třídě, tak se mi líbí, že je hra i lehce edukativní. Trénuje se postřeh, koncentrace a počítání. Každý hráč má tři karty, ze kterých postupně s ostatními před sebe skládá les,“ vypráví Katy z blogu Mama live.

Hlídáte si pak roztomilé postavičky, abyste měli ten správný počet a karty si pak vzali, kdo jich má totiž nejvíc, vyhrává!

„Jsou tam sovy, skřítci (my jim říkáme santové), víly a žluté žabky. Když se totiž některých objeví na kartách v součtu sedm, vy to zahlásíte a karty s nimi si berete,“ vypráví Katy z Mama live.

Proč je desková hra dobrý dárek? Děti se naučí pracovat s emocemi, být týmoví a zdravě soutěživí hráči.

Tenhle bandita z bludiště neuteče

Kluky nadchnete hrou, ve které nahánějí banditu. Opět je princip velmi jednoduchý, přikládáte karty tak, abyste uzavřeli únikové cesty z vězení. Hra je pro děti od osmi let, ale dá se krásně hrát i s menšími, klidně třeba pětiletými.

Maminka Katka doporučuje fígl: „Vyndejte těžší kartičky, kde je více chodeb, a máte větší šanci, že se vám i s menším děckem podaří banditu přelstít.”


S prvňáčkem hru testovala i mamablogerka I love cake. Co o Bandido říká? „Návod je skutečně snadný na pochopení, u hry se musí přemýšlet, což oceňuji jak pro mého prvňáčka, tak i pro můj „zakrnělý“ mozek na mateřské.„

Chcete se něco dozvědět?

Vědomostní hry Vzhůru na vlastivědu a Vzhůru na přírodovědu potěší děti od osmi let. A protože občas náročnost otázek v některých hrách překvapí i dospěláky, otestovala obě hry mamablogerka I love cake se svým synem Mojmírem.

Jak se hra hraje? Můžete ji hrát ve dvojici nebo ve skupině až šesti osob. Na začátku si jenom rozhodnete, zda chcete hrát vzdělávací a procvičovací variantu, tedy že neházíte kostkou, ale jdete políčko po políčku a zodpovídáte postupně všechny otázky z jednotlivých témat, kterými jsou neživá příroda, rostliny, živočichové a člověk.“

Výhodou je, že se můžete rozhodnout i pro druhou, napínavou variantu, kdy házíte kostkou a vstupujete tedy jen na políčka podle hozeného čísla, a hra postupuje mnohem rychleji.


 „Hra je udávaná pro děti od osmi let a rozhodně doporučuji věk dodržet. Syn momentálně chodí do druhé třídy na základní škole a hodně otázek nebyl schopen zodpovědět, protože dané věci ve škole ještě neprobírali. Jen nevím, na co bych se měla vymluvit já, že jsem toho tolik nevěděla. :-),“ směje se maminka Kamila alias I love cake. 

Kateřina Linhartová

Kateřina Linhartová

Zbožňuje výzvy a neumí moc prohrávat. Baví ji pracovat s dobrými a energickými lidmi. Za dobrodružstvím vyráží nejraději s šestiletým synem Vojtou, sází na to, že příroda a společné zážitky jsou to, co se v dětech obtiskne na celý život.