Jak na to, aby vlastnoručně vyrobené dárky opravdu udělaly radost?

Jak na to, aby vlastnoručně vyrobené dárky opravdu udělaly radost?

Kateřina Suchanková Sdílet

“To muselo dát práce a přitom taková…” Blbost to právě vůbec být nemusí. Vlastnoručně vyrobené dárky mohou být designovými skvosty, ze kterých zároveň dýchá radost a potěšení, které při jejich tvorbě prožijete.

Nadělte svým blízkým hrníčky a šperky, při jejichž malování jste s přáteli zažívali výbuchy smíchu, ukovejte v kovárně svícen a do něj vsaďte svíčku, která vznikla při fajn odpoledni s dětmi. Pokud raději rozdáváte dárky, co po rozbalení rychle mizí, vyrobte je v čokoládovně a nezapomeňte přitom na sladkou ochutnávku!

Čokoládové speciality na míru mlsnému jazýčku

Lízátka, pralinky, duté figurky nebo netradičně zdobené tabulky čokolády si můžete vyrobit pro sebe i své blízké v pražském Orion Ateliéru. Voňavé workshopy zde pořádají jak pro rodiče s dětmi, tak jen pro dospělé, kteří si mohou vybrat ze dvou úrovní pokročilosti. Velkou výhodou je, že můžete na každou tabulku použít jen to, co mají obdarovaní nejradši a vytvořit tak čokoládu jejich snů.

Tohle tvoření si užijete asi ze všeho nejvíc, protože se při něm nešetří kvalitní čokoládou, kterou budete také ochutnávat a k tomu si popíjet kafíčko nebo třeba prosecco (děti také nepřijdou zkrátka a dají si dětský nealko sekt). “Byl to neuvěřitelně sladký zážitek, který jsem si s kamarádkou moc užila, ” doporučuje workshop Kája, která je Velvyslankyní zákazníků Slevomatu.

Komornější prostředí, ale neméně sladký zážitek vás čeká ve Kbelích v čokoládovně Passion chocolate. Kromě degustace si užijete výrobu čokoládových lízátek a tabulky čokolády

Hrnky, které se neokoukají

Z vysmátého odpoledne v Galerii Zojak na pražských Vinohradech může vzniknout vlastnoručně malovaný keramický hrníček s podšálkem. S sebou nepotřebujete brát vůbec nic, vše včetně barev, štětců a výtvarných pomůcek pro vás bude připraveno na místě. Kreativní lektor vám se vším poradí a ukáže vám jednoduché techniky malby. Hotový hrnek pak dostanete vypálený za 10 dní.

“Obě jsme si to užily jak malý a přišlo nám, že jsme se po pár letech vrátily na základku, na hodinu výtvarky. Galerie je maličká, kouzelná atmosféra je z ní cítit, ještě než se vejde dovnitř, ” pochvaluje si copywriterka a blogerka Týna, která dílnu navštívila spolu s kolegyní Mirkou.

Tip pro rodiče: Pokud si chcete keramický hrnek sami vyrobit a zabavit u toho také děti, bude se vám líbit v ArtTeta studiu, které najdete v libereckém OC Forum. Pořiďte tolik voucherů, kolik kreativních duší přivedete. Vyřešit to ale můžete i tak, že necháte tvořit jen děti a sami se bude jejich prací kochat nad šálkem kávy v místní kavárně. Potomci také nepřijdou zkrátka, naservírují jim tu domácí limonádu.

Smaltované plecháčky i netradiční šperky

V Karmelitské ulici na Malé Straně najdete kouzelný ateliér Smaltum, kam se můžete zavřít a tvořit jak krásné hrníčky, tak třeba originální náhrdelník. Záleží jen na tom, který ze dvou nabízených workshopů si vyberete. Zatímco zdobení šperků je určeno spíše dospělým, na malování plecháčků můžete vyrazit i s dětmi

Namalujete si klasický čtvrtlitrový plecháček s modrým nebo bílým základem, který můžete ozdobit nejen až čtyřmi vrstvami barvy, ale i rytinou. Výrobu hrníčků i s dětmi vyzkoušela maminka Míša, tvůrkyně blogu MK life, se svými dcerkami: “Barvy, kterými jsme malovaly, jsou vodou ředitelné, tudíž je lze bez problémů vyprat ze všeho oblečení. Metod malování je hned několik. Pro větší děti je zajímavé postupné vypalování v průběhu práce. Povrch se nejdřív celý vymaluje, vyfénuje fénem, vyškrábe se nápis a dá se vypálit. Po vypálení pak domalováváte kytičky a další krásy, aniž by se vám barva vpila do podkladu.”

Pro milovnice osobité módy

Originální šperk můžete kamarádce, mamince nebo třeba sestře vyrobit také v jablonecké dílně Arcon Bijoux. Vlastnoručně navlékané a zdobené náramky s nablýskanými minerály můžete tvořit v nejrůznějších barvách a stylech. Kromě korálků všech tvarů a velikostí budete moci do náramku zakomponovat třeba i textilní květiny nebo kovové ozdoby a detaily.

Doplněk, který by neměl chybět ve skříni žádné dámy, si vytvoříte na kurzu výroby z kůže v ateliéru Simony Kyselkové v Libni. Bude to buď psaníčko nebo opasek, podle toho, na jaký termín si uděláte čas. Pracovat budete s kvalitní hladkou italskou kůží a na kabelky můžete dokonce vyrazit i monogram.

 Svíčky a voňavé dárky ze svíčkárny Rodas

Další dílnou, do které můžete zajít také s dětmi, je tradiční svíčkárna Rodas, která má pobočky po celé ČR. Kromě toho, že se potomci zabaví, budou nadšeni, že mohou přiložit ruku k výrobě dárku pro babičku nebo tetu. A vy budete mít chvíli klid na tvoření podle vlastního gusta.

 Svíčky, svícny, koupelové soli a další krásné věci budete vyrábět v hřejivé sváteční atmosféře, kterou navodí také perníček a káva, kterou vám zde naservírují.

Blogerka Andrea Tengler navštívila svíčkárnu Rodas i se svým synem a byla ze zdobení svíček dle vlastní fantazie nadšená: Je to totiž hrozně jednoduché a zvládnou to i děti. Domů jsme si odnesli svíčku, mýdlo, sůl do koupele a čokoládu vlastní výroby. Užili si to velcí a malí a ti nakonec ocenili i minizoo.”

Staňte se uměleckým kovářem

Vlastnoručně ukovanou růží či třeba praktickým otvírákem můžete potěšit své blízké poté, co navštívíte kovářský workshop v pražských Komořanech. Profesionální kovář vás seznámí se svým řemeslem a pustí vás i k dílu.

Jak takové tvoření vypadá? Podívejte se spolu s Richardem.

Kovářské kurzy, ze kterých si odnesete nejen hromadu zkušeností, ale také vlastnoručně ukovaný předmět, se pořádají i v Liberci či jižních Čechách. Dárky, které vyrobíte, nemusí nutně sloužit jen na ozdobu, ale zároveň mohou plnit praktickou funkci. Pusťte se třeba do jednoduchého svícnu nebo zhotovte hřebík, který poslouží jako malý věšák.

Pokud se na výrobu necítíte dost kreativní, ale víte, že originální a rukodělné dárečky vaše blízké skutečně potěší, vyřešte to šalamounsky. Pod stromek zabalte voucher na některý z workshopů, ať si obdarovaný vyrobí svůj dárek sám.

Inspirujte se a podívejte se na nabídky DIY kurzů a workshopů ve svém okolí!

Kateřina Suchanková

Kateřina Suchanková

Když zrovna není ověšena dětmi, ráda spí. Když zrovna nejí, což je její velmi oblíbená činnost, tak ráda spí. A když zrovna nejí, nespí, nebo nesetřásá (nenatřásá) děti, tak píše, čte nebo peče buchty. Když je dobře vyspaná a najedená, jde si zaběhat a jednou za rok se dostane i k boxovacímu pytli. Kromě své rodiny miluje Itálii, víno a spánek.