Nic mi nedávej aneb tipy na dárky, když jste v koncích

Nic mi nedávej aneb tipy na dárky, když jste v koncích

Sandra Soukupová 5. 11. 2019 Sdílet

Moje maminka je ze mě zoufalá. Pokaždé, když se zeptá, co bych chtěla k narozeninám nebo Vánocům, odpovídám, že nic. Jestli to máte doma stejně, moc dobře víte, jak je v takovém případě těžké nějaký dárek vymyslet. Dala jsem proto dohromady několik tipů na dárky, které udělají radost každému, kdo tvrdí, že nic nechce. A vás jistě potěší taky, protože už si nebudete lámat hlavu nad tím, co vlastně koupit. 

Něco na zub vždycky potěší

Znáte to. Jste doma a najednou dostanete chuť na něco dobrého. Jenže kde nic, tu nic. A přesně v téhle chvíli se bude hodit dárek od vás – balíček lahodných pochutin, které ukojí chuť na sladké, slané i kyselé. Za takový dárek vás budou lidé vynášet do nebes, protože díky vám:

  1. si pořádně pošmáknou
  2. nebudou muset letět do obchodu 
  3. nebudou mít špatné svědomí, že zase utráceli za jídlo
  4. budou mít po ruce něco, čím mohou pohostit nečekanou návštěvu
  5. ochutnají zase něco nového

Ať ale nemluvíme jen obecně, dám vám teď čtyři tipy na dárky, po kterých se utlučete. První jsou paštiky z Ježkova statku. Ochutnala jsem kachní, mandlovou a rychnovskou. Mandlová byla fantastická, jemňoučká. Kachní a rychnovská jsou výraznější, ale pořád jemné, a když k nim přidáte brusinky, budete mlaskat blahem. Paštiky obecně jsou podle mě super dárek. Potěší zpravidla jak ženy, tak muže, a dají se baštit večer u televize nebo z nich připravíte epesní pohoštění pro přátele. 

Další osvědčenou jistotou jsou čaje. Zvlášť když venku mrzne, až praští, a je zataženo. To je pak nejlepší zalézt si do postele s dobrou knížkou, vedle postavit hrnek čaje a lenošit.

Protože dárky většinou dáváte k výjimečné příležitosti, vyzkoušejte něco jiného než klasické čaje ze supermarketu. Místo nich sáhněte po pečených čajích s kousky ovoce, které neobsahují barviva ani konzervační látky. Stačí je zalít horkou vodou, jak jste zvyklí, a dostanete lahodný přírodní nápoj, na kterém si pochutná celá rodina. A navíc váš byt krásně provoní jablkem a skořicí nebo třeba švestkou a badyánem. 

Pro milovníky něčeho ostřejšího mám tip na famózní chilli omáčky. A to bez přehánění. Omáčky My-chilli dělají dva kluci z jižní Moravy tak dobře, že jejich barbecue omáčka se sušenými rajčaty doslova převálcovala konkurenci a vyhrála v americké soutěži The World Hot Sauce Awards. Výtečné jsou ke steakům, na žebírka, ke klobáse, do burgeru a poslouží i jako zálivka do salátů. 

Na těch omáčkách vzniká závislost! Každá návštěva je odvařená z toho, co uvařím, připadám si díky nim jak michelinskej šéfkuchař. A jen jak tohle píšu, mám strašnou chuť na cibulový chutney.”

Jana nunová, obchodnice Slevomatu

A co by to bylo za mlsání, kdybychom zapomněli na něco sladkého! Darujte svým blízkým lahodné pralinky a čokoládu z Orion Ateliéru, rozplývají se na jazyku. Pralinky si vyberete z několika druhů (slaný karamel, pistácie, mango, lískooříškový nugát nebo třeba malina) a tabulku čokolády můžete v ateliéru sami dozdobit kokosem, sušeným ovocem, chilli nebo třeba fialkami. Pokud se ale na vlastní tvoření necítíte, klidně vyberte již hotové čokolády. A nezapomeňte na kartičku s věnováním, doladíte tak dárek k dokonalosti. 

Mistr čokolatiér mi nalil první tabulku čokolády. Mám 3 minuty na to, abych si ji ozdobila, protože následně čokoláda ztuhne a už na ní nebude nic držet. Miluju rafinovanou kombinaci slaného a sladkého, tudíž první, po čem sáhnu, je sůl. Pak pinzetou precizně aranžuji první pekanové oříšky, nabírám pistácie a jemně s nimi dokomponuji vzhled celé čokolády. Zbývá mi zhruba 30 vteřin, a tak přidávám ještě celé a nasekané mandle. Uff, stihla jsem to. „

Kristýna Mrenicová, velvyslanec zákazníků


 Dobré vědět: Orion Ateliér najdete v centru Prahy a pralinky i čokoládu si můžete vyzvednout pouze osobně. 

Udělejte radost zážitkem

Lidé, kteří nechtějí nic, často netouží po hmotných dárcích. Potěší je ale zážitky. Třeba lístky do divadla, projížďka ve vysněném sporťáku nebo odpočinkový wellness pobyt. Dobré je, když občas vybočíte z klasiky a sáhnete taky po něčem, co vaši blízcí ještě nezažili a z čeho si odnesou silný dojem. Na to je skvělý skok padákem, jízda na létajícím vodním skútru Flyride nebo drandění v bugině, vyhlídkový let či řízení legendární 17tunové Tatry 813 na trati plné překážek.

Jediné, co musíte, je sevřít stroj pevně nohama a držet se řídítek. Výšku vám přidáváním vody reguluje instruktor, který jede na skútru a celou dobu vás má v oku. Rovnováhu udržuje FlyRide díky stabilizátorům sám a při otočce se prostě stačí jen držet. I tak si ale přijdete jako brutální profík, který dokáže něco úžasného.”

Richard Müller, tester zážitků

Na zážitcích je super i to, že si je obdarovaný může užít buď sám, nebo s vámi. Dáte mu tak dva dárky v jednom: zážitek a společně strávený čas. A nejlepší na tom je, že obdarovaný nedá váš dárek jen někam na poličku, ale prožije ho na vlastní kůži a bude mít nač vzpomínat. To je k nezaplacení. 

Na co si musíte dát při výběru zážitku pozor? Abyste nevybrali něco, co obdarovaný opravdu nechce. Já se třeba bojím výšek, takže takový let balonem by mi způsobil spíš infarkt. Nenápadně si proto zjistěte, co vaše blízké potěší. A nezapomeňte, že nemusíte kupovat jen extrémní zážitky. Spoustu lidí potěší úniková hra, masáž, dobré jídlo, na které můžete vyrazit společně, nebo třeba relaxace v privátní vířivce a sauně.

Tip: Až budete vybírat voucher na zážitek, pozorně se podívejte na jeho platnost. Čím delší bude, tím větší máte jistotu, že si obdarovaný stihne vybrat vhodný termín.

Ukázat všechny zážitky

Rozšiřte svým blízkým obzory

Dobrým dárkem je i předplatné časopisů. Proč? 

  1. Časopis rozšíří obdarovanému obzory
  2. Zkrátí mu dlouhou chvíli
  3. Až ho dočte, půjčí vám ho
  4. Budete si mít o čem povídat
  5. Po dočtení může časopis ještě využít (v krbu, na slupky od brambor, do mokrých bot, místo plácačky na mouchy)

Mně takhle chodí časopis každé pondělí a je fajn pocit, když jdu ke schránce a vím, že tam na mě čeká. Svým blízkým tak dáte nejen prima čtení, ale i možnost se na něco pravidelně těšit.

Tip: Na listování je skvělá také fotokniha. Na rozdíl od časopisu má jednu velkou výhodu: hlavní hvězdou jste vy, a tak je její prohlížení mnohem osobnější. A když se vašim blízkým bude stýskat, můžou si vás kdykoli připomenout.  

Akčnější alternativou jsou různé kurzy od vaření přes kreslení a kování až po potápění, školu smyku nebo kurz přežití. Obdarovaní se naučí něco nového, rozvinou svůj talent a možná díky vám objeví nový koníček.

Na kování se mi nejvíc líbilo, že jsem mohl nahlédnout pod pokličku kovářského řemesla. Neměl jsem předtím vůbec představu, jak se takový věci dělají. Není to sranda, ale mistr vám pomůže. Nakonec máte super pocit z toho, že jste něco vyrobili a vydrží to věčně. Ukoval jsem babičce růži a ona ji má pořád vystavenou.“

Richard Müller, tester zážitků

Stejně jako u zážitků je taky u kurzů dobré nenápadně ověřit, jestli by dotyčného opravdu bavilo to, co jste vybrali. Nemá cenu darovat kurz sushi někomu, kdo sushi nerad a radši by se naučil pořádně malovat. Když ale vyberete správně, je velká šance, že si obdarovaní kurz užijí a upřímně vám za něj poděkují. Ono totiž naučit se dělat domácí sýr, ukovat růži nebo nafotit krásné fotky není vůbec k zahození.

Vybrat kurz

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.