5× za kulturou v centru Prahy: tipy, které by vás nenapadly

5× za kulturou v centru Prahy: tipy, které by vás nenapadly

Kristýna Kohoutová 31. 10. 2019 Sdílet

Když se řekne „jdeme za kulturou“, nejspíš si představíte činohru, kino nebo koncert. Ale co muzeum, kde si najdete vlastní drahokam, černé divadlo s neuvěřitelnými kousky nebo filmová výstava, na které zjistíte, jak se ve filmu dotváří dusot koní? Máme pro vás tipy, které by vás možná nenapadly, ale vsadíme se, že vás budou bavit. Všechna místa jsou navíc v centru Prahy, klidně toho tedy můžete za den stihnout víc – nebudete to mít daleko. 

NaFilM – interaktivní Národní filmové muzeum

Odhalte tajemství filmařiny. V Jungmannově ulici se nachází Národní filmové muzeum NaFilM, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí, a navíc si nějaké triky i sami zkusíte. Vše je interaktivní, a díky tomu nejde o klasické muzeum, ale spíš zábavný filmový park, který vám otevře oči, a už nikdy nebudete koukat na film jako dřív.

  • Kde to je: Jungmannova 748/30, nejbližší metro stanice Můstek

V muzeu se byly podívat naše velvyslankyně zákazníků a odcházely plné dojmů:

„Půjdeme NaFilM? Jasně, na kterej? No NaFilM. – Na tuhle hlášku můžete nachytat kde koho. A když bude váš známý čekat, že jdete do kina, pořádně ho překvapíte touto ‚staro-novotou'. Proč staro-novotou? Protože ač jsou v muzeu vystavené věci, které existují už mnoho let, my je popravdě vůbec neznáme. Jsme zvyklí, že to tak prostě je, ale upřímně – kdo z vás přemýšlel nad tím, jak ty pohyblivé obrázky vznikly?

Můžete tak narazit na Laternu Magiku, Zoetrop, promítačku, virtuální realitu a pro nás nejzábavnější ruchárnu, kde si zkusíte vyrobit zvuk pro film. Zajímavost: kopyta koní lze imitovat boucháním kokosů o sebe.“ 

Divadlo Image – když se zhasne, probudí se fantazie

V černém divadle vás strhne fascinující hra světel, vizuálních efektů, ladné i moderní tance, akrobacie a promyšlené kostýmy. Černočerná tma vám zkrátka předvede všechny své barvy, vše navíc podkresluje hudba, která probudí ještě další emoce.

Divadlo najdete na Národní třídě, takže ho nemůžete minout. Ve foyer je šatna (zdarma), můžete se tu před představením občerstvit nebo si nápoje vzít do sálu, a díky tomu, že jste v centru, hned po skončení show můžete usednout do některé z mnoha kaváren či restaurací v okolí a nad sklenkou probrat své dojmy. Představení trvají přibližně 80 až 90 minut. 

  • Kde to je: Národní 25, nejbližší stanice MHD metro Národní 

Copywriterky Bára a Týna vyrazily na představení The Best of Image a říkají:

„Na jevišti se střídají magické černodivadelní show s komickými výstupy dvou mimů, kteří se navzájem pošťuchují a baví publikum, které se občas stává i součástí jejich ztřeštěností. Pak ale jejich řádění vždy utne tma a nastoupí herci a tanečníci v promyšlených kostýmech, kteří nás prostě okouzlili. Ze začátku má člověk tendenci přijít tomu na kloub, hledat, jak je to jenom možné, že se herci vznáší, sedí ve vzduchu a tak dále, ale mnohem víc si všechno užijete, když na tohle zkoumání rezignujete (stejně nic neodhalíte) a prostě všemu uvěříte. Vždyť proč by to nemohlo být možné?”

U Staré paní – Jazzový večer s degustací drinků

Jít na drink, nebo na koncert? Ideální je spojit příjemné s příjemným a na jednom místě si užít oboje. V klubu U Staré paní, se téměř každý večer rozezní tóny jazzu, které nikoho nenechají jen tak v klidu sedět. Voucher vyměníte za vstupenku na koncert podle výběru, a co budete degustovat, to je také na vás – můžete ochutnat 5 rumů, 5 whiskey nebo 3 koktejly z nabídky. 

  • Kde to je: Michalská 441/9, nejbližší stanice MHD metro Můstek

Martin z Autismus & Chardonnay a Týna z Píšu, protože víno sem zamířili nedávno. Jak se jim tu líbilo? 

Martin: “Večer plný jazzu s podtóny skvělých rumů mě přenesl do doby F. S. Fitzgeralda, ze které se mi vůbec nechtělo vracet… a komu by se taky chtělo.”

Týna: “Nadšená jsem byla už z příjemného prostředí a milé obsluhy, která nás uvítala. Koncert mě bavil, chlapi na podiu – sympatičtí profíci – pěkně hráli. I degustace byla skvělá – zkusila jsem hned 3 různé drinky, všechny moc dobré. Martin dostal rumů na degustaci rovnou 5, a tak mi gentlemansky nabídl, že si jeden můžu vzít. Vybrala jsem si Bumbu rum a dobře jsem udělala – oba jsme se shodli, že je nejlepší.”

Muzeum granátu – rozeznejte český drahokam od napodobenin

V ulici Karlova se nachází muzeum, jehož návštěva rozhodně stojí za to. Nejenže se pokocháte, krásnými šperky, navíc se tu ale dozvíte mnoho zajímavostí. A hlavně – naučíte se rozeznat pravý český granát od napodobenin, kterých je všude plno. 

Tipnete si, který je ten pravý? Správně, ten s drobnějšími kamínky. Kameny českého granátu by totiž nikdy nemohly být tak velké jako vpravo. Kromě velikosti je ukazatelem pravosti také barva. Ta je u českého granátu překrásně rudá. A další spolehlivý test? Tyto drahé kameny také bez mrknutí oka ustojí doslova zkoušku ohněm.

  • Kde to je: Karlova 186/8, nejbližší stanice MHD tramvajová zastávka Karlovy lázně nebo Staroměstská

Muzeum navštívily naše kolegyně Lucka s Týnou. Co o návštěvě říkají? 

“Po zhlédnutí krátkého dokumentu o těžbě granátu a celém procesu jsme si mohly zkusit najít vlastní kamínek. Zadařilo se! Pak už následovala prohlídka samotného muzea, kde je mnoho zajímavých exponátů, z nichž velkou část bych si ráda odnesla domů.

Zaujalo mě mimo jiné to, že všude jinde po světě na místech, kde se těží granát, se těží také diamanty. V Čechách to tak není, o to je pro nás granát cennější. Sečteno, podtrženo – návštěva muzea nás moc bavila a dozvěděly jsme se spoustu nových informací.”

Louskáček – balet, který baví děti i dospělé

V divadle už jste s dětmi jistě byli. Ale už jste zkusili balet? Vyrazte se společně podívat na klasiku, která nezklame – na silný příběh Louskáčka. Představení se hraje v divadle Hybernia a má přestávku.

  • Kde to je: nám. Republiky 3/4, nejbližší stanice MHD metro/tramvaj Náměstí Republiky

Zákaznice Slevomatu si představení nemohla vynachválit: „Se vším jsme byly (3 dámy) nadmíru spokojené. Příjemné a vstřícné vystupování uvaděček v divadle a příjemné prostředí divadla Hybernia. A samotné představení nás doslova uchvátilo. Byly jsme nadšené.“

Mama blogerka MK Life vzala na Louskáčka svou 4letou dcerku:

„Louskáček je prvním představením, které pro nás bylo s přestávkou, což se Nela doslechla od sousedů, co seděli vedle nás. Po půlhodině se pořád strašně divila, že baleťáci ještě zvládnou baletit, když neměli tu ‚zastávku'. Nicméně jak to zaujalo ji? Za celou hodinu a půl nepostřehla, že tam vlastně nikdo nemluví.“

Kristýna Kohoutová

Kristýna Kohoutová

Ráda píšu a ráda piju víno – proto ve volných chvílích tvořím na Facebooku a Instagramu svůj „blog“ se jménem Píšu, protože víno. Baví mě taky zpěv, cestování a knížky (už pátým rokem píšu svoji, zatím jsem se ale nedostala přes pátou stránku). A zmiňovala jsem víno? I když žiju v Praze, krev mám pořád jihočeskou, a tak se domů, do Budějc, ráda vracím.