Boty dolů! Proč a kde chodit naboso? 5 tipů na stezky nejen pro děti

Boty dolů! Proč a kde chodit naboso? 5 tipů na stezky nejen pro děti

Sandra Soukupová 23. 8. 2019 Sdílet

Projděte se čas od času bez bot. Zaprvé je to úleva, když můžete chodit jen tak, zadruhé uděláte něco pro zdraví. Chůze naboso podporuje správný vývoj klenby, zlepšuje krevní oběh i rovnováhu. To si uvědomuje čím dál více lidí, a tak vznikají takzvané stezky bosou nohou. Jsou to speciální cesty nebo chodníčky vybudované z přírodních materiálů, po kterých můžete bez obav chodit bosky. Sama jsem si jednu bosostezku vyzkoušela a mám pro vás nejen své dojmy, ale i tipy na krásné stezky vhodné i pro děti.

“Au, au, au!” se nekoná

Kdyby mě viděli naši předkové, asi by kroutili hlavami a řekli by, že jsem dámička. Měli by pravdu. Po letech téměř neustálého nošení obuvi nejistě sundávám boty a pokládám bosé nohy na šišky. Po dešti jsou studené a krásně chladí. Nejdřív našlapuju přehnaně opatrně, chodidla nejsou zvyklá, že je něco tlačí. Za chvíli se ale otrkám a přecházím po šiškách jako nic. Překvapeně zjišťuji, že je chození bosky nečekaně příjemné, doslova přírodní masáž zdarma. 

Kdybych jako malá nebyla taková fajnovka, kterou tlačil kdejaký kamínek, možná bych teď neměla plochou nohu a speciální vložky do bot.”

Vnímám rozdílné povrchy a cítím se zvláštním způsobem svobodná. Zní to divně, co? Samotnou mě to zaskočilo, ale je to tak. Chodidla dostanou nečekanou volnost, prsty se konečně pořádně rozprostřou a nic je netlačí. Noha se nepaří a reaguje na různé povrchy, což vám zbystří mysl. Dáváte pozor, kam šlapete, vyhodnocujete, který povrch je vám příjemný, zkoušíte, jak nejlíp našlapovat. Objevujete nový svět. Je to zábava, dobrodružství a také způsob, jakým můžete posílit celé tělo. Nevěříte? 

Proč je chůze naboso zdravá

  • stimuluje reflexní body a aktivuje imunitu
  • je skvělou prevencí proti plochým nohám
  • zapojí při chůzi všechny svaly a podpoří správný vývoj klenby
  • posiluje svaly a zlepšuje rovnováhu
  • odlehčí tlak na patu
  • zlepšuje postoj a držení těla
  • zlepšuje krevní oběh
  • krásně masíruje chodidla
  • chůze je lehčí a pružnější
  • kontakt s přírodou vás nabije energií

Přesto však platí, že všeho s mírou. Fyzioterapeutové doporučují bosou chůzi pouze po měkkých přírodních površích, např. v trávě, písku, oblázcích, mechu, šiškách nebo kůře. Naopak byste neměli chodit bosi po asfaltu, dlažbě a betonu. Došlap na tvrdý povrch představuje velkou zátěž pro klouby a může vám spíše uškodit než pomoct. To samé platí i pro chůzi v takzvaných barefoot botách, které chůzi naboso velmi připomínají. Do terénu jsou fajn, do města na každodenní chození se doporučují boty s pružnou podrážkou, která ztlumí došlapy. 

Dobré vědět: Chození naboso není pro každého. Nedoporučuje se zejména lidem s ortopedickými a neurologickými vadami. Pokud se vás to týká nebo váháte, poraďte se se svým lékařem. 

5 bosých stezek, které si děti zamilují

Zeměráj v Kovářově

Vezměte rodinu na výlet do jižních Čech. Poblíž Orlíku najdete zážitkový park Zeměráj a v něm spoustu úžasných aktivit včetně stezky naboso. Měří 1 kilometr a potkáte na ní šišky, trávu, klacíky, písek, jehličí, bláto, masivní balvany, drobné kamínky i vodu. Navíc se můžete zastavit u několika stanovišť a dozvědět se něco nového o české přírodě. Tím ale zábava zdaleka nekončí! Vyzkoušejte také archeologické naleziště, vymotejte se z dřevěného bludiště, vystřelte si z luku nebo si zahrajte více než 100 různých her. 

Chci do Zeměráje

Stezka bosou nohou ve Valticích

Svou bosou stezku má i jižní Morava. Je to zhruba 5kilometrová okružní trasa, která začíná u Kolonády na Rajstně a pokračuje přes rakouskou obec Schrattenberg. Cestou potkáte 11 zastávek s hmatovými chodníčky, přírodní skluzavkou nebo vratkým mostem z dřevěných trámů, na kterém budete balancovat. Chodí se po šiškách, kůře, písku, kamenech a dalších materiálech. Na jednom stanovišti je dokonce gril. Vezměte si něco na zub a připravte si zaslouženou svačinku. 

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou

Naboso se projdete i ve východních Čechách, konkrétně v zábavním parku Fajnpark. Mají tu Bosov, stezku složenou z různých druhů písků a kamení, která vás provede krásnou krajinou. V parku jsem byla se svým pětiletým kamarádem Vojtou a oba jsme byli nadšení také ze safari autíček a balonkových děl, u kterých se strhla nemilosrdná bitva. Dost jsme se vyblbli i na trampolínách a Vojtu děsně bavil skákací hrad. 

Chci do Fajnparku

Tip: Z Prahy sem dojedete přímým vlakem za necelou hodinu a půl.

EKOPark v Liberci

Bez bot to jde i v libereckém EKOParku. Kromě klasických šišek, kamínků a větviček je tu pořádné blátíčko, do kterého se pěkně zaboříte. Ale nebojte, nohy pak ošplouchnete hadicí. Skvělou zábavu slibuje také dílnička, kde si děti stlouknou vlastní výtvory ze dřeva. Úspěch má malování blátem, bludiště nebo zvířátka. Děti se tu mimo jiné dozvědí něco o tříděném odpadu, zjistí, jak se dělá kompost, a objeví jeskyni s pokladem.

Tip: Než na nějakou stezku vyrazíte, zkuste předem zjistit, v jakém je stavu. Já si takhle vyjela v Praze na Hládkov a čekalo mě nemilé překvapení. O stezku se nikdo nestará, nedá se po ní ujít ani krok. Na internetu přitom měla moc hezké fotky, ale bohužel 3 roky staré. Pěknou stezku ale najdete v Praze-Dubči, viz foto níže.

Zábavní centrum Bělá v pohybu 

Další bosou stezku najdete v Jeseníkách. Nachází se uvnitř zábavního centra Bělá v pohybu a je to spíš krátký chodníček. Děti ho proběhnou raz dva a pak budou dovádět na dalších atrakcích. Je tu provazová cesta, balonkové koupaliště nebo dřevěné kostky na stavění. Větší děti nadchne sportovní zóna. Vyzkouší si lyžařský trenažér i střílení z biatlonové pušky, zdolají lanové překážky nebo lezeckou stěnu.

Tip: Zábavní centrum je kryté, takže tu děti zabavíte, když prší a nemůžete ven.

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.