Nastudování a uvedení klasického dramatu Jan Hus od Josefa Kajetána Tyla v režii Bohumila Gondíka.
Představení uvádí soubor herců ochotnických divadel Sokolu Praha (Divadlo pod Petřínem) a Bozděch Vršovice a jejich hosté ve Vršovickém divadle MANA v Husově sboru v roce 600. výročí smrti Jana Husa.
Klasické Tylovo divadelní drama, které je autorovou dobovou variací na téma svobody a demokracie. Hra byla poprvé uvedena v Praze ve Stavovském divadle v revolučním roce 1848, následně byla v době Bachova absolutismu zakázána.
Děj hry se odehrává v letech 1410 až 1415 v Praze, Husinci a v Kostnici. Základem děje je neustále se prohlubující konflikt mistra Jana Husa a jeho stoupenců s církevní mocí, který nakonec vede k jeho záhubě. Druhý plán „prostého lidu“ tvoří konflikt konzervativního měšťana Šembery s manželkou Hátou, Husovou stoupenkyní a velkou vlastenkou.
Tylovi nešlo o historickou přesnost, jako spíš o aktuálnost. Ačkoliv je mnoho scén kolektivních, jsou u hlavních postav dobře prokresleny charaktery. Je zde kolísavý král Václav IV., zpupný kardinál, ale především Hus – vlastenec milující svou řeč a zemi, bojovník proti církevnímu absolutismu, ale i laskavý syn hodný na svou matku. V nerovném zápase sice klesá, ale nakonec zůstává věrný svým duchovním ideálům.