Způsobuje značné prokrvení především svalového a vazivového aparátu, ale druhotně i vnitřních orgánů. Dochází při ní ke zrychlení výměny látkové, vytlačení odpadních, balastních látek (např. solí vápníku, kyseliny mléčné, vody…) do kapilárního a lymfatického řečiště. Ztuhlý svalový systém reaguje uvolněním jednotlivých vláken, povolením spazmů. Nastupuje celková regenerace organismu, odstranění únavy, pocit lehkosti a volnosti těla (hlavně při celkové masáži).
Masáž může prospět i kloubům díky prokrvení a vybalancování svalových skupin klouby fixujících. Je třeba dodat, že masáž neposiluje svaly, pouze je může připravit na lepší výkon právě díky výše zmíněnému. Každou dekádou je, bohužel, zhruba deset procent svaloviny přeměněno na vazivo. Ke zpomalení tohoto procesu přispívá především pohybová aktivita, avšak i sportovní masáž. U této masáže se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky, jako je např. kyselina mléčná ve svalech.
Tento typ masáže je občas kombinován i s aplikací baněk, které svalstvo lépe uvolní.
Účinky masáže
Podpora lymfatického a cévního systému, zlepšení metabolismu tkání, zmírnění bolestí pohybového aparátu a pocitů ztuhlosti, uvolnění kloubů a zvýšení rozsahu pohybu v kloubech, celkové zlepšení výkonnosti. Kladné ovlivnění nervové soustavy a psychiky, součást prevence vzniku poranění, ideální doplněk k pravidelnému tělesnému cvičení a aktivitě, zklidnění nervosvalového systému po výkonu, urychlení regenerace svalstva a tkání a zmírnění svalové únavy.
|