Přispějte do sbírky Centra J. J. Pestalozziho, aby senioři na své starosti nebyli sami.
Když se objeví starosti a člověku ubývá sil, je důležité vědomí, že na ně není sám, že se má kam obrátit a že mu někdo pomůže, poradí a uleví. Už od roku 1992 nabízí právní, sociální a psychologickou krizovou pomoc Centrum J. J. Pestalozziho. Hlavním cílem pracovníků Centra je pomoci rychle, odborně a s laskavým přístupem. Zapojte se do sbírky, jejíž výtěžek využijí na krizovou pomoc pro seniory, kteří se ocitli v těžké situaci a nevědí si rady.
Váš příspěvek pomůže rozšiřovat pomoc tak, aby byla rychlá a efektivní. Děkujeme!
Pracovníci Centra jsou kvalifikovanými odborníky (psychologové, psychoterapeuti, sociální pracovníci, právníci) s dlouholetými zkušenostmi. Ti seniorům, kteří se ocitli v krizové situaci, jež naléhavě ohrožuje jejich život či významně snižuje jeho kvalitu a vyžaduje bezodkladné řešení, nabízí prostřednictvím registrovaných služeb krátkodobou i dlouhodobou pomoc, nejčastěji v oblasti sociální, právní, poradenské či vzdělávací.
Centrum zprostředkovává pomoc prostřednictvím svých krizových center, v případě ztráty bydlení mohou senioři najít útočiště v Azylovém domě v Chrudimi, které Centrum provozuje.
Místa, kam se mohou senioři obracet o pomoc:
-
Krizové centrum Chrudim
-
Krizové centrum Svitavy
-
Krizové centrum Jihlava
-
Krizové centrum Žamberk
-
Azylový dům Chrudim
Nejčastější důvody, proč senioři vyhledají krizovou pomoc
Velmi často je to potřeba pomoci smířit se s úbytkem schopností, příp. vyrovnat se s nemocí. V horších případech potřebují pomoci vyrovnat se s odchodem partnera a sociální izolací, která mnohdy přichází s odchodem ze zaměstnání. Často jsou deprimovaní z nemožnosti vídat se se svými vnoučaty či z mezigeneračních vztahů v rodině.
Velkým problémem je rovněž zadlužení, do kterého se dostávají často nevlastním zaviněním, ať už nekalým jednáním třetích stran, nebo dokonce někoho ve vlastní rodině. Pracovníci Centra seniorům pomáhají vyřizovat úřední žádosti, řeší s nimi problémy s bydlením či umísťováním do domova důchodců. V případě potřeby nabízejí také doprovod na úřad k vyřízení neodkladných záležitostí.
Co vše Centrum J. J. Pestalozziho v rámci krizové pomoci poskytuje?
-
Krizová intervence – jedná se o zpracování krizového stavu uživatele metodou krizové intervence (ke krizi může vést ztráta zdraví či blízkého člověka, rozvod, vztahové problémy, rozhodování o něčem, láska a nenávist, hromadné neštěstí a katastrofy, autohavárie, úzkosti, smutky, závislosti, myšlenky na sebevraždu, psychické a tělesné týrání a zneužívání a mnoho dalších situací).
-
Sociální poradenství – uživatelům pomáhají v orientaci v sociálním systému, jsou poskytovány informace o možnosti a místech čerpání sociálních dávek (např. příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze).
-
Základní právní poradenství – sociální pracovnice poskytuje základní právní poradenství v oblasti rodiny, pracovně-právních vztahů apod. Pomáhá sepisovat žádosti o svěření dětí do péče, žádosti o rozvod, žádosti o oddlužení a jiné.
-
Krátkodobá terapie – časově omezená spolupráce zaměřená na zorientování se v náročné životní situaci a její zvládnutí.
-
Psychologická pomoc – pomáhá uživateli zorientovat se v problému. Může se jednat o jednu nebo více konzultací, jejichž cílem je zmapování situace uživatele včetně jejího kontextu (provádí individuální poradenství, partnerské, manželské, rodinné, kariérové apod.)
-
Rodinné poradenství – je zaměřeno na zvládání potíží v mezilidských vztazích, řešení osobních a rodinných problémů.
-
Zprostředkování kontaktu na jiná odborná pracoviště.
-
Doprovod a podpora při jednání s úřady – dle potřeb uživatele (policie ČR, soud, městský úřad apod.).