Hlavním účelem bunkrů je ochrana. A jeden vás ochrání i před nudou!
Vypravte se za dobrodružstvím do dlouho utajovaného a nepřístupného protiatomového krytu 10-Z pod Špilberkem. Nebude tu s vámi žádný průvodce, který by o vás pečoval v rukavičkách… Tuhle výpravu zažijete sami! S mapkou budete hledat šipky, QR kódy a s nimi i příběh krytu.
„Prohlídka byla velmi interaktivní a zábavná. Spoustu ukázkových videí, reklamy z 70. let a plno dalšího. Určitě doporučujeme :)“ Anna, zákaznice Slevomatu
Co všechno vás v krytu čeká?
Ve spletitém podzemí najdete 10 videoprojekcí v češtině, angličtině či ruštině. Zpřístupněné prostory zabírají plochu 1500 m² a zahrnují několik desítek místností. Uvidíte např. nouzovou telefonní ústřednu či unikátní funkcionalistické stoly, které byly v krytu odloženy a zapomenuty – kdysi u nich zasedalo vedení města či dokonce Adolf Hitler nebo komunističtí prezidenti při návštěvě Brna.
Kryt se dá proběhnout za 10 minut, ale pokud budete chtít vidět všechny videoprojekce, můžete tu pobýt klidně i dvě hodiny – prohlídka je časově neomezená.
Přečtěte si o historii krytu.
Kryt 10-Z vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Po válce v něm krátce působil úspěšný velkoobchod vínem Löwy a Šmíd. Od roku 1959 až do 90. let sloužil jako tajný kryt pro „klíčové“ představitele města a kraje. Ti z něj měli řídit evakuaci obyvatel jižní Moravy v případě atomové války. Až do roku 1993 byl 10-Z tajný a dosud není plně přístupný.
|
Partnerem projektu zpřístupnění unikátní technické a historické památky je statutární město Brno, Jihomoravský kraj, Vojenský historický ústav Praha a řada dalších kulturních a vzdělávacích institucí.